Pátek 7. května 2021, svátek má Stanislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 7. května 2021 Stanislav

Opozici vadí pozastavení oprav Císařských lázní. Ušetříme, tvrdí hejtman

  16:29
Kvůli rekonstrukci Císařských lázní se v Karlových Varech rozhořel spor. Vlastník památky, Karlovarský kraj, nechal stavbu pozastavit kvůli změně střechy. Bývalá hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová to považuje za nezodpovědné. Současný hejtman Petr Kulhánek oponuje, že se tím ušetří nemalé finanční prostředky města.

Císařské lázně v Karlových Varech | foto: Martin Stolař, MAFRA

Když na konci roku 2019 konečně začala rekonstrukce historické budovy Císařských lázní v Karlových Varech, vypadalo to, že na památku se konečně usmálo štěstí a dočká se důkladné opravy.

Jenže dnes je podle exhejtmanky a krajské opoziční zastupitelky Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) všechno jinak a objektu hrozí další problémy – prodloužení doby rekonstrukce a vrácení dotace. Podle ní vedení kraje bezhlavě rozhodlo o pozastavení stavby.

„Zastavovat probíhající rekonstrukci vnímáme jako velmi nezodpovědný postup a připomínám, že Karlovarský kraj má s městem Karlovy Vary uzavřené memorandum, které je závazné, a případné změny týkající se rekonstrukce musí schvalovat zastupitelstvo,” říká exhejtmanka.

Podle ní navíc krajské zastupitelstvo, ve kterém většina dnešních radních seděla, o žádných změnách nemluvilo.

Jana Mračková Vildumetzová je přesvědčená, že Karlovarskému kraji, jako majiteli Císařských lázní a zadavateli zakázky, jejíž hodnota je zhruba 830 milionů korun, hrozí porušení zákona o veřejných zakázkách i vrácení dotace 400 milionů korun, a to včetně stoprocentního penále. „Zároveň jako kraj riskujeme velké vícenáklady, které si bude účtovat zhotovitel,“ dodává.

Po vedení kraje proto požaduje revokaci jeho usnesení z konce letošního března o pozastavení stavby. „To je s největší pravděpodobností v rozporu se zákonem o krajích, protože o této věci musí dle našeho názoru rozhodnout zastupitelstvo,“ je přesvědčená Mračková Vildumetzová.

Kraj nechal stavbu pozastavit kvůli změně střechy, ta je v současnosti koncipována tak, že prostor atria, kde má být multifunkční sál, je vnímán jako exteriér. Kraj chce projekt předělat tak, aby atrium bylo vlastně interiérem.

Ušetří to nemalé peníze, říká hejtman

„Během realizace staveb, a zejména pak na takto náročné revitalizaci národní kulturní památky, běžně dochází k mnoha dílčím změnám a zpřesněním projektu, jejichž cílem je maximálně hospodárné, efektivní a účelné provedení stavby,“ tvrdí hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN). 

Podle jeho vyjádření se ke změně projektu kraj rozhodl po dohodě s městem Karlovy Vary a v mezích daných uzavřeným memorandem.

Změna zastřešení atria má přinést zvýšení tepelného komfortu, lepší odhlučnění okolí a snížení ekonomické náročnosti provozu. Současně se kraj rozhodl implementovat projekt sálu do stávající dokumentace a probíhající stavby, a vestavba atria se tak bude moci kontinuálně napojit do objektu Císařských lázní.

„Budou tím ušetřeny nemalé finanční prostředky statutárního města Karlovy Vary. V případě původně uvažovaného provádění vestavby po dokončení revitalizace by totiž došlo k nutnosti vybourání některých nově zbudovaných konstrukcí, dočasnému odstranění střechy a mnoha dalším nákladným akcím a zbytečným obtížím, například narušení záruk v případě zásahu do zhotovených částí,” zdůrazňuje hejtman Kulhánek.

Podle něj jsou informace o zastavení stavby nepravdivé. „V současné době byly pozastaveny jen činnosti na těch částech, které se budou v rámci vestavby sálu měnit. Bylo by nehospodárné tyto segmenty realizovat a následně je odstraňovat. Stavba jako celek ve všech dalších částech Císařských lázní pokračuje dál a při srovnání vůči všem pracím prováděným v současné době se pozastavení týká zcela marginální části stavebních činností,“ tvrdí. 

Kraj podle něj všechny změny činí až po konzultacích s odborníky i právníky. „Změna střechy, stejně jako například změna podchycení stavební jámy schválené za předchozího vedení kraje, jsou změnami nepodstatnými a jsou zcela v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek,“ uvedl hejtman ve své reakci.

Navíc přislíbil, že kraj poskytne ministerstvu kultury jako poskytovateli dotace plnou součinnost, pokud to bude exhejtmanka požadovat.

Město tvrdí, že o pozastavení prací nežádalo

Proti vyjádření hejtmana Kulhánka ale stojí prohlášení karlovarské primátorky Andrey Pfeffer Ferklové (ANO). Podle ní město na avizovaných úpravách netrvá.

„Na možnosti změny projektu jsme se sice krajského úřadu dotazovali, ale v žádném případě na nich netrváme. Zvláště když jde o možné komplikace týkající se ohrožení státní dotace a zpoždění stavby,“ vysvětluje Pfeffer Ferklová, která se o složitém procesu změny projektové dokumentace dozvěděla až po rozhodnutí rady kraje.

„Nikdy jsme se o pozastavení prací nebavili a v žádném případě jsme je nepožadovali,“ upozorňuje primátorka.

Jednání, které proběhlo na krajském úřadě, se týkalo pouze návrhu na změnu střechy. Na schůzce se obě strany měly shodnout, že kraj prověří možnosti v dané fázi rekonstrukce, a poté se znovu sejdou. Město žádný oficiální požadavek na změny v projektech neodeslalo, neschválilo ani nepožaduje. Krok kraje ho proto překvapil. 

„Na eventuální změny týkající se střechy jsme se pouze dotazovali v rámci pracovního setkání. A kraj jako majitel budovy, zadavatel rekonstrukce a nositel dotace nám měl sdělit své stanovisko, nikoliv tvrdit, že to chceme my jako město,“ doplňuje náměstek karlovarské primátorky Tomáš Trtek (ANO), který si uvědomuje, že provést projektovou změnu v době běžící rekonstrukce stavby není nic jednoduchého a rychle proveditelného. 

„Nemáme problém, aby projekt rekonstrukce Císařských lázní zůstal v původní podobě. Ale opět připomínáme, že lázně jsou majetkem kraje a ten je za rekonstrukci zodpovědný,“ dodává.

„Změna střechy přece není nepodstatnou změnou projektu,“ je přesvědčená exhejtmanka. Změna má stát zhruba sedm milionů korun projekční ceny. „Navíc nikdo z vedení kraje neví, zda bude následná změna na vybudování vestavby sálu podpořena kladným závazným stanoviskem od orgánů památkové péče a dalších zainteresovaných,“ upozorňuje Mračková Vildumetzová. 

Vedení kraje podle ní mělo svůj krok nejprve projednat s ministerstvem kultury, což podle jejích informací neudělalo. „Hrozně mě bolí, že rekonstrukce Císařských lázní je ohrožena, navíc za situace, kdy všechno běží, či spíše běželo podle plánu,“ shrnula exhejtmanka své pocity.

30. července 2020

Autor:
  • Nejčtenější

Některé děti už se do školních lavic nikdy nevrátí, rodiče je naučí doma

Neziskový spolek Skulina založily před necelým rokem tři matky, které se dobrovolně rozhodly učit své děti doma a...

Je absurdní, že k nám smějí lidé po covidu a očkovaní ne, míní šéf lázní

Premium Pacienti, kteří prodělali onemocnění covid-19 před méně než 90 dny, mohou jako samoplátci přijet do lázní, očkovaní...

Karlovarský kraj se vylidňuje, radnice lákají mladé rodiny na bydlení

Aktuální statistiky ukazují, že se Karlovarský kraj vylidňuje. Počet obyvatel kraje se za loňský rok snížil téměř o dva...

Fouká silný vítr, v Sokolově padající strom zranil ženu s malými dvojčaty

Padající vzrostlý strom zranil dopoledne v Sokolově matku, která šla po cyklostezce s dvouletými dvojčaty. Ženu a jedno...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidiče čekají v Karlových Varech dva perné týdny, zavře se další most

Téměř na dva týdny utichne veškerá doprava na Chebském mostě v centru Karlových Varů. Chystá se totiž oprava dilatací,...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Karlovy Vary mají odlehčovací službu, uleví od starostí pečovatelům

V Karlových Varech začala oficiálně fungovat takzvaná odlehčovací služba. V krajském městě dlouhá léta chyběla, nyní ji...

Diana opět zdobí zámeckou zahradu v Kynžvartu, vrátila se po půlroce

Na zámek Kynžvart se po šesti měsících vrátila socha bohyně Diany. Litinové plastice, která podstupovala ozdravnou...

Hrad Loket otevřel, zámek Kynžvart ne. O Bečovu památkáři ještě rozhodují

Také v Karlovarském kraji mohou lidé od pondělí navštěvovat galerie, muzea nebo památky. Dál jsou nutné respirátory a...

Řekni, s kým se vídáš, nebo narazím do mostu, děsil muž v autě expartnerku

S rozchodem se nejspíš nechtěl jen tak smířit šestapadesátiletý muž z Chebska. Svou bývalou přítelkyni nejprve děsil...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...

Absolonová oznámila rozchod s Hornou. Bohužel i to je život, vzkázala

Monika Absolonová (44) na sociálních sítích oznámila, že se rozešla s partnerem Tomášem Hornou (40). Důvodů podle ní...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...