Kynžvartská daguerrotypie, jedinečná památka UNESCO, se vrátí domů

  8:37aktualizováno  8:37
Do dvou let by lidé v kraji mohli spatřit jedinečnou památku UNESCO, Kynžvartskou daguerrotypii. Ta zatím zdobí expozice Národního technického muzea v Praze. Jakmile se podaří pro unikát vytvořit vhodné podmínky, vrátí se jeden z prvních předchůdců fotografie domů, na Kynžvart.

Kynžvartský kastelán Ondřej Cink s kynžvartskou daguerrotypií, jedinou památkou UNESCO v Karlovarském kraji. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„V letošním roce architekt zpracuje projekt dokumentace na novou expozici a v příštím roce, pokud se podaří získat dostatek prostředků, zahájíme vlastní stavbu. Věříme, že prohlídkový okruh, v němž technický poklad vystavíme, se podaří do dvou let otevřít,“ řekl kastelán zámku Kynžvart Ondřej Cink.

Zájem o návrat památky má i Karlovarský kraj, který na projekt nové expozice uvolnil částku 300 tisíc korun. Samotná realizace však bude stát několik milionů.

„Kynžvartská daguerrotypie má svůj rodný list na zámku Kynžvart. Rádi bychom proto už příští rok zajistili její návrat do Metternichovských sbírek,“ potvrdil ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu v Praze Dušan Michelfeit s tím, že ochranu jedinečného snímku na kovové destičce zajistí kromě jiného i vitrína se speciální atmosférou.

Kromě památky UNESCO chce Kynžvart v nové expozici představit i další daguerrotypie, které se v tamních sbírkách zachovaly.

„Celá kolekce původně čítala několik desítek kusů. Bohužel, do dnešní doby se dochovala jen část, některé chceme návštěvníkům ukázat. Daguerrotypie jsou však velmi citlivé. Nová expozice, kterou plánujeme jako celoroční, musí počítat se všemi eventualitami provozu. A to bude oříšek,“ doplnil Cink.

Skutečnost, že technická památka vyžaduje zvláštní péči, názorně doložil správce kynžvartského depozitáře Ladislav Novotný.

„Je to vlastně první v praxi používaná fotografická technika, jež nese jméno svého tvůrce Louise Jacquese Mandé Daguerra, francouzského malíře a vědce. Jedná se o předchůdce klasických fotografií, kdy se exponuje kovová deska, která má na sobě citlivou vrstvu stříbra. Jelikož se jedná o kov, největším nebezpečím je vlhkost, která způsobuje korozi. Proto se daguerrotypie vkládaly do kazet a rámů, zasklívaly se a napevno oblepovaly, aby dovnitř nepronikl prach ani voda,“ ukázal na několika příkladech Novotný.

Vzácný obraz zámku

V ruce držel dvojportrét zřejmě kancléřova syna Richarda, na další daguerrotypii je obrázek chlapce, o němž si odborníci myslí, že také znázorňuje někoho z rodiny. Potvrzeno to však nemají. Jedna z daguerrotypií vypadá jako staré slepé zrcadlo. Teprve pečlivé přefocení se ukázalo, že na kovové destičce je zachycený zámek Kynžvart, tak jak vypadal při pohledu od hospodářského dvora někdy kolem roku 1840.

Fotogalerie

„Z hlediska dokumentace je pro nás tato daguerrotypie velmi cenná. Zachycuje podobu zámku těsně po přestavbě. Tady je vidět, že ještě není osazený kovový plot, chybí i kašna na nádvoří. To, že není obrázek dobře znatelný, potvrzuje, že tato daguerrotypie vznikla v úplných začátcích, kdy se deska pro expozici připravovala jen výpary jodu. Teprve později se začal přidávat brom a chlor a díky tomu byla kovová destička citlivější, více vynikly detaily, které byly přesné a ostré. To také bylo součástí tehdejšího reklamního sloganu,“ upřesnil Cink.

Správa zámku však musí před vystavením vzácných daguerrotypií vyřešit další problém. Tím je původní sklo, které se ukazuje jako nestabilní.

„Tehdy se vyrábělo z jiné směsi, která postupně zkapalňuje. Na skleněné tabulce se tvoří takové bublinky, kapičky, které by mohly skápnout na citlivou vrstvu. My to zatím řešíme tak, že obrázky skladujeme sklem dolů. Než však daguerrotypie vystavíme, budeme zřejmě nuceni odstranit původní sklo a nahradit jej novým,“ dodal Ladislav Novotný.

Jak vznikla daguerrotypie

Daguerre ve snaze rozšířit svůj vynález vydával brožurky, jak daguerrotypii v pěti krocích vytvořit. Nejprve musel fotograf desku, kterou chtěl exponovat, důkladně vyleštit. Ve druhém kroku nanesl vrstvu solí stříbra, které byly citlivé na světlo. Poté desku exponoval v přístroji camera obscura, což je jakýsi předchůdce fotoaparátu. Dalším krokem bylo zviditelnění obrazu a posledním pak odstranění zbylé světlocitlivé vrstvy. Připravenou kovovou destičku mohl fotograf použít do hodiny. Pokud tedy chtěl zachytit scenérii v přírodě, musel si vše potřebné vzít s sebou a desku připravit přímo na místě. V našich zeměpisných šířkách se doba osvitu pohybovala do 30 minut. Proto také měly tehdejší ateliéry opěrku hlavy, která zajišťovala, aby fotografovaný člověk dokázal celou tu dobu sedět, aniž by se pohnul. Čím více na jih, tím se doba potřebná k osvitu zkracovala.

Nejčtenější

Majiteli vozu se zdála vysoká cena za opravu, automechanik jej zbil

Ilustrační snímek

Pracovník autoservisu na Karlovarsku zbil majitele auta za to, že se zdráhal zaplatit vysokou částku za opravu vozu....

Zadlužené Prameny jsou v patové situaci, zrušily prodej pozemků věřiteli

Obec Prameny na Chebsku tíží kvůli neúspěšnému projektu na stáčírnu minerální...

Plán na oddlužení obce Prameny na Chebsku dostává trhliny. Smlouvy na prodej pozemků s vrty, které obec uzavřela v...

Z ostudy města a rejdiště bezdomovců se opět stává místo pro bydlení

Vybydlené bytovky ve Wolkerově ulici v Chebu se mění před očima. Brzy zde najde...

Kdysi vyloučená lokalita ve Wolkerově ulici v Chebu se mění. Dříve zchátralé domy nabídnou co nevidět bydlení takřka...

Jsem nervózní a celá se třesu. Effangovou čeká debut v reprezentaci

Pamela-Therese Effangová z Hradce Králové

Pamela-Therese Effangová zůstává bezprostřední i jako novopečená seniorská reprezentantka. Na svém prvním srazu...

Protesty nezabraly, letiště ve Varech podepsalo smlouvu se školou pilotů

Odpůrci zřízení pilotní základny F Air na karlovarském letišti protestovali...

Karlovarské mezinárodní letiště uzavřelo smlouvu se společností F Air, která na něm chce školit piloty civilních...

Další z rubriky

V Jáchymově se sešli bývalí „muklové“. Těší je zájem žáků o minulost

30. ročník pietní akce Jáchymovské peklo: Připomínka utrpení lidí, kteří v...

Osudy muklů, politických vězňů, kteří byli v 50. letech často na základě smyšlených či malicherných příčin odvlečeni od...

Malé průmyslové zóně v Karlových Varech překážejí rozpadlé garáže

Komplex zrušených a polorozbořených garáží v Jabloňové ulici čeká demolice.

Jen pomalu se daří naplňovat dlouholetý záměr Karlových Varů vybudovat v areálu garáží v Jabloňové ulici jakousi...

Památným stromem se v Sokolově stal dub letní, který roste u chemičky

Novým památným stromem se stal dub letní rostoucí u sokolovské chemičky.

Už dlouhé desítky let tvoří zajímavý kontrast mezi přírodou a průmyslem. Dub letní, který se letos stal dalším památným...

Najdete na iDNES.cz