Cyklisté u Chebu už nebudou muset přejíždět silnici, podjedou ji tunelem

  15:04aktualizováno  15:04
Cyklostezka vedoucí z Chebu na německý Waldsassen bude bezpečnější. Cyklisté už v úseku U Kočího nebudou muset překonávat nepřehlednou silnici. Trasa je nasměruje do přibližně jedenáct metrů dlouhého tunelu, kterým silnici podjedou.

Cyklostezka Cheb-Waldsassen. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Navíc dojde k narovnání nebezpečného „esíčka“, kterým silnice z Hájů do Podhradu obchází bývalý drážní domek. Práce už začaly.

„Vybudování mostní konstrukce, která zajistí mimoúrovňové křížení komunikace s cyklostezkou, přijde téměř na 13 milionů korun. Následně se pak počítá i s narovnáním silnice v okolí křížení. Vznikne zde zcela nový úsek komunikace o délce přibližně sto padesáti metrů. Vybudování tunelu a narovnání silnice Háje – Podhrad by mělo přijít celkem na částku kolem 20 milionů korun,“ uvedl uvedl mluvčí chebské radnice Tomáš Ivanič.

Jde podle něj o velmi drahé řešení. „Dopravní inspektorát však s ohledem na značnou nepřehlednost úseku shledal, že jiný způsob křížení obou tras není možný,“ dodal mluvčí.

Podle jeho slov je staveniště vzdáleno několik desítek metrů od stávající silnice, její průjezdnost proto stavba neohrozí. „Ještě do zimy dojde k osazení tubusu vlastního tunelu a jeho zasypání. Přes chladné období roku bude zemina sedat a na jaře je plánováno projekt dokončit,“ doplnil Ivanič s tím, že s největší pravděpodobností nebude možné k zásypu použít materiál, který firma přímo v místě vykopala.

Obsahuje totiž velké množství jílu, který je pro podloží nové silnice nevhodný. Poté bude na dokončení čekat poslední část cyklostezky, a to od Hájů k novému tunelu.

První úsek cyklostezky byl vybudován v rámci příprav chebské přeshraniční krajinné výstavy v roce 2006. Vede po bývalé železniční trati ze Slapan k česko-německé hranici. O tři roky později byla díky evropské dotaci dostavěna další tříkilometrová část ze Slapan ke křižovatce se silnicí z Hájů do Podhradu. Stavba využila pro cyklostezku zbytky železniční trati, která původně spojovala města Cheb a Waldsassen.

Dnes připomíná železniční minulost cyklostezky dobové návěstí, kus historických kolejí a přímo na hraničním přechodu zajímavá „železniční“ lavička. Cyklostezka Cheb – Waldsassen je součástí Valdštejnovy okružní cyklostezky z Chebu přes Waldsassen do Marktredwitz a zároveň patří do páteřní cyklostezky Ohře, která protíná Karlovarský kraj. Vede od státní hranice s Bavorskem u Slapan, míří do Chebu, Sokolova a Karlových Varů. Odtud je možné pokračovat do Ústeckého kraje.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Vyhověl školákům a koupil jim v obchodě alkohol, přišla si pro něj policie

Dva opilí mladíci pořvávali na záchranáře, kteří jeli pro pacienta s alergickou...

Na problémy s policií si zadělal sedmačtyřicetiletý muž z Karlovarska, který se nechal přemluvit od čtveřice dětí, aby...

Vojenská škola neotevře ani na druhý pokus, žáci pohořeli u přijímaček

Mezi středoškoláky budou v Sokolově nově také budoucí absolventi vojenské školy.

Ani na druhý pokus se zřejmě nepodaří otevřít vojenskou střední školu v Sokolově. Loni udělali přijímačky pouze dva...

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Za internaci dostal důchodce odškodnění 72 korun měsíčně. Je za ně rád

Dvaadevadesátiletý Joseph Peterson (vlevo) s advokátem Lubomírem Müllerem,...

Dvaadevadesátiletému Josephu Petersonovi z Chebska se podařilo jako prvnímu dosáhnout spravedlivějšího odškodnění za...

Právnička má za špatnou radu zaplatit městu Aš pět milionů, řekl soud

Ilustrační snímek

Více než pět milionů korun včetně úroku z prodlení by měla městu Aš zaplatit právnička, která radnici špatně poradila...

Další z rubriky

Benefity pohodlnosti nemáme, budova je stará, říká šéf Alžbětiných lázní

Václav Benedikt, předseda představenstva akciové společnosti Alžbětiny Lázně

Alžbětiny lázně, neboli Lázně V, jsou jednou z dominant centra Karlových Varů. Bohužel dominantou, na kterou nemůže být...

Vyhověl školákům a koupil jim v obchodě alkohol, přišla si pro něj policie

Dva opilí mladíci pořvávali na záchranáře, kteří jeli pro pacienta s alergickou...

Na problémy s policií si zadělal sedmačtyřicetiletý muž z Karlovarska, který se nechal přemluvit od čtveřice dětí, aby...

Místo šesti hodin jen necelé dvě. 3D skener urychlí dokumentování nehod

Policisté v Karlovarském kraji mají novinku ve svojí výbavě - 3D skener Leica.

Už žádné časově náročné dokumentování vážných dopravních nehod. Policisté z Karlovarského kraje začali využívat moderní...

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz