Na hrad Loket se vrací vzácná sbírka, které se stát roky nechtěl vzdát

  14:51aktualizováno  14:51
Takzvaná loketská sbírka, kterou tvoří přes osm tisíc uměleckých předmětů, byla dvacet let rozstrkaná na hradech a zámcích po celé zemi. Teprve nedávno stát uznal, že historicky náleží Lokti, a tak se staré sochy, obrazy, porcelán a zbraně znovu vracejí na zdejší hrad.

Zaměstnanci správy hradu Pavel Wystrach (vlevo) a Roman Kvak nesou dobový štít z počátku 20. století se znakem města Sokolov, který se na hrad vrátil ze sokolovského muzea. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Díky novým exponátům se městský loketský hrad stane pro turisty ještě atraktivnější. Už tak je nejoblíbenější památkou v kraji, loni si ji prohlédlo 100 tisíc lidí.

"Výstavní prostory chceme rozšířit před začátkem sezony. Ukážeme co největší část sbírky. Proč by ji měl vlastnit stát, když je regionální? Považuji za neobyčejný úspěch, že se vrací po dvaceti letech zpět," libuje si ředitel hradu Václav Lojín.

Fotogalerie

Plánuje, že Loket vrátí věci, které měl dosud zapůjčené odjinud, a vsadí na vlastní obohacenou expozici. Rozšíří výstavu porcelánu a zřídí oddělení věnované cínařství. Obrazy - například soubor portrétů loketských starostů - rozvěsí na radnici. Jiné předměty se zase objeví v prostorách Černé věže.

Loket už na základě verdiktu bývalé ministryně kultury Aleny Hanákové převzal předměty z Karlštejna, Velhartic, Horšovského Týna, Kladrub a ze zámku Kozel. Teď stěhuje věci ze zámeckého depozitáře v Kynžvartě, kde měl státní Národní památkový ústav uskladněno 90 procent loketské sbírky.

Stěhování? Ještě na několik měsíců

Zatím se podařilo převzít přibližně 700 kusů cenností a 300 z nich do Lokte fyzicky přemístit - například zbraně, betlémy, sochy. Jde teprve o necelou desetinu kolekce. Celá akce kulový blesk tedy potrvá ještě řadu měsíců.

Město mezitím připraví na hradě v budově markrabství depozitář. Žádá na jeho vybudování o evropskou dotaci, ale pokud ji nezíská, úložiště přichystá tak jako tak. Depozitář vyjde podle odhadů na téměř šest milionů korun. Už je vypsáno výběrové řízení na zhotovitele.

Některé vrácené umělecké předměty jsou podle Lojína v dobrém stavu, jiné v horším a potřebují zrestaurovat.

"Určitě se díky sbírce zvýší návštěvnost a atraktivita hradu. Třeba všechny zbraně ale ani nebudeme mít kam dát. Přivezli jsme jich třikrát víc, než můžeme vystavit."

Sbírku založili loketští měšťané už koncem 18. století. Nejvíce se díky mecenášům rozrůstala ve 30. letech 20. století. Cennosti, které pocházejí většinou ze 2. poloviny 19. a počátku 20. století, odvezli památkáři z hradu Loket v roce 1992. Tedy těsně před tím, než stát vrátil hrad městu.

Vedení radnice to vždy považovalo za velkou nespravedlnost. Proto se vlekly spory o vlastnictví sbírky.

Nárok Lokte potvrdil nalezený seznam

Teprve nedávno se našel důkaz, že předměty patří městu. Jde o německy psaný seznam, který byl už považován za ztracený. Historik Vladimír Prokop vidí velký význam sbírky spíše v regionálněhistorickém rozměru než v rozměru uměleckém.

"Předměty se vážou k regionu. Sbírali je němečtí občané. Netroufám si odhadnout uměleckou hodnotu, některé věci mají obrovskou cenu a jiné téměř žádnou. Spíš je to vlastenecká záležitost."

Loket nedostane sbírku v původním stavu už ani náhodou. Velmi jí uškodilo, když za totality střídala majitele - různé úřady a instituce. Byla rozkradena v 60. letech minulého století a pak znovu po roce 1989.

Velkou kaňkou je nedávná krádež. Zmizela část věcí, které ležely v depozitáři sokolovského muzea. Případ šetřila i policie, ale kauzu v roce 2007 odložila. Ani se přesně neví, kdy ke krádeži došlo. Podle policie někdy v letech 2003 až 2004. Pachatel musel mít klíče.

Autor:

Nejčtenější

Kraslická legenda Amati má potíže, někteří zaměstnanci jsou bez výplaty

Jiří Štípek, jednatel kraslické společnosti AMATI - Denak, s.r.o., která je...

Až podáním insolvence může vyvrcholit špatná ekonomická situace kraslického výrobce hudebních nástrojů Amati - Denak....

Napadla svou matku, když slyšela, jak ji i s dcerou objednává k lékaři

Ilustrační snímek

Z nebezpečného vyhrožování obvinila policie třiadvacetiletou ženu z Karlových Varů, která napadla svou matku. Rozčílilo...

VIDEO: Opilý muž střílel na barmana, protože mu nechtěl dovolit kouřit

Muž střílel v baru, protože mu tam obsluha nechtěla dovolit kouřit

Pozdvižení způsobil v jednom z barů v Ostrově na Karlovarsku host se zbraní. Poté, co mu barman nechtěl dovolit uvnitř...

Houbařům díky počasí začaly pravé žně. Stále ještě rostou i borůvky

(ilustrační foto)

Poslední dny prázdnin mají před sebou školáci z regionu. Provázet je budou příjemné denní teploty. Počasí bude přát...

VIDEO: Nedaleko Vřídla našli archeologové 300 let staré kostry nebožtíků

Archeolog Jan Tajer s jednou z kostí, které nalezli při čištění základů...

Výzkumem prostoru u kostela svaté Máří Magdaleny v lázeňském srdci Karlových Varů se zabývají tamní archeologové. Děje...

Další z rubriky

I letní brigáda může rozhodnout, že sestra po studiu v nemocnici zůstane

Nové oddělení šestinedělí v sokolovské nemocnici.

Nemocnice v Ostrově a Sokolově mají výborné zkušenosti s odbornými praxemi studentů zdravotnických škol. Nejenže...

Vary roztančí folklorní festival, přijedou soubory i z Kypru a Indonésie

Slavnostní krojovaný průvod souborů Karlovarského folklorního festivalu prošel...

Soubory lidových tradic z celého světa uvítají v prvním zářijovém týdnu Karlovy Vary. Od 4. do 9. září se zde uskuteční...

Silnice vedoucí k chebskému obchvatu je plná nerovností, čeká ji oprava

Zemědělská ulice je jedním z přivaděčů na jihovýchodní obchvat Chebu. Je ale...

V Chebu začne dlouho připravovaná oprava Zemědělské ulice. Úzká silnice plná nerovností, které místy chybí chodník,...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz