Do chrámu sv. Olgy vložili novou schránku, jsou v ní mince i noviny

  16:53aktualizováno  16:53
Když klempíři letos v létě otevřeli špičku hlavní věže chrámu sv. Olgy ve Františkových Lázních, nestačili se divit. Cibule obsahovala schránku, kterou v ní zanechali ti, kteří věž v 70. letech opravovali. Dutý prostor však prázdný nezůstane. Přibyla do něj schránka nová, která kromě obsahu té původní skrývá nové dokumenty, fotografie, mince i bankovky.

„Věřící se rozhodli, že místo té původní, vyrobené pouhým přehnutím měděného plechu, vytvoří schránku novou, kterou bude možné v průběhu budoucích oprav otevírat a průběžně do ní vkládat nová poselství budoucím generacím,“ říká duchovní správce nejstaršího pravoslavného chrámu v Česku otec Vít Metoděj Kout (o nálezu časové schránky čtěte v článku Bereme tři tisíce a Startky stojí čtyři koruny, zapsali dělníci roce 1978). 

Podle jeho slov je nová časová schránka, na jejíž výrobě se podílela řada lidí, z nerezového plechu.

„Je to vlastně box široký 17, vysoký 30 a hluboký 10 centimetrů. Chtěli jsme, aby se do něj vešel dokument o velikosti A5. Čelní strana je zdobená plastickým pravoslavným křížem, pod ním je laserem vypálený nápis ‚Svatá Olgo, pros Boha za nás!‘ Zadní strana schránky je zdobená siluetou chrámu. Grafickou předlohu siluety připravil chebský kreslíř Pavel Bosman. Víko vodotěsné schránky zdobí meandrový vzor, který je patrný i na čelní straně chrámu,“ popisuje vzhled schránky otec Metoděj.

Ten také vytvořil její návrh. Vyrobil ji františkolázeňský zámečník Pavel Kubiš.

„Do nové schránky jsme vložili celý obsah té původní z roku 1978, tedy dopis řemeslníků a další písemnosti, černobílou fotografii a tehdejší mince. Nově přibyla ročenka církevní obce za rok 2018, dále fotografie z letošních oslav 135. výročí chrámu, dopis současného duchovního správce, pohledy zachycující stávající podobu chrámu, mince a bankovky v hodnotě 388 korun a vonné kadidlo,“ říká otec Metoděj. Nechybí ani výtisk MF DNES, který nález unikátní schránky popisuje.

Fotogalerie

Kromě časové schránky se na špičku hlavní a nejvyšší věže chrámu po letošních opravách vrátil nově pozlacený kříž úctyhodných rozměrů i tvaru.

Samotný kříž měří 4,2 metru a váží přibližně 150 kilogramů. Jeho horní rameno je ve výšce 34 metrů. 

„Je to bezpochyby nejvyšší bod místních věží a věžiček. Pro srovnání, stejné výšky dosahuje i rozhledna Háj u Aše. Aby bylo možné jej zasadit do cibule věže, bylo nutné postavit sedmnáct pater lešení,“ vypočítává otec Metoděj.

Nejvyšší ozdobu věže muselo kvůli její hmotnosti a rozměrům usazovat sedm mužů, včetně otce Metoděje.

Letošní IV. etapa obnovy vnějšího pláště chrámu svaté Olgy patřila k technicky nejnáročnějším. V havarijním stavu byly především dřevěné stavební prvky.

Kvůli ztrouchnivělým trámům se celá několikatunová špička nakláněla na západní stranu. Vychýlení od osy činilo již 30 centimetrů. Kromě tesařů nastoupili i klempíři, kteří opravovali měděnou krytinu v místech, kde při deštích zatékalo.

Časová schránka, kterou našli v září ve věži tesaři

Na opravy, jež jsou vyčísleny na více než 1,5 milionu korun, přispělo částkou přibližně půl milionu ministerstvo kultury, čtvrt milionu uvolnila Pražská pravoslavná eparchie, 200 tisíc korun činí podíl Pravoslavné církevní obce ve Františkových Lázních.

Částkou přes 100 tisíc korun přispělo ze svého rozpočtu město Františkovy Lázně, podobnou sumu věnoval na opravy také Karlovarský kraj.

Na opravy tak pravoslavné církvi stále chybí přibližně 300 tisíc korun. „V nejbližších dnech se budu obracet na věřící, naše farníky a přátele chrámu. Chci všechny zájemce podrobně seznámit s průběhem letošních oprav. Doufám, že se nám za pomoci dárců a podporovatelů podaří zbývající sumu shromáždit, nebo alespoň zajistit půjčky, abychom náklady na letošní stavební práce pokryli,“ dodává otec Metoděj. Opravy špičky věže by měly skončit nejpozději do konce listopadu.

  • Nejčtenější

Na služebnu přiběhl pobodaný muž, soused na něj vzal nůž kvůli ženě

Velké pozdvižení způsobili na chodbě domu v Ostrově na Karlovarsku dva sousedé, kteří se hádali kvůli ženě. Jeden z...

Otec ubodal syna nožem na chléb, brutální vraždu připomíná smírčí kříž

Brutální vraždu osmiletého chlapce, který v roce 1675 zemřel rukou vlastního otce, připomíná smírčí kříž nedaleko...

Soud rozplétá rozsáhlé pojistné podvody, obžalobě čelí devět lidí

Krajský soud v Plzni začal v pondělí rozplétat rozsáhlé pojistné podvody z Karlovarského kraje. Zpovídá se z nich hned...

František už se převlékl do zimního, háčkované oblečky zdobí celé lázně

Háčkovanou výzdobu dostala opět po roce Národní třída ve Františkových Lázních. Stromy i oblíbená socha Františka se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Parkoviště v centru Varů jsou zavřená, dostanou závory i kamery

S akutním nedostatkem parkovacích míst se od pondělního rána musejí potýkat řidiči v centru Karlových Varů. Kvůli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Na služebnu přiběhl pobodaný muž, soused na něj vzal nůž kvůli ženě

Velké pozdvižení způsobili na chodbě domu v Ostrově na Karlovarsku dva sousedé, kteří se hádali kvůli ženě. Jeden z...

Dočaskáři dají kočkám krmení a lásku. Ale jen dokud nenajdou nový domov

Jsou to lidé, kterým není lhostejný osud kočičích nalezenců. Ve svém volnu se starají o příliš malé, nemocné či divoké...

Na Karlovarsku se po revoluci lépe žije i dýchá, ale stále je co zlepšovat

Vyšší kvalita života a vzdělání, příliv peněz zahraničních turistů i lepší životní prostředí. Tak se změnil region...

V nové chebské průmyslové zóně už stojí první hala, zaměstná 150 lidí

Cheb získá další průmyslovou zónu. V areálu bývalých strojíren na Švédském vrchu společnost Panattoni dokončila hrubou...

Najdete na iDNES.cz