Doubský most má jít co nejdříve k zemi, neprojdou přes něj už ani chodci

  14:27aktualizováno  14:27
Karlovarské části Tašovice a Doubí bude i nadále rozdělovat uzavřený Doubský most. Prosba z magistrátu, aby byl přístupný alespoň pro pěší, se na Ředitelství silnic a dálnic nesetkala s pochopením. Investor naopak chce nevyhovující mostní konstrukci co nejdříve poslat k zemi.

Opravovaný Doubský most přes řeku Ohři na silnici I/20 v karlovarské městské části Doubí. | foto: MAFRA

„Projektant na základě doplňkového diagnostického průzkumu okamžitě zakázal jakoukoliv činnost na mostě,“ napsal primátorovi Karlových Varů Petru Kulhánkovi Lukáš Hnízdil, ředitel karlovarské správy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Právě neprodlené zajištění průchodu chodců byl přitom jeden ze stěžejních požadavků magistrátu poté, co se ukázalo, že most je v havarijním stavu. „Projektant potvrdil své původní stanovisko, tedy jednoznačné doporučení o urychlené demolici mostu,“ vysvětlil Hnízdil.

Ve hře je ale stále provizorní lávka pro pěší. Kvůli ní bude Hnízdil jednat s Povodím Ohře. „Po vyřešení technického návrhu je ale nutné poukázat na dořešení otázek nových záborů pozemků, legislativní části a v neposlední řadě finanční náročnost tohoto řešení,“ konstatoval Lukáš Hnízdil.

Fotogalerie

Podle primátorova náměstka Čestmíra Bruštíka je v záloze ještě jedno řešení. Pokud by jednání s Povodím Ohře nevedla k pozitivnímu výsledku, mělo by Ředitelství silnic a dálnic po dobu výstavby nového mostu plně hradit pendlbus mezi Tašovicemi a Doubím. „Zvažuje se dokonce i přívoz,“ naznačil další, byť spíše hypotetickou možnost, jak překonat koryto Ohře, náměstek Jiří Klsák.

Jedním z požadavků města je rovněž kompletní rekonstrukce silnic na všech objízdných trasách. „Máme k dispozici monitoring stavu těchto komunikací před začátkem rekonstrukce Doubského mostu tak, abychom poté mohli vzniklé závady řešit,“ konstatoval Čestmír Bruštík.

V této otázce našli na ŘSD pozitivní odezvu. „Po ukončení provozu na objízdné trasy provedeme opětovné zhodnocení stavu komunikací. Poté samozřejmě dojde ze strany ŘSD k opravě závad způsobených zvýšenou dopravou,“ potvrdil za správce silnic a dálnic Lukáš Hnízdil.

Další dva mosty potřebují opravu, musí ale počkat

Oprava Doubského mostu, respektive výstavba nového, zkomplikuje městu jeho vlastní projekt na rekonstrukci Dvorského mostu. „Je jasné, že oba mosty nemohou být uzavřené současně. Jenomže pokud příští rok nezačneme, půjde o zdržení, které může v životnosti Dvorského mostu znamenat hodně,“ konstatoval primátor.

Ministr dopravy Dan Ťok podle něj přislíbil, že pokud budou nutné sanační práce na něm, jako například podpěry, aby most vydržel další rok, ministerstvo s těmito pracemi pomůže.

Karlovarská radnice řeší v těchto dnech další problém s mostem, tentokrát přes Chodovský potok v ulici Kapitána Jaroše. Po jeho rekonstrukci, která skončila vloni v říjnu, se začal prohýbat.

„Čekáme na mostní prohlídku. Varianty jsou dvě: buď jeho záruční oprava, nebo jeho stržení a stavba nového, opět v rámci reklamačního řízení. Tato varianta ovšem není kvůli Doubskému mostu v současné době možná,“ naznačil náměstek Bruštík s tím, že výstupy z kontrol bude mít město k dispozici do deseti dnů. Zdůraznil ale, že tato závada nemá vliv na nosnost mostu.

Nejčtenější

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Boží Dar vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, dálnici D6 zavřela nehoda

Zasněžený Boží Dar. (11. 1. 2019)

Město Boží Dar odpoledne vyhlásilo kalamitní stav kvůli sněžení. Do města pustí jen auta se zajištěným parkováním....

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Kolik že ti je? Když do hokejové extraligy naskakují ti nejmladší

Karlovarský brankář Jan Bednář si proti Třinci připsal extraligovou premiéru v...

V neděli si 16letý Jan Bednář v Chebu poskládal hokejovou výstroj a vlakem vyrazil přes celou republiku. Při zranění...

Další z rubriky

V Sokolově hořel byt v paneláku, těhotná žena se nadýchala kouře

Požár bytu v Sokolově. (17. 1. 2019)

Požár bytu vyhnal ráno obyvatele z panelového domu v Sokolově. Všichni stihli před ohněm uniknout. O těhotnou ženu...

Na výměnu kotlů mohou lidé dostat až 70 milionů, zažádají elektronicky

Ilustrační snímek

Další desítky domácností můžou letos požádat o kotlíkové dotace, prostřednictvím kterých si mohou vyměnit staré kotle...

Policie hledá muže obviněného ze znásilnění, mohl by být na Sokolovsku

Milan Šivak

Policisté pátrají po padesátiletém muži z Hazlova na Chebsku, který je obviněný ze znásilnění. Kriminalisté...

Najdete na iDNES.cz