Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. června 2023 Dalibor

Dobrá zpráva. Děti mění mobily za tělocvičny. Zájem je třeba o plavání

  10:43
Rodiče si uvědomují, že pohyb je pro zdraví prospěšný, a tak mnohem důrazněji vyhánějí své děti od digitálních fetišů, jako jsou mobily, počítače a s nimi spojené sociální sítě, počítačové hry a videa.

Ladislav Frühauf, místopředseda TJ Slovan Karlovy Vary | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Vyplývá to ze zkušeností trenérů TJ Slovan Karlovy Vary, největší tělovýchovné jednoty v Karlovarském kraji s více než tisícovkou členů.

„Tento trend mohu potvrdit. Poslední dobou je větší zájem při zářijových zápisech do oddílů plavání, badmintonu, pěší turistiky, rekreačního volejbalu, stolního tenisu i jinam,“ řekl místopředseda TJ Slovan Karlovy Vary Ladislav Frühauf.

Dodal, že mezi členy jednoty je například čerstvá držitelka tří stříbrných medailí z dánského mistrovství světa v cyklo-orientačních závodech na horských kolech Veronika Kubínová.

Mívají někdy rodiče přehnané představy a chtějí mít ze svého dítěte Emila Zátopka, Věru Čáslavskou či další sportovní velikány? Co jim radíte?
Opravdu si někteří tátové a mámy myslí, že z jejich potomka se musí stát po roce tréninku nový Zátopek, Jágr, Kodeš, Kvitová či další velikáni československého a českého sportu. Zní to jako otřepaná fráze, ale rodičům trpělivě vysvětlujeme, že cesta k absolutnímu sportovnímu vrcholu je velmi dlouhá a namáhavá. Mimo jiné se to podařilo naší, již zmíněné svěřenkyni, Veronice Kubínové. Jak píše na svých webových stránkách, kdo nepadá, jezdí pod svoje možnosti. Trojnásobná vicemistryně světa si z nedávného mistrovství světa v Dánsku přivezla domů z orientačního závodu horských kol o jednu medaili více než loni – celkem tedy tři stříbrné.

Začátkem každého školního roku pořádáte zápisy do oddílů. O jaké sporty je v současnosti největší zájem?
Velmi populární je badminton a jeho rychlá hra u sítě. Velký nárůst malých členů zaznamenal i oddíl orientačních sportů, v němž je spojený pohyb s přemýšlením. Stolní tenis je dalším sportem, o který je zájem. Málem ale zanikl, protože jsme před časem přišli o naši tělocvičnu v Kolmé ulici, kde cvičili členové většiny našich oddílů. Museli jsme pro ně najít náhradní prostory a platit za ně nájem. Například oddíl stolního tenisu se musel přestěhovat až do Sadova. Kvůli velkému nájmu v tamním kulturním domě málem skončil žákovský stolní tenis, protože rodiče nechtěli pouštět své děti tak daleko mimo Karlovy Vary. Nesmím z hlediska zájmu zapomenout na klasické sporty, jako je volejbal, nohejbal a kuželky. Specifickým sportem je horolezectví, které baví hlavně mládež. Oddíl turistiky zase preferují senioři. Vyrážejí do známých i méně známých koutů Karlovarského kraje, byli ale třeba i v Africe, ve Vietnamu, na Kubě nebo v Los Angeles, San Franciscu a jedenácti amerických národních parcích. Letos na podzim za Velkou louži na jihozápad USA letí na tři týdny další naši turisté.

Jak je členství v oddílech TJ Slovan Karlovy Vary pro děti a dospělé finančně náročné?
Záleží na druhu sportu. Pokud se nemusí sportovat v tělocvičně, jejíž pronájem je drahý, tak členský roční příspěvek začíná přibližně na třech stovkách. K plavání potřebujete krytý bazén, takže počítejte s členským příspěvkem něco přes tisícovku.

Ne každý má na to, aby si ze závodů přivážel cenné medaile. Při jakých sportech se mohou děti nebo dospělí z řady obyčejných smrtelníků v TJ Slovan Karlovy Vary vyřádit?
V oddílu asociace Sportu pro všechny nabízíme všem zájemcům pestrý výběr účinných pohybových aktivit – všeobecnou gymnastiku, cvičení předškolních dětí, cvičení rodičů s dětmi, jógu, cvičení pro ženy s prvky aerobiku, kalanetiky, posilování, zdravotního cvičení, cvičení s overbally a gymbally. Cílem je prostřednictvím tělesné výchovy a sportu získat a udržet dobrou kondici a zároveň se odreagovat od denních starostí na základě přiměřené pohybové aktivity tak, aby se mladý organismus rozvíjel a u dospělých se jeho funkce udržovaly na optimální úrovni.

Jaké dělají noví členové v oddílech časté chyby?
Stává se, že nové dítě neumí udělat kotrmelec. Někteří mladí žáci se to snaží naučit. Jsou i takové děti, které nemají zájem takový základní cvik, jako je kotoul, zvládnout. V kolektivu zpravidla dlouho nevydrží. Chybou tedy bývá malá vytrvalost.

Už jste se vzpamatovali z havárie plavců u Nažidel?
Každá organizace nebo spolek prochází obdobím, kdy se jí daří, na co sáhne. Anebo zažívá období zmaru a neúspěchu. V našem případě to byl 8. březen 2003, kdy se část našich plavců vracela ze zimního lyžařského soustředění v rakouských Alpách. Při rychlé jízdě u jihočeských Nažidel řidič nezvládl řízení a havaroval. Na místě zemřelo několik pasažérů patrového autobusu, dva lidé pak v nemocnici. Tato hrozná tragédie způsobila stísněnou atmosféru v plaveckém oddílu a celé TJ Slovan Karlovy Vary. S tím pak souviselo vyšetřování ze strany policie i pojišťovny. Od té doby bývají trenéři ve stresu a pokaždé trnou strachy, když jedou se svými dětskými svěřenci autobusem. Takže o úplném vzpamatování nelze hovořit.

Jaký je recept na to, aby se děti na tréninky těšily?
Děti ještě nejsou počátkem školního roku rozhodnuté, jak stráví svůj volný čas. U nás mohou najít zálibu ve sportu, který jim vyhovuje. Ne každému se ale podaří závodit na mistrovství světa a ještě z něj přivážet domů cenné medaile. Je k tomu třeba talent, mimořádné úsilí a dobrý kolektiv. K úspěchu dětí musejí přispět i rodiče tím, že umožní tréninky a hlavně pomoci těm nejmladším poskytnutím rodinného zázemí při jejich začátcích. Důležité je, aby mladý a úspěšný kolektiv zatáhl nováčka mezi sebe. Pak bývá vyhráno a děti se na tréninky těší.

Co byste poradil rodičům, kteří na začátku nového školního roku přivedou k zápisu do TJ Slovan své malé děti bez sportovních návyků?
Doporučíme například základní tělesnou výchovu. Pro dítě, které má rádo vodu, je vhodný velmi úspěšný oddíl plavání se špičkovými závodníky a přeborníky republiky. Naučí se v něm plavat i naprostí začátečníci. Umělecky založeným dívkám, které jsou rády ve vodě, doporučujeme oddíl akvabel. Další vhodné uplatnění pro dívky se sportovním cítěním je sportovní gymnastika. Pokud se při tréninku ukáže, že dítě má větší předpoklady pro jiný sport, tak může přejít do oddílu, kde dostane šanci být úspěšnější. Některé dítě raději závodí v disciplínách na čas, dalšímu více sednou například kolektivní hry s míčem. Je vhodné, když nás rodiče při zápisu do oddílu předem informují, k čemu má jejich potomek vlohy.

Máte na závěr nějakou veselou „historku z natáčení“?
Při jednom orientačním závodě jsem se prodíral hustým lesem, a když jsem vyběhl na úzkou cestičku a zvedl oči od mapy, zjistil jsem, že stojím asi pět metrů od obrovského jelena s mohutným parožím. Oba jsme byli překvapeni vzniklou situací. Určitě větší překvapení bylo ale na mé straně a jelen to poznal. Já jsem si stoupnul do pozoru a jasně dával najevo, že jelena respektuji. Chvilku stál a koukal na mě, nic „neříkal“ a já také ne, pak se velmi pomalu s jasnou převahou otočil a pomalu odešel. Já jsem ještě chvíli stál v pozoru, a když zmizel v houští, tak jsem se pomalu rozběhl a pokračoval v závodě. Dodnes na to vzpomínám.

  • Nejčtenější

Při nočních nehodách na neděli zemřelo v Karlovarském kraji celkem pět lidí

V Karlovarském kraji zemřelo v noci na neděli pět lidí při dopravních nehodách. Jedna se stala večer u Dolního Žandova...

Zdrogovaný ubodal těhotnou ženu, za opilství si odsedí osm let

Krajský soud v Plzni poslal na osm let do vězení devětadvacetiletého Pavla Šugára, který desítkami ran nožem připravil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra: Mrkví podél Ohře z Karlových Varů do Chebu

Dnešní jízda nás zavede na Podkrušnohorskou magistrálu mezi Karlovy Vary a Cheb. Koleje tam vedou krásným údolím řeky...

Deváťáci mají ještě šanci dostat se na střední školy, volná místa jsou

Střední školy v Karlovarském kraji mají ještě kolem 120 volných míst na maturitních oborech. Několik židlí v lavicích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dobrovolní hasiči dostanou víc peněz. Sami si rozhodnou, co za ně pořídí

O více než tři miliony korun navýšil Karlovarský kraj fond, ze kterého mohou čerpat dotace jednotky Sboru dobrovolných...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Karlovy Vary mají dalšího špičkového barmana, míří na světové finále

Doslova líhní barmanů světové úrovně se v posledních letech stal Becher’s bar karlovarského Grandhotelu Pupp. Nápoje...

Dobrovolní hasiči dostanou víc peněz. Sami si rozhodnou, co za ně pořídí

O více než tři miliony korun navýšil Karlovarský kraj fond, ze kterého mohou čerpat dotace jednotky Sboru dobrovolných...

Na Falešných hranicích. Herci znovu připomínají chytání emigrantů při akci Kámen

Dvojjazyčný divadelní projekt nazvaný Falešné hranice, po stopách akce Kámen, se kterým vloni přišlo německé divadlo...

Zubní klinika v Lokti by mohla vyřešit problémy s nedostatkem stomatologů

Problémy jak s dostupností zubařské péče, tak se zubní pohotovostí v Karlovarském kraji by mohla vyřešit zubní klinika...

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....