Obce zkusí v boji s divokými prasaty novou zbraň, pořídí odpuzovače

  18:07aktualizováno  18:07
Nový způsob, jak zabránit divočákům v návštěvách obydlených částí měst a obcí regionu, chce vyzkoušet Karlovarský kraj. Plánuje, že rozdá zájemcům peníze na odpuzovače, které mají zvířata plašit. Kromě odstřelů to bude další zbraň v boji s divokými prasaty.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Ta na některých místech působí poměrně vysoké škody, někde dokonce děsí obyvatele.

„Ohledně černé zvěře budeme vypisovat dotační program v částce 500 tisíc korun. Peníze budou určeny pro obce a příspěvkové organizace, a to na umístění plašičů v intravilánech, do kterých černá zvěř chodí,“ uvedla hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.

Podle krajského radního Jaroslava Bradáče, který se myslivosti věnuje řadu let, odpuzovače divočáků pomáhají.

„Jako pilotní projekt je zkoušel Okresní myslivecký spolek Cheb, a to podél některých komunikací, kde docházelo ke srážkám se zvěří. Incidenty se tam prokazatelně snížily, takže to funguje,“ řekl.

Někde se už situace zlepšila, Bukovany ale dál divočáci trápí

Podle krajského radního pro životní prostředí Karla Jakobce bylo v programu pro následující rok celkem 2,5 milionu korun. Kromě 500 tisíc na odpuzovače měly jít opět dva miliony na odstřel divočáků.

„V tomto případě ale ještě vyčkáváme, protože ministerstvo připravuje podobný program, a pak bychom se zbytečně dublovali. Pokud ho ministerstvo nepřipraví v dohledné době, tak předpokládám v únoru nebo dubnu bychom jej vyhlásili my ve stejné režii, jako tomu bylo letos,“ přiblížil.

Situace s divokými prasaty už se podle něj na řadě míst zlepšila, a to například v Habartově nebo Rychnově. Problém ale stále trápí Bukovany na Sokolovsku. Obec dokonce vydala oznámení, které zakazuje kvůli černé zvěři vyhazování odpadků mimo kontejnery, stejně jako vyhazování jídla a krmení na veřejná prostranství.

Starosta Miroslav Stropek prostřednictvím oznámení vyzval obyvatele, aby byli opatrní, neboť nastalo období, kdy se budou divočáci stahovat za potravou. Lidé mají podle něj předcházet situacím, ve kterých se mohou se zvěří potkat.

„Ten problém tu řešíme tři roky. Věnuji se mu, dá se říci, každý den,“ povzdechl si Miroslav Stropek. Upozornil přitom, že divočáci pocházejí z revíru Sokolovské uhelné, s jejímiž zástupci o věci jedná, obrátil se i na několik úřadů. Jenomže výsledky zatím nevidí.

Obec přitom už škody a projekty kvůli omezení počtu divočáků stály víc, než je plánovaná krajská dotace na odpuzovače. A černé zvěře na jejím území stále přibývá.

„Před třemi lety sem chodilo deset prasat. Loni jich bylo čtyřicet, teď už jich je šedesát, za další rok jich bude sto. Hraničí to s tím, že se může něco stát,“ uvedl starosta.

V únoru přitom v Bukovanech zašla situace tak daleko, že tam začali pracovníci ostrahy raději doprovázet děti domů (podrobněji v článku Na sídlišti běhají divočáci, školáky doprovázejí pracovníci ostrahy).

Karel Jakobec k potížím obce uvedl, že se starostou už mluvil a kraj se bude snažit pomoct.

„Pokud si Bukovany požádají a splní podmínky, určitě budu pro to, aby zrovna ony dotaci dostaly,“ řekl. Zároveň dodal, že kraj nemůže tamním myslivcům poručit, aby divočáky stříleli, může jim dát pouze motivaci.

Karlovarský kraj doposud se zvěří bojoval například takzvanými pachovými ohradníky, které měly zabránit srážkám se zvěří na D6. Ty ale na konci léta nahradilo oplocení (psali jsme o něm v článku Řidiče na D6 ochrání před srážkami s lesní zvěří nové oplocení).

Loni dostalo dotaci z programu na odstřel přemnožených divočáků v obcích 55 zájemců převážně z řad mysliveckých spolků a sdružení. Rozdělili si mezi sebe dva miliony korun, za každé ulovené prase vyplácel kraj tisícikorunu.

Nejčtenější

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Boží Dar vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, dálnici D6 zavřela nehoda

Zasněžený Boží Dar. (11. 1. 2019)

Město Boží Dar odpoledne vyhlásilo kalamitní stav kvůli sněžení. Do města pustí jen auta se zajištěným parkováním....

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Kolik že ti je? Když do hokejové extraligy naskakují ti nejmladší

Karlovarský brankář Jan Bednář si proti Třinci připsal extraligovou premiéru v...

V neděli si 16letý Jan Bednář v Chebu poskládal hokejovou výstroj a vlakem vyrazil přes celou republiku. Při zranění...

Další z rubriky

Opilce rozčílilo, že mu servírka nechtěla nalít, hodil po ní stůl

Ilustrační snímek

Výtržnosti v chebské hospodě tropil opilý muž, kterého rozzlobilo, že jemu ani jeho kamarádům servírka už nechce nalít....

Na výměnu kotlů mohou lidé dostat až 70 milionů, zažádají elektronicky

Ilustrační snímek

Další desítky domácností můžou letos požádat o kotlíkové dotace, prostřednictvím kterých si mohou vyměnit staré kotle...

Policie hledá muže obviněného ze znásilnění, mohl by být na Sokolovsku

Milan Šivak

Policisté pátrají po padesátiletém muži z Hazlova na Chebsku, který je obviněný ze znásilnění. Kriminalisté...

Advantage Consulting, s.r.o.
STAVBYVEDOUCÍ PRO INŽENÝRSKÉ STAVBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz