O dva body za nimi zaostali gymnazisté ze Strakonic, třetí místo pak se ztrátou pouhých osmi bodů obsadil tým z Hradce Králové. Studenti z pořádajícího gymnázia skončili na 73. místě, skupina gymnazistů Svobodné chebské školy vybojovala 53. pozici.
Letošní otázky soutěže, nazvané Cesta do pekel a zpět, se týkaly Evropy v době 2. světové války, tedy dění v letech 1939 až 1945.
Hned první kolo prověřilo v pěti desítkách dotazů znalosti soutěžících z doby poměrně nedávné. Organizátoři se ptali například na to, který z nejvyšších nacistických činitelů byl od roku 1941 Hitlerovým dekretem určen za vůdcova nástupce a byl jím do sklonku dubna 1945 (Hermann Göring).
Studenti rovněž hledali odpověď na to, ze které země bylo mezi květnem a červencem 1944 deportováno do vyhlazovacího koncentračního tábora Osvětim přes 400 tisíc Židů (Maďarsko), či jak se jmenoval generál, který velel americkým jednotkám v Evropě (Omar Bradley).
V dalším kole měli soutěžící vědět například to, který neutrální stát poskytl německým jednotkám svoje železnice v průběhu invaze do Sovětského svazu (Švédsko) nebo které okupované hlavní město navštívil vůdce jako první (Varšava).
Pečlivá příprava
Soutěžní otázky připravoval pod dohledem historiků organizátor vědomostního klání Miroslav Stulák z Gymnázia Cheb. Přiznává, že nachystat tolik otázek nebylo vůbec jednoduché.
„Pracoval jsem nad tím úkolem asi tři měsíce. Husarským kouskem bylo natáčení s osobnostmi. Oslovil jsem například první kosmonauty, slovenského Ivana Bellu a našeho Vladimíra Remka, kteří studentům ve zprostředkovaném vstupu otázky položili. Vyzdvihl bych realizační tým studentů a absolventů našeho gymnázia, kteří mi s přípravou pomáhají. I díky nim vše klaplo,“ řekl Stulák.
Doplnil, že krajských kol soutěže se v dubnu zúčastnil rekordní počet 327 gymnázií z České i Slovenské republiky a do chebského finále se probojovalo 75 tříčlenných družstev ze všech dvaadvaceti krajů obou zemí.
„Celkem tak v Chebu soutěžilo 225 studentů, doprovázelo je 75 pedagogů,“ uvedl Miroslav Stulák. Podotkl, že kromě veřejných činitelů přijeli do Chebu soutěžící podpořit nejvýznamnější historici obou zemí, například Jan Rychlík, Milan Hlavačka, Petr Blažek či Roman Holec. K významným hostům soutěže patřili i Jiří Šedivý, Andor Šándor, Roman Prymula nebo Antonín Panenka.