Chebský chrám otevře věž i kryptu. Je v tom symbolika, říká farář

  17:25aktualizováno  17:25
Výjimečný mezník čeká o víkendu nejvýznamnější církevní stavbu v Chebu, chrám sv. Mikuláše a Alžběty. Po rekonstrukci, trvající téměř dva roky, se o víkendu otevře veřejnosti.

Farář Petr Hruška v kryptě chrámu sv. Mikuláše a Alžběty ukazuje, kde bude vystavena podobizna Sidonie Šlikové, jejíž ostatky byly v kryptě uloženy. Model bude vytvořený podle její lebky. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Chrám sv. Mikuláše se nadechuje k novému životu. V neděli se zde poprvé otevře zrekonstruovaná podzemní krypta. Zároveň bude návštěvníkům zpřístupněna vyhlídka na jižní věži.

Chebský farář Petr Hruška v tom spatřuje hlubokou symboliku. Zatímco výlet k nebesům lidem otevře zcela jiný pohled na město a jeho obyvatele, cesta do podzemí člověka přinutí přemýšlet o vlastním bytí a ponoří jej do hlubin historie.

Fotogalerie

Způsob, jakým na rekonstrukci nahlížíte, jako na dva protipóly, je poměrně ojedinělý...
Na tuto myšlenku mě přivedl jistý mladý kazatel z Plzně. Jednou mi vyprávěl, že každé ráno běhá po schodech věže katedrály sv. Bartoloměje, všechny starosti nechá dole a na vrcholku se modlí. Za Plzeň, kterou vidí pod sebou. Poznal, že shora je možné se na věci podívat úplně jinak, z jiného, takřka až Božího pohledu. Stejně krásný a povznášející zážitek nabídne i věž sv. Mikuláše. Myslím, že lidé, kteří shlédnou z věže dolů, se dokážou podívat se symbolickým nadhledem nejen na svoje problémy a starosti, ale i na město, jeho historii a obyvatele, kteří tu žili a žijí. A uvidí, že město pod jejich nohama je nádherný celek a že ten celek mohou tvořit lidé v něm žijící.

Jak vidíte úpravu a zpřístupnění jedné z pohřebních komor v podzemí chrámu?
Každopádně je velmi zajímavé vnímat, jak se současní lidé dotýkají velmi citlivé historie města. Bylo zajímavé sledovat, když antropologové a archeologové přicházeli se zprávami o lidech, kteří už dávno nežijí a kteří ve své době patřili k významným obyvatelům regionu. A je zajímavé vědět, jak se s tím dokázali popasovat, jak pracovníci chebského muzea bádali, pátrali a oslovovali žijící potomky Sidonie Šlikové a domlouvali se, kde její ostatky nakonec spočinou.

Tvář významné chebské šlechtičny Sidonie Šlikové by měla být jedním z významných exponátů výstavy, která se v podzemí chrámu chystá. Uvidí ji lidé už při samotném slavnostním otevření krypty?
Bohužel, busta znázorňující její přibližnou podobu se v těchto dnech dokončuje. Hotová bude pravděpodobně až koncem dubna. Vystavíme ji zřejmě začátkem května. Tehdy také zahájí výstava, která bude mapovat historii pohřebnictví na Chebsku.

Kostel sv. Mikuláše a Alžběty

  • jedná se o nejstarší církevní stavbu v Chebu
  • byl postaven v souvislosti s plánovitým rozšířením města v prvé polovině 13. století jako druhý chebský kostel
  • roku 1258 přešel pod patronát Řádu německých rytířů
  • požárem v roce 1270 byla stavba poškozena a při opravě byl kostel rozšířen. K další rozsáhlé přestavbě došlo v druhé polovině 15. století. Při pozdějších požárech došlo opakovaně k poškození věží i střech. Rozsáhlé opravy a úpravy se uskutečnily v druhé polovině 19. století
  • v roce 1945 byly věže, poškozené při ostřelování Chebu, provizorně zastřešeny. Nové helmice byly instalovány až v roce 2008
  • v současné době se kostel připravuje na zpřístupnění jižní věže a části krypty, kde proběhla částečná rekonstrukce
  • podle odborníků je pod památkou celá řada dalších podzemních prostor. To, co skrývají, však zatím zůstane tajemstvím

Změny se mají týkat i samotné lodi chrámu. Jaké budou?
I tady lze najít symboliku. V levém zadním rohu chrámu bude vystavena zrestaurovaná zdobená rakev Sidonie Šlikové. Naproti je umístěna křtitelnice, symbol počátku života. A prostor mezi tím, mezi křtem a pohřbem, symbolicky vyplňuje život. Právě zde, v tomto místě, je instalována výstava 950 osudů. Tu tady chceme zatím ponechat, ale počítáme, že další výstavy, prezentace či ukázky budou přibývat.

Jak jste vnímal vlastní stavební úpravy chrámu? Přece jen to byly práce obrovského rozsahu a chrám patří k nejvýznamnějším a nejstarším církevním památkám ve městě...
Bylo to náročné, ale i zajímavé. Často jsem zpovzdálí sledoval vášnivé debaty stavařů, projektanta, naší ekonomky a památkářů a často nevěděl, na čí stranu se přiklonit. Ano, měl jsem i fázi, kdy jsem si říkal: Že jsme se do toho pouštěli. Zejména poté, co jsme kvůli jednomu špatnému razítku dostali od poskytovatele dotace, ROP Severozápad, korekci ve výši deset procent z celkové sumy zakázky, tudíž téměř milion korun.

Jak to vidíte teď, těsně před otevřením?
Když vidím konečný stav, musím uznat, že to stálo za to. Výsledek odpovídá původnímu záměru. A co je důležité, lidé se o projekt zajímají, ptají se a na otevření se těší. Sestavujeme tým dobrovolníků, kteří se budou snažit, aby kostel ožil, už teď vymýšlíme různé prezentace a akce. Chrám sv. Mikuláše a Alžběty tak má naději, že nebude jen naším farním kostelem, ale stane se pro Chebany i kulturním stánkem, který skutečně žije. Možná právě rekonstrukce byla impulzem, který Mikuláš potřeboval, aby se mohl probudit. V rámci přestavby bychom rádi upravili i místa, kde se slaví bohoslužby. Zkvalitnili jsme ozvučení, pokládáme nové koberce. Plánujeme zřídit příjemný koutek pro děti, kam by mohly odejít, kdyby je kázání faráře přestalo bavit, a rádi bychom alespoň do několika prvních řad lavic zavedli topení.

V souvislosti s úpravami sv. Mikuláše se změny dotknou i nedalekého kostela sv. Václava. Jaké budou?
Rádi bychom přenesli všechny bohoslužby ze sv. Václava do Mikuláše. Ve sv. Václavu v Kamenné ulici by se slavily pouze příležitostné bohoslužby, zvláště za potřebné v Chebu. Už nyní tam v boční kapli o nedělích rozdáváme polévku lidem bez domova. Pokud bychom měli dostatek dobrovolníků, rádi bychom zkusili tuto církevní památku zpřístupnit turistům.

Kdy tedy Mikuláš přivítá první návštěvníky?
Chrám sv. Mikuláše slavnostně otevřeme v neděli 3. dubna. Zahájíme v 10 hodin slavnostní bohoslužbou, po které bude od 11 hodin připravený program pro širokou veřejnost, spojený s komentovanou prohlídkou nových prostor. Akci doprovodí symbolické přenesení rakve Sidonie Šlikové a vypuštění poštovních holubů z věže. Pozvání k bohoslužbě i následnému programu přijal emeritní biskup plzeňské diecéze František Radkovský.

Nejčtenější

Zdraví lidé mohou jíst fastfood i paleo a obojí přežijí, říká lékař

Ve volném čase primář interního oddělení Nemocnice Ostrov Václav Pospíšil rád...

Primář interního oddělení ostrovské nemocnice Václav Pospíšil je členem výboru odborné Společnosti klinické výživy a...

Na úpravně vody u Božího Daru se pod těžkým sněhem propadla střecha

V úpravně vody v Myslivnách u Božího Daru se pod tíhou sněhu propadla střecha....

Pod vrstvou těžkého sněhu se propadla střecha vodárny v Myslivnách u Božího Daru na Karlovarsku. Kvůli zajištění...

Žena vtrhla do cizího bytu, házela nádobím a u dveří stavěla barikádu

Ilustrační snímek

Policie obvinila ženu, která před časem vtrhla do bytu v Karlových Varech a chovala se tam nepříčetně. Vyhazovala...

Pro Čechy je stále důležitá cena, míní zakladatel Kávové akademie

Jan Malík otevřel kávovou akademii v Hroznětínské ulici v Ostrově.

Lidé už dobrou kávu ocenit umí, kultovní turek však jen tak nevymizí, tvrdí Jan Malík, pro kterého je příprava kávy...

Násilníci na ulici přepadávali lidi a chtěli peníze, jednoho muže zbili

Ilustrační snímek

Policisté chytili dvojici lupičů, kteří na Karlovarsku přepadávali lidi na ulici a chtěli po nich peníze. K dopadení...

Další z rubriky

Hasiči budou odklízet sníh z propadlé střechy vodárny minimálně do pátku

Hasiči pomáhali s pomocí jeřábu odklízet sníh ze střechy úpravny vody v...

Minimálně do pátku budou hasiči pracovat na střeše objektu úpravny vod v Myslivnách u Božího Daru. Doposud se jim...

Lidem v Hranicích u Aše vyschly studny, pro vodu si jezdí na městský úřad

Starosta Hranic Daniel Mašlár ukazuje místo u budovy radnice, kde si lidé...

Lidé v Hranicích u Aše, kteří jsou odkázáni na vlastní studny, bojují s nedostatkem vody. Zdroje vysychají a vodovodní...

Zájem o opravy památek stoupá, říká předseda spolku na jejich obnovu

Jaroslav Vyčichlo, předseda Spolku pro dokumentaci a obnovu památek Karlovarska.

Do krajské knihovny v Karlových Varech letos zamíří již tradiční konference poukazující na úsilí o obnovu zdejších...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Údržbář - elektro, TZB - správa nemovitostí, Praha, až 32 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 32 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz