Mattoni se vrací. Do Kyselky přijede vnuk slavného zakladatele lázní

  12:37aktualizováno  12:37
Rozvaliny lázeňských budov v Kyselce na Karlovarsku na konci září opět navštíví Američan Rudi Mattoni, jehož dědeček Heinrich lázně v roce 1867 založil. Původně chtěl přiletět až příští rok na v pořadí už druhé zahájení lázeňské sezóny. Ale nevydržel tak dlouho čekat.

Rudi Mattoni je pravnukem zakladatele lázní v Kyselce Heinricha Mattoniho. Rudi Mattoni je emeritním profesorem kalifornské univerzity. Jeho babičce Anně dříve patřil karlovarský Grandhotel Pupp, kde vznikla i tato fotografie. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Mattoniho uvítají v Karlových Varech zástupci Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD) při jeho víkendové návštěvě 28. září.

"Chce se znovu podívat do Kyselky a projednat s námi kroky k její záchraně. Pan Mattoni si také přeje poznat místní lidi. Proto se pokusíme uspořádat setkání s občanskými sdruženími na Karlovarsku, jejichž členové jsou aktivní v kulturní oblasti," uvedl viceprezident asociace Martin J. Kadrman.

Rudi Mattoni v Kyselce

Poprvé po listopadu 1989 navštívil Rudi Mattoni Kyselku v roce 1991. "Tehdy byl stav relativně dobrý a odpovídal době. Pak jsem viděl Kyselku po šesti letech a její zmar byl obrovský. Zejména Ottova kolonáda, která bývala nádherná, je ve špatném stavu," sdělil Rudi Mattoni před besedou s občany v Kyselce v červnu 2012. "Komplex budov je možné obnovit. Jde jen o to, jestli je člověk pro věc dost zapálený," dodal.

Mattoni je emeritním profesorem kalifornské univerzity, entomologem, vydal mnoho publikací. Nedávno se přestěhoval do Argentiny, kde pracuje na projektu ochrany motýlů. V roce 1983 objevil už zaniklý druh motýla. "Jsem nadšený z toho, jak moc vám leží na srdci záchrana Kyselky. Musím přesvědčit své děti i vnuky, aby sem přijeli, viděli to místo a pochopili, jak obrovské a unikátní dílo po sobě jejich předek zanechal."

Myslím, že se spolu zase brzy uvidíme, řekl letos v červnu potomek slavného rodu. A nelhal. Přiletí už na konci září.

Dodal, že asociace mimo jiné oslovila občanské sdružení Za krásné Karlovarsko. Chce totiž návštěvě z New Yorku představit občany, kterým není lhostejný stav prostředí, v němž žijí. Zájemci o besedu mohou napsat na e-mail: prezidium@asorkd.cz.

Jako překvapení je pro Rudi Mattoniho připravená schůzka s občanem Kyselky Ferdinandem Hollym. Tento patriot zachránil při ničení archivu návštěvní knihu lázní Kyselka či portrét Heinricha Mattoniho.

Původně se Rudi Mattoni chystal přiletět do Kyselky na v pořadí druhé otevření lázeňské sezony v roce 2013.

"Jenže setkání s obyvateli Kyselky, které měl letos v červnu, jej tak nadchlo, že si řekl, že přijede ještě před zahájením sezony. Emoce z besedy v kinosále v Kyselce se v něm zřejmě rozležely," vysvětlil Martin J. Kadrman.

Zástupci asociace jsou přesvědčení, že kdyby Rudi Mattoni považoval osud bývalých lázní Kyselka za zpečetěný, tak by nevážil dlouhou až z New Yorku na vlastní náklady.

Stav památkově chráněných budov, jejíž vlastníky jsou společnosti Karlovarské minerální vody a R. I. S., nenechává podle asociace klidnou ani rodinu Knollů, jejíž členové žijí v Rakousku. S dcerou karlovarského purkmistra Knolla se totiž Heinrich Mattoni oženil.

"Knollovi nám také drží palce. Doufám, že přijmou pozvání na květen do Kyselky. Boj za záchranu Kyselky se tak přenese i do Rakouska," těší se s Martin J. Kadrman.

Asociace má i další plány. Někteří lídři politických stran se totiž ohánějí Kyselkou před volbami do krajského zastupitelstva. Politici dostanou v příštích dnech od asociace dopisy s dotazy, co konkrétně pro obnovu Kyselky udělají.

Z nečekané návštěvy Rudi Mattoniho má velkou radost Řek Ilias Michopulos z Prahy. V padesátých letech žil v Kyselce se sestrami v dětském domově, protože v Řecku byla občanská válka. Později patřil s historikem Stanislavem Burachovičem mezi první iniciátory petice Zachraňte Kyselku.

"Jsem rád, že se o Kyselce bude díky Rudi Mattonimu zase mluvit a celý problém památkově chráněných budov se tak ještě více zviditelní. Těžko přenáším přes srdce, když zbytečně chátrají místa, kde jsem prožil dětství," posteskl si.

Nejčtenější

Čtyři mrtví na kolejích: dva na Prostějovsku, jeden u Aše a další u Kutné Hory

Muže na Plzeňsku přejel vlak.

Na železniční trati u Pivína na Prostějovsku osobní vlak v sobotu před polednem srazil a usmrtil dvě dívky. Nehodu...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

O nehodě se už lidé dozvědí včas, slíbil Karlovarský kraj i hasiči

Kvůli úniku látek z generátorovny ve Vřesové museli hasiči umístit norné stěny...

O únorové havárii v generátorovně Sokolovské uhelné ve Vřesové se lidé dozvěděli příliš pozdě. Na to, že se vůbec něco...

V Karlových Varech se srazila tři auta, na místě je šest raněných

Při nehodě tří osobních aut v Karlových Varech se zranilo šest lidí (23. 3....

Na průtahu Karlovými Vary, na hlavním tahu I/6, se v sobotu před polednem srazila tři auta. Při havárii se zranilo šest...

Lidé z chebského sídliště Spáleniště budou parkovat u bývalé kotelny

Ulice V Zahradách v Chebu zaplněná zaparkovanými automobily.

Začátek další etapy revitalizace nejstaršího chebského sídliště Spáleniště je na spadnutí. Než ale začnou pracovat...

Najdete na iDNES.cz