Ochromené lázně v kraji si polepší. Na jásání to ale zatím nebude

  12:19aktualizováno  12:19
Jsme realisté. To, co se děje, je skvělé. Víc natahovat ruku jsme ani nechtěli. Takto komentuje chystané změny v lázeňství Eduard Bláha, prezident Svazu léčebných lázní ČR a ředitel Léčebných lázní Jáchymov.
Novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění teď musí ještě projednat parlament. (ilustrační snímek)

Novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění teď musí ještě projednat parlament. (ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Reaguje tak na středeční rozhodnutí vlády, která schválila změnu pravidel pro lázeňské pobyty hrazené ze zdravotního pojištění.

Mimo jiné to znamená, že pobyty se příští rok prodlouží opět na 28 dnů. Vláda tak svým rozhodnutím zrušila opatření exministra zdravotnictví Leoše Hegera, které dovedlo v Česku ke krachu dvoje lázně. Novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění teď musí ještě projednat parlament.

Lázeňskému regionu se nicméně zdá se blýská na lepší časy. Kvůli Hegerovým úsporným opatřením se lázně potýkaly s úbytkem takzvaných křížkových pacientů. Jejich pobyt v lázních se totiž zkrátil z 28 dnů na 21. Zařízení bojovala o přežití, musela šetřit a propouštět zaměstnance.

„Stávajících jedenadvacet dnů základní délky léčebného pobytu u vážně nemocných pacientů po operacích, úrazech a při těžkých chronických onemocněních - například oběhového, dýchacího nebo pohybového ústrojí - se od ledna 2015 prodlouží komplexní léčba na 28 dnů,“ potvrdilo ve své zprávě ministerstvo zdravotnictví. U dětí pak bude jak základní, tak opakovaný pobyt vždy 28 dnů.

Z rány uštědřené ministerstvem se i tak ale budou lázeňské organizace vzpamatovávat několik let.

„Z padesátiprocentního propadu se nám vrátí 17, možná 20 procent příjmů,“ komentoval situaci Eduard Bláha, prezident Svazu léčebných lázní ČR a ředitel Léčebných lázní Jáchymov.

V platnosti však zůstávají další dva pilíře, na nichž stála Hegerova úsporná opatření ve zdravotnictví. Vedle vyřazení některých diagnóz je podle Eduarda Bláhy pro lázně nejproblematičtější omezení opakování pobytů.

„Třeba pro Jáchymov je toto opatření klíčové,“ vysvětlil. „Jsme realisté. To, co se děje, je skvělé. Víc natahovat ruku jsme ani nechtěli,“ uvedl Bláha.

I s vyššími příjmy však bude lázeňským organizacím trvat roky, než se budou moci začít znovu rozvíjet. „Odhadoval bych to na tři roky. Tedy pokud nepřijde zase nějaká další rána,“ upřesnil prezident svazu.

V Jáchymově se potýkali s propadem 70 milionů

„Když ubývají tržby v řádu milionů korun, je to vždy znát,“ řekl Pavel Říha, finanční ředitel Léčebných lázní Mariánské Lázně. A to mají Mariánské Lázně výhodu v tom, že podíl klientely přes české pojišťovny patří k nejmenším v republice - činí pět až šest procent.

I tak ale Říha vyčíslil propad z let 2012 až 2013 na 26 milionů korun. „Vzpamatování se bude během na dlouhou trať. V tomto období jsme generovali ztrátu, kterou musíme zaplatit,“ podotkl finanční ředitel.

V Jáchymově byl ve stejném období propad ještě citelnější. Podle Eduarda Bláhy činil 70 milionů. Lázeňská organizace proto musela přistoupit k nepopulárnímu propouštění. „Od roku 2011 nás postupně opustilo 65 lidí. Dnes už jsme ale téměř na původním stavu zaměstnanců,“ konstatoval Bláha.

Jinde v republice ovšem Hegerovy zásahy způsobily daleko větší problémy, které ve dvou případech vedly až ke krachu lázeňských organizací. „Bylo to ve Velichovkách a Dolní Lipové,“ potvrdil Bláha. „A vzkřísit to, co jednou zaniklo, bude velice obtížné, spíš nemožné,“ dodal.

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

Stromy při kácení padaly na hroby. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Stopy necitlivého kácení a pálení větví na hřbitově v místní části Kraslice -...

Zbytky stromů ležící na hrobech, vypálená místa na dětské části hřbitova, kde jsou pod zčernalou vrstvou ještě patrné...

Zastánci litinové repliky chystají další referendum o Vřídelní kolonádě

Původní karlovarská Vřídelní kolonáda v období kolem roku 1900.

Karlovy Vary si zřejmě zopakují všelidové hlasování o nahrazení stávající Vřídelní kolonády litinovou replikou. Snaží...

K volajícímu autu poslali vyprošťovací tým, nezraněný řidič už byl venku

Havarované auto nedaleko Karlových Varů samo zalarmovalo záchranáře.

Auto vybavené systémem automatického tísňového volání eCall havarovalo dopoledne na silnici z Karlových Varů směrem na...

Najdete na iDNES.cz