Krajská koalice chystá jednání, sociální demokraté se budou omlouvat

  9:50aktualizováno  9:50
Partneři z ČSSD a KSČM v Karlovarském kraji chystají další koaliční jednání. Chtějí bilancovat a vyříkat si, co jim ve vztahu skřípe. Kvalitnějšímu partnerství by měla napomoci i omluva Evě Valjentové, která zřejmě v březnu nahradí odcházejícího hejtmanova komunistického náměstka Jaroslava Borku.

Jednání karlovarského krajského zastupitelstva (13.12. 2012) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Další koaliční jednání, které začíná organizovat krajský předseda sociálních demokratů a hejtmanův náměstek Miloslav Čermák, by mělo být klidnější a v užším kruhu.

Zatímco v pondělí se komunisté a sociální demokraté evidentně ostřeji probírali návrhem krajského rozpočtu na příští rok a takzvanou stabilizací školství, kterou odpískali, nyní chtějí bilancovat a vyřešit personální otázky.

Střídání v radě

Roztržky, které mezi sebou koaliční partneři mají, však nejsou podle Miloslava Čermáka nijak zásadní. Vzhledem k volebnímu výsledku se loni na podzim strany dohodly, že vítězní komunisté přenechají sociálním demokratům post hejtmana a první dva roky budou mít většinu v krajské radě. Po dvou letech vystřídá pátého komunistu v křesle sociální demokrat. I to bude prý jedna z věcí, na kterou by už teď mohla přijít řeč.

"Objevuje se pár věcí, které si musíme vyjasnit, a říct si, co jsme splnili. Proto se chceme sejít a nikoli to řešit přes média," uvedl Miloslav Čermák. Navrhnout chce, aby se koaličního jednání účastnily vyjednávací týmy obou stran. Na schůzce tedy nebude tolik členů jako v pondělí.

Probírat budou zejména školství, které uniklo plánu na takzvanou stabilizaci z dílny hejtmanova komunistického náměstka Václava Sloupa.

O materiálu, který počítal s faktickým zrušením tří škol a omezením některých oborů, měli ve čtvrtek jednat krajští zastupitelé. Komunisté jej ale z jednání stáhli, protože nenašli podporu u sociálních demokratů. Tak jim velela i koaliční smlouva (více čtěte zde).

Kromě diskuze, jak naložit se školstvím, chtějí strany probírat i personalistiku, a to třeba odchod hejtmanova komunistického náměstka Jaroslava Borky do Sněmovny. Nahradit by jej měla ekonomka Eva Valjentová, která působila v minulé vládě jako krajská radní pro kulturu a cestovní ruch.

"Zatím jsme se předběžně dohodli, že bych se vrátila v březnu," prozradila krajská zastupitelka za KSČM, která sice v loňských volbách svůj mandát obhájila, nicméně další účast v krajské vládě odmítla. Teď by byla ráda, aby koaliční jednání konečně vyčistilo mezi partnery vzduch.

Sociální demokraté pošlou omluvný dopis

Gentlemanské gesto vůči Evě Valjentové už chystají karlovarští sociální demokraté. V úterý večer se usnesli, že se jí písemně omluví za příkoří, kterého se jí v minulé krajské vládě dostalo.

Podle předsedy karlovarských sociálních demokratů Mariana Odleváka na příkoří upozornila na pondělním koaličním jednání.

"Nevěděli jsme to. Já ani někteří moji kolegové jsme v krajském zastupitelstvu nebyli. Z toho, co na koaličním jednání řekla, jsem to pochopil," naznačil Marian Odlevák.

Evě Valjentové proto pošle písemnou omluvu na stranickém hlavičkovém papíře. Dostane ji do schránky v pátek nebo v pondělí. Evu Valjentovou informace o omluvě za příkoří zaskočila.

"Tak to je něco, co nevím. Nepřemýšlela jsem o žádném příkoří. Emoce na koaličním jednání trochu byly, i proto jsme se domluvili, že se sejdeme v menším počtu, některé věci definujeme a zkusíme je dát do latě," vysvětlila.

Nejčtenější

Pro statek žijí. Když ruinu koupili, vůbec netušili, do čeho jdou

Statek je od roku 1958 na seznamu kulturních památek ČR.

Statek z roku 1802 v Salajně v západních Čechách patří mezi ty šťastné. Hospodářskou usedlost se čtyřmi budovami do...

Vlak, který vykolejil u Mariánských Lázní, jel na třicítce 86 km/h

Opravy trakčního vedení na místě, kde vykolejil vlak s vápencem. (13. srpna...

Vlak, který na konci července vykolejil u Mariánských Lázní, jel rychlostí 86 kilometrů v hodině. Informovala o tom...

Žena se krutě pomstila za rozchod, partnerovi spálila půl milionu korun

Peníze (ilustrační foto)

Dost svérázně se svému bývalému partnerovi pomstila žena z Chebska. Po rozchodu spálila půl milionu korun, které dostal...

Žena nechala psa skákat na stromy, až je úplně zničil. Stíhá ji policie

U tří stromů pes poničil kůru i živou část kmene.

Škodu za desítky tisíc korun napáchal v Chebu stafordšírský teriér, který skákal na stromy tak dlouho, až tři úplně...

Karlovarský region bude muset vrátit stovky milionů z evropských peněz

Ilustrační snímek

Karlovarská aglomerace se snaží uplatnit poslední projekty v Integrovaném plánu rozvoje území. Už teď je ale jasné, že...

Další z rubriky

Vlaky se na trať u Mariánských Lázní vrátí ve čtvrtek večer

Hasiči ukázali záběry nehody z dronu

Trať u Mariánských Lázní, kterou na konci července poškodila nehoda nákladního vlaku, bude zase plně průjezdná. Vlakové...

VIDEO: Falešný obchodník sebral miliony, šperky a diamanty ale nedodal

Při domovní prohlídce u zadrženého podvodníka objevili kriminalisté zbraně a...

Třicetiletý podvodník z Chomutovska připravil muže z Karlovarska o více než pět milionů korun. Při domovní prohlídce u...

Žena se krutě pomstila za rozchod, partnerovi spálila půl milionu korun

Peníze (ilustrační foto)

Dost svérázně se svému bývalému partnerovi pomstila žena z Chebska. Po rozchodu spálila půl milionu korun, které dostal...

Najdete na iDNES.cz