Kraslice bojují s ekology. Vadí jim stavba obchodního centra u hranic

  8:57aktualizováno  8:57
Něco jako déjà vu prožívají Kraslice na Sokolovsku. Poté, co dvě neznámá ekologická sdružení v letech 2006 až 2013 úspěšně blokovala a v podstatě zmařila plán kraslické radnice postavit u hranic benzinku, se teď podobný scénář začíná rýsovat i u stavby obchodního centra firmy Travel Free.

Ekologické sdružení brzdí stavbu obchodního domu Travel Free v Kraslicích, nedaleko hranic s Německem. Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Ohroženo je dvacet pracovních míst, jež Travel Free slíbila zřídit.

Proti vydanému povolení ke stavbě velké prodejny u hranic s Německem se odvolalo Občanské sdružení Za krásu české krajiny se sídlem ve Stodu u Plzně. Tedy totéž sdružení, které brzdilo i snahu místních zastupitelů a podnikatelů postavit mezi Kraslicemi a Klingenthalem napůl městskou čerpací stanici.

Z ní měly do pokladny radnice přitékat milionové zisky, ale po sedmi letech, kdy se nepodařilo stavební povolení získat, politici z projektu vycouvali.

V případě benzinky se spekulovalo o tom, že ekologická sdružení někdo používá jako nástroj v konkurenčním boji. V dubnu letošního roku se sdružení Za krásu české krajiny objevilo na scéně opět a napadlo systém odvodnění stavby připravovaného obchodního centra.

„Předložená projektová dokumentace se vůbec nezabývá řešením vsakování ani zadržováním a odváděním srážkových vod,“ napsal mimo jiné v pětistránkovém odvolání předseda sdružení Michal Reithar. A uspěl, protože krajský úřad v odvolacím řízení stavební povolení zrušil a vrátil zpět stavebnímu úřadu do Kraslic. Jeho další vyjádření se redakci nepodařilo získat.

Případ stavby může skončit u soudu

Tajemník městského úřadu v Kraslicích Viktor Semrád věří, že nejdéle do dvou měsíců vydá stavební úřad nové rozhodnutí. Pak bude čekat, zda někdo z účastníků řízení znovu přijde s námitkami. „I proti rozhodnutí kraje je možné se odvolat a celá věc může skončit až u soudu. Nedovolím si odhadnout, jak dlouho může celé řízení trvat,“ uvedl Semrád.

Zdržení stavby rozladilo místostarostu Kraslic Otakara Miku. Velká prodejna s luxusnějšími výrobky - parfémy, alkoholem, cigaretami, kávou a cukrovinkami - má mít obchodní plochu 600 metrů čtverečních. Travel Free získala pozemek u hranic do pronájmu od města v soutěži díky slibu, že zřídí 20 až 30 pracovních míst. Ročně firma platí za parcelu nájemné kolem milionu korun.

„Je zde evidentně účelové sdružení, které v Kraslicích ani nesídlí. Jedná se o nízkopodlažní prodejní budovu, která je v souladu s územním plánem. A zase to bude trvat sedm let? To poškozuje město,“ vadí místostarostovi.

Není jasné, jak moc odvolání ohrožuje plány firmy Travel Free. Nikdo z jejího vedení si neudělal čas, aby na otázky MF DNES odpověděl.

Jak lze stavební řízení zdržovat, se ukázalo už u benzinky

Benzínka, která se dá vybudovat klidně za půl roku, byla typickou ukázkou, jak lze stavební řízení zdržovat. S plánem na stavbu čerpací stanice přišlo město v roce 2005. Založilo s firmou DVT Gastro společný podnik PHM Hraničná.

Až po sedmi letech vydal stavební úřad konečně povolení. Brzdila ho nejdříve žaloba konkurenčních firem a pak odvolání dvou ekologických sdružení.

Město nevydrželo čekat, z podniku vystoupilo a benzínku postavila už jen firma DVT Gastro. Její jednatel Tadeáš Surový odhadl, že Kraslice přicházely o výdělek půl milionu korun měsíčně. „Za celou dobu by pumpa městu vynesla 42 milionů korun minus daně,“ spočítal Surový.

Autor:

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

Stromy při kácení padaly na hroby. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Stopy necitlivého kácení a pálení větví na hřbitově v místní části Kraslice -...

Zbytky stromů ležící na hrobech, vypálená místa na dětské části hřbitova, kde jsou pod zčernalou vrstvou ještě patrné...

O nehodě se už lidé dozvědí včas, slíbil Karlovarský kraj i hasiči

Kvůli úniku látek z generátorovny ve Vřesové museli hasiči umístit norné stěny...

O únorové havárii v generátorovně Sokolovské uhelné ve Vřesové se lidé dozvěděli příliš pozdě. Na to, že se vůbec něco...

Zastánci litinové repliky chystají další referendum o Vřídelní kolonádě

Původní karlovarská Vřídelní kolonáda v období kolem roku 1900.

Karlovy Vary si zřejmě zopakují všelidové hlasování o nahrazení stávající Vřídelní kolonády litinovou replikou. Snaží...

Najdete na iDNES.cz