Cesta mezi dvěma lázeňskými centry bude příjemnější a rychlejší

  11:21aktualizováno  11:21
Mnohem rychleji a komfortněji budou nyní lidé cestovat po trati mezi Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi. Malebná železniční cesta číslo 149 mezi dvěma lázeňskými městy dlouhá 53 kilometrů totiž prošla nákladnou modernizací.

Osobní vlak přijíždí z Karlových Varů do Mariánských Lázní po nově zrekonstruované trati číslo 149. | foto: Martin Stolař, MAFRA

S financováním oprav pomohly evropské fondy. „Celkové náklady stavby byly téměř 830 milionů korun, příspěvek z evropských fondů byl bezmála 545 milionů,“ upřesnil Petr Hofhanzl, ředitel Stavební správy západ, Správy železniční dopravní cesty.

Hofhanzl uvedl, že trať byla celkově ve špatném stavu. Vlaky trasou jezdily průměrnou rychlostí okolo 30 kilometrů v hodině a kvůli častým lokálním opravám ztrpčovaly cestování časté výluky.

„Nějaké menší opravy se tam dělaly každoročně, protože železniční svršek i spodek byly ve špatném stavu. To kumulovalo výluky, protože je to jednokolejná trať. Pro cestující to nebylo vůbec komfortní. Proto padlo rozhodnutí zmodernizovat trať razantně a zgruntu,“ vysvětlil Hofhanzl s tím, že nyní, při rychlosti 60 kilometrů v hodině, zvládnou vlaky trasu přibližně za hodinu a čtvrt.

Rekonstrukce, kterou provázely i úplné výluky, začala loni v květnu a skončila v srpnu letošního roku. Modernizace železničního svršku a spodku se dotkla přibližně poloviny trati, v obloucích byly použity netradiční ocelové pražce tvaru Y.

V úsecích, kde došlo k výměně železničního svršku, byla navíc položena bezstyková kolej, která umožňuje klidnější jízdu. Rekonstrukcí prošlo také pětadvacet přejezdů, devatenáct mostů a třiapadesát propustků. Ochrannými sítěmi byly zajištěny i romantické skalnaté stráně, kolem kterých vlak projíždí.

Romantickou tratí moderněji

„Z pohledu kraje a rozvoje turistiky je to důležitá a nádherná trať. Jednak z hlediska dopravní obslužnosti jako spojení do práce či školy, ale ta trasa navíc vede krásnými zákoutími našeho kraje. Já jsem z Mariánských Lázní a před dlouhou a dlouhou dobou jsem ji také využíval. A mohu potvrdit, že ten rozdíl je obrovský. Dřív jsme si dělali legraci, že když z prvního vagonu vystoupíme a zaskočíme do lesa na houby, ještě poslední vagon stihneme, jak ta jízda byla pomalá,“ řekl s nadsázkou náměstek hejtmanky Martin Hurajčík.

Doplnil, že je rád, že se takovéto menší romantické tratě neruší, ale naopak modernizují.

Správa železniční dopravní cesty využila výluky na trati také k rekonstrukci mostu za Karlovými Vary-Doubím. Stavební firma původní konstrukci mostu odstranila a na jejím místě vystavěla novou, s délkou přemostění 15 metrů. Součástí byla i úprava silnice pod stavbou. Nově zde řidiči projíždějí dvěma plnohodnotnými silničními pruhy o šířce tři metry. Podjezdná výška je nyní 4,8 metru. Tím se zvýšila bezpečnost nejen železniční, ale také silniční dopravy.

Nejčtenější

Odvykli jsme pořádným zimám, říká starosta sněhem sevřeného Božího Daru

Zasněžené silnice na Božím Daru. (9. 1. 2019)

Kalamita, bílá tma, zavřené silnice, zapadlá auta, odříznutý od světa. To jsou slovní spojení, která se v posledních...

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Boží Dar vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, dálnici D6 zavřela nehoda

Zasněžený Boží Dar. (11. 1. 2019)

Město Boží Dar odpoledne vyhlásilo kalamitní stav kvůli sněžení. Do města pustí jen auta se zajištěným parkováním....

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Další z rubriky

Na výměnu kotlů mohou lidé dostat až 70 milionů, zažádají elektronicky

Ilustrační snímek

Další desítky domácností můžou letos požádat o kotlíkové dotace, prostřednictvím kterých si mohou vyměnit staré kotle...

Opilce rozčílilo, že mu servírka nechtěla nalít, hodil po ní stůl

Ilustrační snímek

Výtržnosti v chebské hospodě tropil opilý muž, kterého rozzlobilo, že jemu ani jeho kamarádům servírka už nechce nalít....

Karlovy Vary prodaly rybník, jehož voda před časem vyplavila prodejnu

Hasiči odčerpávají vodu z rybníka v Rosnicích na Karlovarsku. Rybník je...

Nevyužívané vodní plochy se zbavily Karlovy Vary. Soukromému zájemci město prodalo rybník u odbočky ze čtvrti Stará...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz