Oprava Císařských lázní se prodraží, řešením je další dotace nebo úvěr

  12:01aktualizováno  12:01
Oprava Císařských lázních v Karlových Varech bude pravděpodobně dražší, než původně předpokládaných 550 milionů korun. Kdo a za kolik zakázku získá, ale kraj teprve rozhodne.

Karlovarské Císařské lázně. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

O rekonstrukci národní kulturní památky, která patří Karlovarskému kraji, se ucházejí čtyři společnosti. Už nyní je ale jisté, že se kraj pod cenu 550 milionů nedostane.

„V tuto chvíli stále probíhá kontrola nabídek,“ uvedla hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová

Za měsíc se mají sejít krajští zastupitelé na mimořádném zasedání, během kterého se budou zabývat sociálními službami a volbou hejtmančina nástupce. Zároveň by se mohli seznámit s výsledkem zadávacího řízení v souvislosti s nabídkovou cenou.

„Pokud bude cena vyšší, musí nejprve zastupitelstvo rozhodnout, z jakých finančních zdrojů bude doplacena,“ vysvětlila hejtmanka. Zároveň naznačila, že o věci jedná s premiérem a ministryní financí. 

Na rekonstrukci Císařských lázní, která potrvá 42 měsíců, už poslalo ministerstvo kultury 250 milionů korun, kraj chce dát 200 milionů a Karlovy Vary 100 milionů korun. Podle hejtmanky je druhou možností v případě vyšší ceny také úvěr.

„Pokud zastupitelstvo schválí finanční krytí akce, můžeme druhý den rozhodnout o vítězi,“ řekla. Kraj pak musí dodržet všechny nutné lhůty a k samotnému zahájení rekonstrukce by mohlo dojít v ideálním případě začátkem prosince.

Symfonici najdou v Císařských lázních zázemí

Obnova národní kulturní památky je důležitá i pro Karlovy Vary, které již řadu měsíců hledají sídlo pro symfonický orchestr. Nyní mají připravenou studii od architekta Petra Hájka, který navrhl vestavbu koncertního sálu pro symfonickou hudbu do dvorany Císařských lázní. Konzultoval ji s expertem na akustiku, zástupci kraje, Národního památkového ústavu, Karlovarského symfonického orchestru (KSO) a Kanceláří architektury města Karlovy Vary. 

„Nejlepší ochranou historických budov je smysluplné soudobé využití, které s pokorou doplňuje jejich památkovou podstatu. Navrhovaný sál se zázemím pro orchestr oživí ducha této mimořádné budovy a umožní řešit otázku budoucího dlouhodobého sídla, které bude splňovat profesionální provozní podmínky pro práci KSO, který je neoddělitelnou součástí kulturního života města,“ zhodnotil ředitel kanceláře Petr Kropp. 

Se studií chtějí zástupci radnice seznámit ještě kraj. Podle hejtmanky to bude poté, až se podaří zahájit dlouho připravovanou rekonstrukci.

Fotogalerie

„Jsme šťastní za to, že se Císařské lázně opraví, a chápu paní hejtmanku, že nejprve potřebuje dotáhnout jednu věc a pak se bude zabývat sálem,“ uvedla primátorka Andrea Pfeffer Ferklová

Ověřovací studie přišla s tím, že je možné umístit do prostoru zhruba 300 až 380 lidí a zástupci radnice říkají, že do budovy nikterak nezasáhne. Má se jednat o sál víceúčelový, nesloužil by tedy jen karlovarským symfonikům, ale také jiným koncertům, divadlu, kinu či konferencím. Náklady na vestavbu by neměly překročit 100 milionů korun. 

Pro kraj jsou z hlediska studie sálu důležité tři věci, a to zpracování projektové dokumentace, peníze a hlavně kladné stanovisko památkářů. Připomínky ke studii od nich podle primátorky nezazněly. 

Částku na samotnou rekonstrukci budovy bude město uvolňovat postupně po zhruba dvaceti až pětadvaceti milionech ročně. Další investice chystá až v závěru rekonstrukce.

„Týká se nás to, že v souvislosti s projektem budeme opravovat bezprostřední okolí budovy plus Goethovu lávku,“ uvedl primátorčin náměstek pro investice Petr Bursík.

  • Nejčtenější

Na služebnu přiběhl pobodaný muž, soused na něj vzal nůž kvůli ženě

Velké pozdvižení způsobili na chodbě domu v Ostrově na Karlovarsku dva sousedé, kteří se hádali kvůli ženě. Jeden z...

Otec ubodal syna nožem na chléb, brutální vraždu připomíná smírčí kříž

Brutální vraždu osmiletého chlapce, který v roce 1675 zemřel rukou vlastního otce, připomíná smírčí kříž nedaleko...

Soud rozplétá rozsáhlé pojistné podvody, obžalobě čelí devět lidí

Krajský soud v Plzni začal v pondělí rozplétat rozsáhlé pojistné podvody z Karlovarského kraje. Zpovídá se z nich hned...

František už se převlékl do zimního, háčkované oblečky zdobí celé lázně

Háčkovanou výzdobu dostala opět po roce Národní třída ve Františkových Lázních. Stromy i oblíbená socha Františka se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Parkoviště v centru Varů jsou zavřená, dostanou závory i kamery

S akutním nedostatkem parkovacích míst se od pondělního rána musejí potýkat řidiči v centru Karlových Varů. Kvůli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Dočaskáři dají kočkám krmení a lásku. Ale jen dokud nenajdou nový domov

Jsou to lidé, kterým není lhostejný osud kočičích nalezenců. Ve svém volnu se starají o příliš malé, nemocné či divoké...

Duchovní vylezl na lešení, aby sloužil mši ve třiceti metrech nad zemí

Přímo v nejvyšším patře lešení postaveného kolem hlavní věže chrámu sv. Olgy ve Františkových Lázních se konala...

Bývalý vychovatel stojí před soudem za pašování mobilů do věznice

Ze zneužití pravomoci úřední osoby se před karlovarským soudem zpovídá bývalý vychovatel věznice v Ostrově Lukáš...

Chebští stále neumí třídit, majitelé domů proto dostanou vlastní popelnice

Město Cheb připravuje razantní změny ve svozu odpadů. Majitelům rodinných domků nabídne vlastní nádoby na plast a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz