VIDEO: Trio chytrých laviček dobije mobil i čtečky a připojí k internetu

  15:28aktualizováno  15:28
V centru Karlových Varů se objevily tři chytré lavičky, které do svého okolí vysílají wi-fi signál s vysokorychlostním internetem. Mají čtyři USB porty na dobíjení telefonu, podporují také bezdrátové nabíjení a jako bonus se samy napájejí solární energií.

„Lavička dobíjí prakticky cokoliv, co se nabíjí přes USB, od elektronických cigaret, čteček knih, tabletů, mptrojek až po mobily,“ uvedl Tomáš Nebáznivý ze společnosti Ability group, která lavičky v krajském městě instalovala.

Nově si tak lidé mohou vyzkoušet výhody chytrého města nejen prostřednictvím „blbuvzdorných“ popelnic, ale i s multifunkčními lavičkami na náměstí Milady Horákové, na kraji Smetanových sadů a na ulici Davida Bechera nedaleko sochy prezidenta Masaryka.

Trio vyšlo město na 225 tisíc korun s tím, že tu třetí mají zatím jen vypůjčenou za symbolickou jednu korunu. Podle primátorova náměstka Čestmíra Bruštíka by ji mělo město po roce odkoupit za její zůstatkovou cenu. Na náměstí Milady Horákové je chytrý vysílač wi-fi signálu střežen kamerovým systémem, který by se měl příští rok ještě rozšířit.

Nenápadné lavičky bez opěrky se solárními panely na sedátku jsou výsledkem vlastní zkušenosti autorů. „Když jsme dělali první návrhy, tak opěrka byla jejich součástí. Ale když se podíváte do parku, jak sedí teenageři na opěrce a nohy mají na sedátku, věděli jsme, že to nechceme. Sám jsem také tak sedával,“ vzpomínal Nebáznivý.

Fotogalerie

S výrobou chytrého sezení mají hoši z Prahy zkušenosti už skoro rok, kdy v hlavním městě nainstalovali první lavičku. Díky tomu „vychytali mouchy“ a dnes se nemusí bát, že by nastala krizová situace a baterie skrytá pod sedákem přestala nabíjet.

„Lavička je schopná v případě výpadku, kdy by nesvítilo slunce, fungovat až čtyři dny. V zimě, když je brzy tma, se přes den nabije natolik, aby čtyři až pět hodin vydržela. Ale máme zkušenost, že už od března funguje opět nonstop,“ vysvětlil zapeklitosti solárního nabíjení Nebáznivý.

Kromě toho jsou dobíjecí USB porty odolné vůči prachu a vniknutí cizích těles. Přesto se nedá počítat s tím, že by byly nezničitelné. V případě nutnosti se dají rychle vyměnit za nové.

„Není na světě výrobce, který by vyrobil konektor s výdrží tisíc zasunutí. Proto jsou tam čtyři, kdyby jeden nefungoval, můžou použít další tři. Ze zkušenosti víme, že výměna je nutná jednou za půl roku,“ popsal Nebáznivý.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Vyhověl školákům a koupil jim v obchodě alkohol, přišla si pro něj policie

Dva opilí mladíci pořvávali na záchranáře, kteří jeli pro pacienta s alergickou...

Na problémy s policií si zadělal sedmačtyřicetiletý muž z Karlovarska, který se nechal přemluvit od čtveřice dětí, aby...

Vojenská škola neotevře ani na druhý pokus, žáci pohořeli u přijímaček

Mezi středoškoláky budou v Sokolově nově také budoucí absolventi vojenské školy.

Ani na druhý pokus se zřejmě nepodaří otevřít vojenskou střední školu v Sokolově. Loni udělali přijímačky pouze dva...

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Právnička má za špatnou radu zaplatit městu Aš pět milionů, řekl soud

Ilustrační snímek

Více než pět milionů korun včetně úroku z prodlení by měla městu Aš zaplatit právnička, která radnici špatně poradila...

Příprava parkovacích domů v Sokolově vázne, jeden z nich lidé odmítají

Parkovací dům (ilustrační foto)

Více než 1,5 milionu korun zaplatí sokolovská radnice za projekt velkého parkovacího domu za supermarketem Penny....

Další z rubriky

Řešení pro Sokolov, nová služba by opilce vozila ze záchytky zpět domů

Úklid na sokolovské záchytné protialkoholní stanici.

Zřídit službu na odvoz klientů sokolovské protialkoholní záchytné stanice zpět do místa bydliště. Takové by podle kraje...

Mezinárodní rada doporučila krušnohorské hornické památky do UNESCO

Prostorná těžební jáma dolu Mauritius, kterou končí štola Kryštof.

Padla poslední, ale velmi podstatná překážka bránící krušnohorským hornickým památkám v zápisu do UNESCO. Ministerstvo...

Do soutěže Strom roku se probojoval 150 let starý buk z Chebského hradu

Buk červenolistý na Chebském hradě soutěží o titul Strom roku. Z mnoha...

V soutěži Strom roku má svoje želízko také město Cheb. Mezi dvanáct finalistů se probojoval buk červenolistý, který...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz