Karlovarský kraj chystá nové výběrové řízení na opravu Císařských lázní

  8:44aktualizováno  8:44
Finanční krytí obnovy Císařských lázní za více než půl miliardy korun dal dohromady Karlovarský kraj. Právě jemu památkově hodnotná budova patří. Jde o nezbytný krok k tomu, aby se mohl pustit do nového výběrové řízení na opravu.

Na malbách v Zanderově sále v Císařských lázních jsou vyobrazeny postavy významných návštěvníků města od renesance do roku 1791. Je zde portrét královny Marie Terezie, Johanna Wolfganga von Goethe či Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic a dalších. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

To předešlé, dvoukolové, před časem kraj zrušil. Stalo se tak kvůli pochybnostem o tom, zda bylo v souladu se zákonem.

„Externí administrátor už připravuje všechny podklady pro vyhlášení výběrového řízení,“ informovala hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) s tím, že tentokrát bude výběrové řízení jednokolové.

Předpokládá, že k němu dojde na jaře, samotná rekonstrukce začne v létě, pokud se nikdo neodvolá. Krajští i městští zastupitelé nyní budou schvalovat peníze, které na opravu mají poslat Karlovy Vary.

„Město v minulosti utratilo za projekty 22 milionů. Garantovalo nám ale, že dostaneme 100 milionů. Nyní by nám to mělo potvrdit dodatkem,“ vysvětlila hejtmanka.

Peníze od města, kraje i státu

Částku mají Karlovy Vary rozloženou do pěti let. „V prvním roce to bude 10 milionů, do konce příštího roku 20 milionů, do konce roku 2021 také 20 milionů a v následujících dvou letech po 25 milionech,“ řekla Květa Hryszová, vedoucí odboru řízení projektů krajského úřadu.

Fotogalerie

Na etapy bude potřebné peníze uvolňovat i kraj, který počítá s 200 miliony, stejně tak to udělá stát. Císařským lázním chce pomoci 250milionovou dotací.

„Aktuálně očekáváme rozhodnutí o jejím poskytnutí. Nedostaneme ji hned na začátku, ale průběžně během akce,“ popsala Květa Hryszová.

Kraj před několika týdny získal na rekonstrukci stavební povolení, nyní by mu mělo dorazit také finální závazné stanovisko památkářů. Opravená budova by měla sloužit hlavně ke kulturním účelům. Zatím však stále není jisté, zda v atriu lázní vznikne vestavba sálu pro karlovarské symfoniky. Souhlasilo s ní předešlé městské zastupitelstvo.

„Karlovarský kraj udělil městu plnou moc k jednání s památkáři. Pokud získá kladná závazná stanoviska, pak mu kraj stavbu sálu umožní,“ připomněla Květa Hryszová.

Podle hejtmanky se bude snažit vyjít Karlovým Varům maximálně vstříc. „Pokud by město přišlo s tím, aby se udělaly nějaké akustické změny, bude to během akce možné, neboť lze předložit změnu stavby před dokončením. My ale prosíme Karlovy Vary, abychom hlavně mohli začít s rekonstrukcí,“ uvedla.

Nejasná budoucnost sálu

Podle primátorky Andrey Pfeffer Ferklové (za ANO) doposud žádný návrh, na který by památkáři kývli, na stole není. Přesto ale Karlovy Vary nápad nezatratily.

„Už existuje pracovní skupina, která na tom pracuje společně s kanceláří architektury města. Požadavky jsou tam ale omezenější, to znamená, pokud by to bylo možné, tak aby se sál napasoval do volného atria tak, aby nedošlo k velkým zásahům a památkáři dostali větší možnost to podpořit,“ řekla.

Kraj zřizuje několik muzeí nebo galerií. Císařské lázně jsou přitom nejnavštěvovanější budovou, přestože nejsou opravené. Měsíčně tam zavítá tři tisíce turistů.

Do doby, než jejich rekonstrukce začne, se v nich opět uskuteční několik kulturních akcí. První z nich se chystá 28. dubna, a to 23. ročník Dne evropské šlechty. Během dubna až května půjde o putovní výstavu 100 let významných staveb České a Slovenské republiky a 17. května budou Císařské lázně hostit národní zahájení muzejních nocích, což region čeká zcela poprvé. Od poloviny června do poloviny července se v budově mají konat akce mezinárodního filmového festivalu.

Nejčtenější

VIDEO: Přes tisíc děr na silnici, naštvaní obyvatelé je barevně označili

Rozbitá silnice ze Šindelové do Krásné Lípy. Lidé označili díry barevně.

Barevnou silnici má v těchto dnech Krásná Lípa u Šindelové na Sokolovsku. Neonové tvary ale nejsou ozdobou, nýbrž...

Bazén Thermalu už má provozovatele, slibuje špičkové wellness služby

Bazén karlovarského hotelu Thermal.

Kdysi vyhlášený bazén u hotelu Thermal v Karlových Varech má po letech chátrání naději, že lidem opět nabídne relaxaci...

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

Další z rubriky

Sítě, které ochrání vodáky, se na Chebském mostě objeví do konce týdne

Chebský most přes řeku Ohři v Karlových Varech je ve špatném technickém stavu,...

Do konce týdne se na Chebském mostě objeví speciální sítě. Mají ochránit vodáky na Ohři před kousky betonu, které hrozí...

Sdružení firem odmítá pokračovat v dostavbě chebské nemocnice

Kontrolní den na stavbě chebské nemocnice. Na snímku nový pavilon. (3. ledna...

Dostavba a revitalizace chebské nemocnice za půl miliardy se komplikuje. Sdružení firem EBS-VCES Nemocnice Cheb, za...

Páteřní cyklostezka Ohře se rozroste o další kilometry směrem na Ostrov

Opravená lávka pro cyklisty v Mostově na cyklostezce Cheb - Karlovy Vary.

Do dalších vylepšení páteřní cyklostezky kolem Ohře se chce pustit Karlovarský kraj. Plánuje ji protáhnout směrem do...

BYTY CZ
Chůva, Hlídání dítěte v Praze

BYTY CZ
Jihočeský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz