Karlovaráci diskutovali o stavbě terminálu. Autorům řekli, čeho se bojí

  18:10aktualizováno  18:10
Doprava, náměstí, Chebský most nebo třeba bydlení ve Varšavské. Taková témata otevřela první veřejná diskuze nad novým karlovarským terminálem. Zatím existuje pouze studie, už má ale své příznivce i odpůrce.

Tak by měl podle představ autorů studie vypadat nový karlovarský dopravní uzel. | foto: Studio Hangár

Tři roky práce předcházely vzniku studie integrovaného dopravního terminálu ve Varšavské ulici. Stát má asi 700 milionů korun a růst začne v roce 2018. Pod návrhem je podepsané Studio Hangár. Autoři Vladimír Tůma a Antonín Juštík ji společně s vedením města poprvé představili lidem v Národním domě.

Návštěvnost by jim přitom mohl leckterý promotér závidět. Debata otevřela několik témat. Redakce MF DNES přináší pět velmi diskutovaných otázek, které při debatě zazněly.

1Jak to máme udělat s parkováním?

280 parkovacích míst je v současné době v místě a jeho nejbližším okolí, kde má vyrůst nový terminál. Část zůstane, zbytek by měl nahradit zejména parkovací dům se 440 místy. Vznikne z budovy Správy lázeňských parků.

Fotogalerie

„Když ale přijedete z nákupu, chcete si zaparkovat co nejblíže k bydlišti,“ zmínil Martin Vávra. Opřel se do potíží s parkovacími kartami a mluvil za šest bytových domů v centru. Proti terminálu ve Varšavské sepisují tamní obyvatelé petici a otevřeně říkají, že se jim návrh nelíbí.

Primátor Petr Kulhánek ubezpečil, že prioritní investicí města bude právě parkovací kapacita. „Týkat se bude nejen návštěvníků, ale i rezidenčního parkování,“ uvedl.

Podle Vladimíra Tůmy počítá studie s rozšířením parkování ve Varšavské pro rezidenty, další místa vzniknou v Bulharské, kde se změní podélné stání na šikmé.

2Nechceme žít vedle nádraží

Za mrtvé místo označil Martin Vávra území mezi Puppem a Thermalem. „Uvědomte si, že poslední Karlovaráci žijí od Thermalu k Becherovce. Chcete je vyhnat?“ ptal se.

Přidal se k němu i další obyvatel Varšavské ulice. „Jestli vás zajímá názor těch, kteří ve Varšavské žijí, zda chtějí bydlet na Florenci, tak ne, nechceme. Už dnes jsme omezováni a nechceme chodit přes terminál. Terminál ano, ale v jiné lokalitě,“ řekl.

Život vedle dopravního terminálu ale podle Vladimíra Tůmy kvalitu života obyvatel nesníží. „Naopak povede ke zlepšení. Sníží se dopravní zatížení a autobusy budou oproti dnešnímu stavu zajíždět přímo do objektu,“ vysvětloval s tím, že hluku už nebude tolik.

Autoři počítají také s tím, že na ploché střeše vznikne zahrada s dětským hřištěm a dalšími prvky.

3Kde máme Tržní náměstí?

Se vznikem nového náměstí u Tržnice původně počítalo vedení radnice. Ve studii ale nakonec chybí.

„Lidé se potřebují sdružovat, setkávat a vy to nejvhodnější místo zabijete velkou budovou,“ řekl Otmar Homolka z opozičního hnutí O co jim jde?! Zmínil přitom, že za největší problém studie považuje, že neexistuje žádná jiná varianta.

Autoři vysvětlovali, že plocha před Tržnicí nemá potenciál, aby se náměstím stala. „Náměstí vznikala vždy přirozeně - kolem křížení obchodních cest, a navazovala na to funkce služeb, bydlení, bývaly tam dominanty jako radnice a podobně. Tady to chybí,“ popsal Vladimír Tůma a promítl fotografie klasických českých náměstí.

Zmínil přitom, že výškový rozdíl plochy činí 4 metry. Pokud by jej chtěl dorovnat schodištěm, bylo by Tržní náměstí veliké jen jako dvě parcely pro rodinný domek. „Chceme náměstí, ne nádraží“ je přitom název petice, pod kterou se na internetu zatím podepsala stovka lidí.

4Chebský most bude vždy problém

Čtyři namísto dosavadních dvou pruhů by měl v souvislosti s terminálem dostat frekventovaný Chebský most. Široký tak bude zhruba 17 metrů.

„Pamatuji si návrh na jeho rozšíření na čtyři pruhy. Ten ale zatrhli. Chebský most bude vždycky problém, a to kvůli památkářům,“ upozornil jeden z diskutujících. Podle primátora zatím nelze předjímat, jak jednání dopadne.

5Splňujete normy?

Plynulejší provoz mají zajistit nově vymyšlené křižovatky před a za Chebským mostem. A právě ony vyvolávají otázky u odborníků. Jedním z nich je karlovarský stavební inženýr Milan Russev. Domnívá se, že jsou v rozporu s potřebnými normami, respektive požadavky ČSN. „Upozorňuji, že střet s ČNS může být fatální,“ řekl.

Podle primátora bude studie odborný posudek potřebovat, čeká ji dokonce celý balík takzvaných závazných stanovisek. To už ale souvisí s dalším stupněm.

I sami autoři v diskuzi často zmiňovali, že studie je ověřovacím dokumentem, zda se terminál do vybraného prostotu vejde. Nejedná se tedy o takzvanou územní studii. Na některé oponenty to ale v Národním domě tak nepůsobilo.

  • Nejčtenější

Karlovy Vary porazily Litvínov v prodloužení, rozhodl Koblasa

Hokejisté Karlových Varů porazily v předehrávce 9. kola Tipsport extraligy tým Litvínova 4:3 v prodloužení. V čase...

Žena se ubránila znásilnění. Vytáhla řezací nůž a útočníka mlátila kabelkou

Znásilnění se dokázala ubránit žena, kterou útočník přepadl po cestě domů v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku. Na...

VIDEO: Lupičky bez maskování přepadly benzinku, kde každý den nakupovaly

Dvojice lupiček přepadla čerpací stanici v Mokřinách na Chebsku s pomocí makety pistole a elektrického paralyzéru....

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

V lázeňském centru Varů hořel butik, oheň vyhnal i lidi z bytů

Obyvatele domu v lázeňském centru Karlových Varů vyhnal požár. Hořet začalo v přízemním obchodě s oblečením. Díky tomu,...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Místo turniketů hlídají vstupy do školy živí lidé, služba se osvědčila

Zavedení systému takzvané dohledové služby na základních školách v Sokolově se radnici osvědčilo. V praxi to znamená,...

Oprava Císařských lázní se prodraží, řešením je další dotace nebo úvěr

Oprava Císařských lázních v Karlových Varech bude pravděpodobně dražší, než původně předpokládaných 550 milionů korun....

Otec a syn napsali knihu. Ukazuje Sokolov, jaký býval před koncem války

Kdysi býval Sokolov podobný městům v okolí. Jenže po bombardování koncem druhé světové války a následných masivních...

Mariánskolázeňský miniaturpark má další přírůstek, zmenšený zámek Lednice

Park Boheminium v Mariánských Lázních představil novou miniaturu. Tou je model zámku Lednice včetně skleníku, zmenšený...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz