Na Chebském hradu se bude letos slavit, ale hlavně důkladně opravovat

  15:17aktualizováno  15:17
Další nákladné úpravy čekají důležitou zeď paláce Chebského hradu. Právě ta dělá v současné době památkářům největší starosti. Posouvá se směrem k řece Ohři.

Ilustrační foto | foto: Martin Stolař, MAFRA

Čeká se už jen na počasí. „Práce začnou hned, jakmile teploty nebudou klesat pod nulu. Takové počasí, jaké jsme tu měli v uplynulých týdnech, nesvědčí technologii, kterou chceme použít,“ vysvětlil kastelán chebského hradu Tomáš Dostál.

Předpokládá, že stavebníci se pustí do díla koncem dubna. Zeď paláce přijde na řadu poté, co před několika dny skončily práce na vybudování nového odvodnění přímo uvnitř nezastřešeného sídla císařů. Právě voda, která se tam zdržuje, má na svědomí, že se severní zeď paláce a tedy i celého hradu bortí a ujíždí do údolí.

„Postupně chceme opravit nejen problémovou část zdiva, ale celé severní hradby. Z městského rozpočtu bychom na rekonstrukci měli získat přibližně dva miliony korun. S dalším milionem na údržbu počítáme v rámci hradního rozpočtu,“ řekl Dostál.

Navzdory větrnému počasí, které překazilo plánovaný lampionový průvod a ohňostroj, vstoupil hrad začátkem dubna do nové sezony. „Trochu jsme absenci slavnostního zahájení vynahradili velikonočními svátky, kdy jsme měli otevřeno. Ale náhradní ohňostroj už pořádat nebudeme. Rachejtle použijeme při dalších ohňostrojích, které jsme pro letošní rok připravili. Ohnivé představení tak bude o něco delší,“ konstatoval kastelán.

Návštěvníkům hrad v letošní sezoně nabídne několik novinek. Například vedle kovárny vyrostla dílna tesaře z doby baroka. „Chceme lidem ukázat, jak těžce se vyráběly trámy a prkna, když ještě nebyly cirkulárky. Všechno se dělalo ručně,“ přiblížil Dostál. Nádvoří falce ozdobila také sbírka starověkých a středověkých vrhacích zbraní, které útočníci využívali při obléhání.

„První dvě už jsou na místě. Přímo z mostu, kterým se vstupuje do hradu, je vidět onager, což je takový prak, který používaly už římské legie. Vedle stojí šípomet, který se tehdy nazýval angon. Obě zbraně jsou funkční. V červnu bychom chtěli doplnit expozici katapultou, což je v podstatě kuše na podvozku,“ dodal chebský kastelán.

War is over!

Nejbližší akcí, která se koná na chebském hradě, jsou městské oslavy 70. výročí konce 2. světové války. Slavnost nazvaná War is over! se uskuteční v sobotu 25. dubna a nebude na ní chybět technika americké armády ani vojsk nacistické říše. 

A návštěvníci také uslyší ochutnávku ze srpnového metalového opusu Prokletí, kdy na hradě při hudbě kapely Chiomara ožijí v kuželech světel a v soubojích šermířů příběhy z dávných časů. Průvodní slovo k ojedinělému večeru namluvil v těchto dnech herec Viktor Braunreiter.

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

Zeman navštívil Milhostov, kde ho volil skoro každý. Darem dostal karikaturu

Návštěva prezidenta republiky Miloše Zemana v Milhostově na Chebsku. Dostal...

Tady mají Miloše Zemana rádi. Devadesát procent voličů, kteří přišli ve druhém kole prezidentských voleb v Milhostově...

Stromy při kácení padaly na hroby. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Stopy necitlivého kácení a pálení větví na hřbitově v místní části Kraslice -...

Zbytky stromů ležící na hrobech, vypálená místa na dětské části hřbitova, kde jsou pod zčernalou vrstvou ještě patrné...

K volajícímu autu poslali vyprošťovací tým, nezraněný řidič už byl venku

Havarované auto nedaleko Karlových Varů samo zalarmovalo záchranáře.

Auto vybavené systémem automatického tísňového volání eCall havarovalo dopoledne na silnici z Karlových Varů směrem na...

Najdete na iDNES.cz