Věčný dril, málo spánku a žádný hokej. Vojáci cvičí na Doupově

  8:55aktualizováno  8:55
Jedno z největších cvičení 4. brigády rychlého nasazení v letošním roce ve Vojenském újezdu Hradiště je téměř u konce. Po čtrnáct dní zde cvičilo téměř 1 500 vojáků. Po zrušení Vojenského újezdu Brdy se na Doupově dají očekávat obdobné akce častěji.

„Minulý týden zahájilo čtrnáctidenní výcvik 4. brigádní úkolové uskupení, na kterém participují všechny čtyři naše prapory,“ konstatoval velitel 4. brigády rychlého nasazení plukovník Roman Náhončík.

Za humny Karlových Varů se tak pohybovaly pandury, kajmany a vozidla Iveco. Právě z nich vysedla četa v rámci taktické přípravy útoku proti nepříteli. „Kryju. Po týmech vpřed!“ rozkázal velitel svým mužům.

Fotogalerie

„Útok byl úspěšný. Podařilo se eliminovat všechny nepřátele, prohledat je i jejich techniku a zajistit oblast,“ zhodnotil akci zástupce velitele 44. lehkého motorizovaného praporu major Přemysl Tuček.

Na odpočinek má 1500 vojáků jen několik hodin denně. „Den má 24 hodin. Jsme tu od toho, abychom cvičili účelně a efektivně,“ naznačil program Tuček.

Cvičení pro 4. brigádu rychlého nasazení trvá čtrnáct dní. Je to největší cvičení v rámci brigády pro tento rok.

„Vzhledem k častému vyčleňování jednotek na bázi 4. brigády rychlého nasazení například do aliančních sil rychlé reakce NATO či do zahraničních operací, je třeba pravidelně udržovat a zvyšovat úroveň vycvičenosti jednotek vyčleněných do brigádního úkolového uskupení,“ konstatoval kapitán Milan Němec, tiskový a informační důstojník 4. brigády rychlého nasazení.

Vojáci lidem v okolních vesničkách nevadí, zvykli si

Vojenský újezd Hradiště je největším v celé České republice. A po uzavření újezdu Brd se v něm dá očekávat zvýšení frekvence výcviku.

Přítomnost cvičících vojáků v sousedství už téměř nikomu v okolních vesničkách nevadí. „O cvičeních víme dopředu a nemáme s tím problém. Známe se mezi sebou a vycházíme s nimi,“ uvedl starosta Valče Josef Kubař.

Podobně mluví i starostka nové obce Doupovské Hradiště, která vznikla zmenšením vojenského újezdu na začátku roku. „Neobtěžuje nás to,“ sdělila Jarmila Bošková.

Dvěma novým obcím vyrazil na pomoc i Karlovarský kraj. „Jde především o to, pomoci jim s opravou komunikací a také naukou některých metodických postupů při řízení obce,“ řekl hejtman Martin Havel.

Ani on nemá obavy z Vojenského újezdu Hradiště. „Přítomnost vojáků beru jako fakt. A strach z nárůstu cvičení nemám,“ dodal hejtman. Po zmenšení vojenského prostoru, ke kterému došlo letos na Nový rok, má s novým územím plány právě i Karlovarský kraj. Jedním z nápadů je vznik rekreační vodní nádrže.

Střelci se v Doupovských horách hodně naučí

Cvičit s rudými barety armády přijeli i jedni z nejlepších specialistů - odstřelovači ze 43. výsadkového praporu z Chrudimi. Snajpři si s sebou přivezli nové pušky s multirážový kompletem DTA, který nahradil finskou zbraň SAKO.

„Má hned několik výhod. Může využívat dva typy ráže - na střední a delší vzdálenost. Navíc je výrazně kratší, čímž se podobá útočné pušce, což je ohromná výhoda při přesunu terénem,“ přiblížil zástupce velitele chrudimského praporu major Ivo Zelinka.

Nejmodernější technologie a kompletní příslušenství umožňuje u této zbraně využití jak za denních, tak nočních podmínek, a to hlavně díky kvalitní optice, kterou nová zbraň disponuje. Cílená rána na jeden kilometr tak není pro nejlepší střelce žádný problém.

„Nová zbraň je velice přesná na střelbu na 600 metrů, za ideálních podmínek ale není opravdu problém trefit se i na kilometr a víc,“ naznačil potenciál jeden z elitních střelců.

Oblast Doupovských hor je podle odstřelovačů ideální pro výcvik. „Jinak fouká na střeleckém stanovišti, jinak u cíle. Často se tu mění počasí. Střelec se tu opravdu hodně naučí,“ dodal instruktor odstřelovačů, podle kterého není těžké vystřelit a zasáhnout, ale správně nastavit vše potřebné.

Kromě neustálého výcviku se snaží čeští vojáci o přestávkách zjišťovat i výsledky právě probíhajícího mistrovství světa v ledním hokeji.

„Máme povědomí o výsledcích, ale o televizi si můžeme nechat zdát. I tak je to jeden z důvodů, proč se těšíme domů,“ řekl s neskrývanou radostí jeden z vojáků.

Autor:

Nejčtenější

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Kolik že ti je? Když do hokejové extraligy naskakují ti nejmladší

Karlovarský brankář Jan Bednář si proti Třinci připsal extraligovou premiéru v...

V neděli si 16letý Jan Bednář v Chebu poskládal hokejovou výstroj a vlakem vyrazil přes celou republiku. Při zranění...

Policie hledá muže obviněného ze znásilnění, mohl by být na Sokolovsku

Milan Šivak

Policisté pátrají po padesátiletém muži z Hazlova na Chebsku, který je obviněný ze znásilnění. Kriminalisté...

Další z rubriky

Opilce rozčílilo, že mu servírka nechtěla nalít, hodil po ní stůl

Ilustrační snímek

Výtržnosti v chebské hospodě tropil opilý muž, kterého rozzlobilo, že jemu ani jeho kamarádům servírka už nechce nalít....

VIDEO: Po týdnu do údolí. Boží Dar se vzpamatovává ze sněhového sevření

Boží Dar se pomalu vzpamatovává ze sněhové kalamity, silničáři postupně...

Po týdnu, kdy sněhová nadílka komplikovala život na horách, se někteří lidé dostali z Božího Daru do údolí. Dětem pak...

Lidé z chebské čtvrti Háje se poprvé projdou po opravené lávce

Téměř po roce se ve čtvrtek po rekonstrukci otevírá lávka do chebské čtvrti...

Lávka do Hájů se po téměř po roce otevírá pro pěší. Obyvatelé chebské čtvrti se po několika měsících dostanou nejkratší...

Najdete na iDNES.cz