Vary budou brázdit nové autobusy, jsou nízkopodlažní a mají klimatizaci

  9:17aktualizováno  9:17
Čtrnáct nových nízkopodlažních autobusů čeká v Dopravním podniku Karlovy Vary na okamžik, kdy poprvé vyjedou na linky městské hromadné dopravy. Díky této posile vozového parku karlovarského dopravce klesne průměrné stáří 57 vozů pod šest let.

Pozitivem pro cestující je fakt, že díky novým vozům budou městskou dopravu z 99 procent zajišťovat nízkopodlažní autobusy.

Investici z 85 procent zaplatila dotace z Investičního plánu rozvoje území (IPRÚ). „Všech 14 vozů stálo přibližně 92 milionů korun, dopravní podnik z této částky hradil zhruba 14 milionů,“ potvrdil Lukáš Siřínek, ředitel Dopravního podniku Karlovy Vary.

„Nové vozy splňují jak nejpřísnější bezpečnostní kritéria, tak ekologické limity. Všechny plní emisní normu Euro 6. V neposlední řadě má interiér vozů nový design,“ konstatoval náměstek karlovarské primátorky Tomáš Trtek. Všechny autobusy mají pohon na stlačený zemní plyn. Nádrže na něj jsou umístěné na střechách vozů.

Fotogalerie

Podle Lukáše Siřínka tak nyní firma disponuje osmatřiceti autobusy poháněnými CNG, který je pro dopravce ekonomicky výhodnější.

„Asi se ale nikdy nestane, že bychom jezdili kompletně na zemní plyn, podíl tohoto pohonu se však bude dál zvyšovat,“ řekl Siřínek. I proto nyní dopravní podnik prodává 11 starších autobusů, všechno diesely, které dopravce zpravidla vyřazuje podle jejich stáří.

Cestování s vymoženostmi

Udat je bude ale na trhu problém. „Všechny dopravní podniky nyní díky dotacím nakupují vozy na CNG. Na trhu je tedy přetlak městských autobusů. Zatímco my jich prodáváme 11, v Praze přibližně 500,“ dokumentoval šéf dopravního podniku. Přesto se už nyní podařilo dva stroje udat.

Nové karlovarské autobusy splňují nejen emisní a bezpečnostní normy, cestujícím navíc přinášejí více komfortu. „Konečně snad přestanou kolovat vtipy o tom, že naše autobusy jsou v létě nejlevnější saunou,“ řekl ředitel v narážce na fakt, že všechny nové vozy jsou plně klimatizované.

Cestující v nich navíc budou mít k dispozici wi-fi i USB konektory pro dobíjení mobilních telefonů. Snadné nastupování zejména pro invalidy pak zaručí nájezdové plošiny. Navíc si autobus v zastávkách „klekne“ na pravou stranu, což nástup usnadní všem cestujícím.

Bezpečnost pasažérů zvýší i kamery, které hlídají všechny dveře a řidiči poskytují přehled o celém voze. Orientaci v systému karlovarské městské hromadné dopravy pak zejména návštěvníkům města usnadní monitory informačního systému s grafickým znázorněním aktuální polohy autobusu a s názvy zastávek na trase.

Flotilu městských autobusů doplnily dva kloubové Iveco Urbanway, sedm dvanáctimetrových vozů téhož provedení a pět strojů v provedení Crossway LE. Ty může dopravce případně nasadit i na příměstských linkách. Kloubové autobusy budou jezdit na páteřní trase do Staré Role.

Nejčtenější

VIDEO: Přes tisíc děr na silnici, naštvaní obyvatelé je barevně označili

Rozbitá silnice ze Šindelové do Krásné Lípy. Lidé označili díry barevně.

Barevnou silnici má v těchto dnech Krásná Lípa u Šindelové na Sokolovsku. Neonové tvary ale nejsou ozdobou, nýbrž...

Bazén Thermalu už má provozovatele, slibuje špičkové wellness služby

Bazén karlovarského hotelu Thermal.

Kdysi vyhlášený bazén u hotelu Thermal v Karlových Varech má po letech chátrání naději, že lidem opět nabídne relaxaci...

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

Další z rubriky

Sítě, které ochrání vodáky, se na Chebském mostě objeví do konce týdne

Chebský most přes řeku Ohři v Karlových Varech je ve špatném technickém stavu,...

Do konce týdne se na Chebském mostě objeví speciální sítě. Mají ochránit vodáky na Ohři před kousky betonu, které hrozí...

Ostrov chystá unikátní památník, v hlavní roli bude budovatelské sousoší

Výstavba, typická pro architekturu padesátých let, dává tvář Ostrovu na...

Unikátní památník obětem komunistických pracovních lágrů chystají vybudovat v Ostrově. I když půjde o solitér na...

Policie hledá řidiče, jejichž kamery v autě mohly natočit lupiče s pistolí

Lupič s pistolí přepadl v pravé poledne prodavačku v Aši

Policie pátrá po lupiči, který se zbraní v ruce přepadl v pravé poledne prodejnu v Doubravě u Aše na Chebsku....

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Pečovatel/ka - moderní zařízení v Praze, 20-22 000 Kč, velice zajímavé

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 22 000 Kč

Najdete na iDNES.cz