Do kdysi oblíbeného kina v Lidovém domě zatéká, jeho osud zpečetí statik

  8:52aktualizováno  8:52
Promítací sál v karlovarské čtvrti Stará Role už je řadu let zavřený a chátrá. Pokud se jeho stav nepodaří rychle vyřešit, hrozí mu demolice. Nápad vytvořit zde centrum obchůdků a možná i nějaké byty zavál čas.

Lidový dům ve Staré Roli. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Do kina v Lidovém domě ve Staré Roli teče. Zprávu o neutěšeném stavu objektu dostal náměstek Michal Riško na stůl minulý týden. A pokud chce, aby kino nespadlo, musí si s řešením havarijního stavu poradit co možná nejdřív.

„Základem je vypracování statického posudku,“ naznačil náměstek odpovědný za majetek Karlových Varů. Verdikt statika tak určí další osud kdysi oblíbeného kina.

„Pokud uzná, že je šance objekt ještě zachránit, budeme se snažit střechu alespoň sanovat tak, aby nepokračovala devastace. Objekt by pak mohl využít případný investor. Pokud už je ale na záchranu pozdě, demolici se nevyhneme,“ přiblížil dvě varianty řešení Riško.

„Zatím máme předběžnou dohodu, že statický posudek provedeme. O tom, v jakém stavu přístavba Lidového domu je, si tak teprve uděláme obrázek,“ uvedl Stanislav Vonka z Kanceláře stavebního inženýrství, která pro město v minulosti mimo jiné posuzovala statiku mostních konstrukcí, podílela se ovšem i na sanaci svahu nad průtahem Karlovými Vary nedaleko Ostrovského mostu.

Střecha je tolikrát opravovaná, že nelze zjistit, kudy do ní teče

Lidový dům stojí ve Staré Roli od roku 1912, kdy jej nechali postavit němečtí sociální demokraté - tehdy jako Dělnický dům. Železobetonová přístavba kina vznikla až v druhé polovině dvacátého století. Poprvé se zde promítalo v roce 1973. Naposledy o 22 let později.

Střecha přístavby kina je přitom tvořena pouze asfaltovou lepenkou. „Ta je ovšem tolikrát spravovaná, že se ani pořádně nedá zjistit, kudy vlastně do interiéru zatéká,“ posteskl si náměstek karlovarského primátora.

V minulosti radní havarijní stav neřešili. Podle Riška ovšem existoval nápad na využití objektu. „Dole měly být obchody a nahoře byty s tím, že bylo možné objekt ještě o patro či dvě dostavět,“ vysvětlil. Propojení veřejného a soukromého sektoru, takzvané PPP projekty, by podle něj bylo pro záchranu areálu ideální.

Se stavem bývalého kina chce náměstek seznámit své kolegy z poslaneckého klubu sociální demokracie. „Musíme rychle něco udělat. Pokud už není pozdě. Mým osobním cílem je zastavit destrukci bývalého kina. Ale chce to rychlé rozhodnutí,“ řekl Riško s tím, že demolice a následné zkulturnění prostranství je až tou poslední možností.

Jak sanace budovy, tak i případné demolice budou ovšem stát nemalé prostředky. Jenomže na rekonstrukci či zbourání železobetonové přístavby Lidového domu v rozpočtu města na letošní rok žádné nejsou.

Radnice také řeší, jak dál s opraveným letním kinem

Kino v Lidovém domě už dlouho neslouží svému účelu, radnice se ovšem potýká i s tím, které se podařilo nedávno zrekonstruovat. Totiž s letním kinem. Jeho využití zatím zdaleka nesplňuje představy radnice. Areál ožívá prakticky pouze v době filmového festivalu.

Velkým hendikepem kina pod otevřeným nebem je absence digitální promítačky. Ta je ovšem finančně náročná - jenom v kině Čas vyšla digitalizace na 4,5 milionu korun. Kino ovšem dnes dokáže promítat i snímky ve formátu 3D. Možností pro letní kino je techniku vypůjčit.

Historie letního kina se začala psát v roce 1946. V padesátých letech tam poprvé na území tehdejšího Československa diváci viděli širokoúhlý film. Jeho novodobá historie je úzce spjatá s Mezinárodním filmovým festivalem. Jeho návštěvníci se zde mohli potkat s řadou hvězd - Johnem Travoltou, Melem Gibsonem či Richardem Gerem.

Nejčtenější

Režisér byl po inhalaci u pramene 40 minut bez kyslíku. Je v kritickém stavu

Záchrana muže, který se v Mariánských Lázních otrávil v šachtě, když inhaloval...

Režisér Jan Kačena (37) skončil po inhalaci výparů z Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních ve velice vážném stavu...

Ztracený hoch s autismem spadl do řeky, vypátrali ho na poslední chvíli

Policista Petr Balog skočil pro chlapce do řeky Ohře.

Takřka na poslední chvíli se policii podařilo vypátrat autistického chlapce, který v neděli ujel rodičům ze zahrady na...

Bereme tři tisíce a Startky stojí čtyři koruny, zapsali dělníci roce 1978

Otec Vít Metoděj Kout ukazuje obsah časové schránky nalezené v nejvyšší kupoli...

Překvapení čekalo na tesaře při opravách nejstaršího pravoslavného svatostánku v republice. Cibule nejvyšší věže chrámu...

Muž pohlavně zneužíval děti svých známých a partnerek, říká žalobce

Jednapadesátiletý muž čelí obvinění ze znásilnění dětí. Obvinění od počátku...

Před plzeňským krajským soudem stanul jednapadesátiletý Ladislav P. obžalovaný z pohlavního zneužívání dětí na...

Muž nechal svého psa běhat na volno, kde neměl, zvíře pokousalo chlapce

Ilustrační snímek

Až na rok do vězení může jít majitel středoasijského pasteveckého psa z Karlovarska, který nechal zvíře pobíhat na...

Další z rubriky

Pečovatelé lidem v Lubech a Plesné nakoupí i uklidí, zatím jen na zkoušku

Ilustrační snímek

V Lubech a Plesné na Chebsku se rozjíždí pečovatelská služba. Tamní senioři a lidé s postižením mají nově možnost...

Děti si hrají na žalobce i obhájce. Práva se nemusejí bát, říká advokát

Karlovarský advokát Ronald Němec.

Jak funguje právo? Takovou věc přibližuje dětem projekt Advokáti do škol, jehož duchovním otcem je Ronald Němec z...

Umí číst švabach, díky tomu rozplétá historii domů s unikátními krovy

Bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha ovládá umění čtení ve švabachu. Díky...

S neskrývaným obdivem mluví bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha o městě Cheb a jeho historii. Přestože zde jako...

Adecco spol. s r.o.
Spezialist mit der Kenntnis der deutschen Sprache

Adecco spol. s r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz