Fenomén Chodosák. Panáček s tělem z barelu slaví velký návrat

  10:19aktualizováno  10:19
Má místo těla barel, na krku pneumatiku, boty z kanystrů a ruce z gumových profilů. Jmenuje se Chodosák, slouží jako pokladnička a je už dlouhá léta maskotem chodovského podniku Chodos.

Karel Ivánek, vedoucí prodeje společnosti Chodos Chodov, ukazuje znovuzrozeného Chodosáka. Jde o vedlejší produkt a neoficiální symbol strojírenské společnosti, který se s přestávkami vyrábí od počátku 70. let minulého století v mnoha barvách. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Vždy patřil k nedostatkovému zboží. V 70. a 80. letech se dal sehnat prakticky pouze přes známé. Tehdy bývalo dobrým zvykem vézt na návštěvu do jiných regionů, případně států, tři věci z karlovarského regionu – becherovku, lázeňské oplatky a právě Chodosáka. A i když nyní po dlouhých letech v Chodově obnovili jeho produkci, určitě se nestane masově dostupným.

Fotogalerie

„Předně: není to výrobek, který prodáváme. Je to vlastně testovací panáček. Jeho vyfukováním jsme zkoušeli funkčnost námi vyráběných vyfukovacích automatů,“ zdůraznil Štěpán Javůrek z firmy Chodos.

Postavičku vymyslel před 44 lety Josef Bachmann, pracovník oddělení propagace chodovského strojírenského podniku. Chodosáka doslova složil z předmětů, které vyráběly stroje z Chodosu – boty ve tvaru kanystrů a tělo jako barel představují výrobky vyfukovacích automatů, nohy a ruce jsou hadice vyráběné na vytlačovacích strojích a límec na krku ve tvaru pneumatiky je výrobek na vulkanizačních lisech.

Někdy od přelomu tisíciletí se však po Chodosákovi slehla zem. Letos, konkrétně v červenci, v Chodosu vyrobili při příležitosti pouti po dlouhých letech první devítisetkusovou sérii panáčka. „A o uplynulém víkendu, kdy se v podniku uskutečnil první den otevřených dveří, vzniklo dalších několik stovek Chodosáků,“ upřesnil Javůrek.

Než maskot podniku znovu ožil, museli lidé z Chodosu odkoupit původní vyfukovací automat, zrepasovat jej a znovu uvést do chodu. Vše jen kvůli Chodosákovi. Ani teď se ovšem maskot podniku nedostane jen tak k někomu.

„Chodosáka budeme foukat jen jednou za čas. Při významných příležitostech vzniknou jen limitované série,“ potvrdil Štěpán Javůrek. Dá se tedy očekávat, že se z plastové kasičky Chodosák stane vyhledávaný sběratelský artikl.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Vojenská škola neotevře ani na druhý pokus, žáci pohořeli u přijímaček

Mezi středoškoláky budou v Sokolově nově také budoucí absolventi vojenské školy.

Ani na druhý pokus se zřejmě nepodaří otevřít vojenskou střední školu v Sokolově. Loni udělali přijímačky pouze dva...

Vyhověl školákům a koupil jim v obchodě alkohol, přišla si pro něj policie

Dva opilí mladíci pořvávali na záchranáře, kteří jeli pro pacienta s alergickou...

Na problémy s policií si zadělal sedmačtyřicetiletý muž z Karlovarska, který se nechal přemluvit od čtveřice dětí, aby...

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Právnička má za špatnou radu zaplatit městu Aš pět milionů, řekl soud

Ilustrační snímek

Více než pět milionů korun včetně úroku z prodlení by měla městu Aš zaplatit právnička, která radnici špatně poradila...

Protesty nezabraly, letiště ve Varech podepsalo smlouvu se školou pilotů

Odpůrci zřízení pilotní základny F Air na karlovarském letišti protestovali...

Karlovarské mezinárodní letiště uzavřelo smlouvu se společností F Air, která na něm chce školit piloty civilních...

Další z rubriky

Příprava parkovacích domů v Sokolově vázne, jeden z nich lidé odmítají

Parkovací dům (ilustrační foto)

Více než 1,5 milionu korun zaplatí sokolovská radnice za projekt velkého parkovacího domu za supermarketem Penny....

Vyběhli z trabantu k hranici, ale neuspěli. První nyní dosáhl rehabilitace

Peter Pietruschinski, Joachim Ernst a Jürgen Seifert u chebského okresního...

Před chebským soudem zazněl další příběh Němců, kteří se přes bývalé Československo snažili utéct na Západ. Cesta tří...

Právnička má za špatnou radu zaplatit městu Aš pět milionů, řekl soud

Ilustrační snímek

Více než pět milionů korun včetně úroku z prodlení by měla městu Aš zaplatit právnička, která radnici špatně poradila...

Najdete na iDNES.cz