Chebské divadlo slaví padesát let. Sérií Velkých pátků

  8:35aktualizováno  8:35
Profesionální divadlo v Chebu hraje jubilejní padesátou sezonu. A oslav bude hned několik v podobě osmi Velkých divadelních pátků.

Na začátky v profesionálním chebském souboru vzpomínali také (zleva) Libuše Hladíková, Kamil Prachař a Libuše Teubnerová. | foto: Archiv Západočeského divadla CHeb

Ten první připomněl, jak to vlastně všechno začalo. Do chebského divadla se minulý pátek vrátilo několik lidí, kteří tehdy byli u toho. Třeba režisér Karel Nováček, Libuše Hladíková, Libuše Teubnerová, Nataša Pesénková, chybět nemohl ani dosud hrající Kamil Prachař.

Z HISTORIE

Budova městského divadla v Chebu byla otevřena v říjnu 1874. Po rekonstrukci budovy v ní hráli v roce 1960 ochotníci, divadlo se jmenovalo Divadla Pohraniční stráže. Stálá profesionální scéna vznikla v Chebu v roce 1961. V čele divadla stál do 31. 1. 1970 Karel Novák, kdy byl vzhledem k dalšímu politickému vývoji odvolán. Společně s ním museli odejít například i režisér Karel Nováček, dramaturg Jiří Holeček a herečka Jarmila Horská-Rösnerová. V té době působili v souboru herci, kteří si vydobyli místo na "hvězdném nebi", například Miroslav Moravec a Stanislav Tříska.

"Velké divadelní pátky jsou letos v Chebu výjimečné. Nesou podtitul Slavíme 50. Těch padesát oslavíme až na konci sezony, ale během té jubilejní sezony chceme každý měsíc vzpomínat na jedno desetiletí Západočeského divadla v Chebu - původně Divadla Pohraniční stráže," uvedl k první z nové série Velkých divadelních pátků umělecký šéf divadla Zdeněk Bartoš.

Spolu s ním provázel večerem také František Hromada - herec, režisér a bývalý ředitel chebského divadla, který se více než rok zabývá historií divadla a divadelnictví na Chebsku. Hromadovo úvodní povídání o historii divadla dokumentovalo promítání archivních snímků. Některé z nich se objeví ve velké výpravné dvojjazyčné knize, která bude pokřtěna v květnu příštího roku.

"Když se rušilo divadlo v Klatovech, Karel Novák (režisér, herec a první ředitel chebského divadla - poz, aut.) dostal úkol vybudovat v této oblasti české profesionální divadlo. A on kolem sebe dokázal soustředit spoustu kvalitních lidí," zavzpomínal jeho kolega, režisér a herec Karel Nováček.

"Jezdili jsme se starou škodovkou v zimě a mrazech od divadla k divadlu a ptali se, kdo by šel do Chebu hrát. Během půl roku jsme tak angažovali třicetičlenný soubor. Ti lidé se ani neznali, my jsme je viděli na jevišti," dodal Nováček.

Prvním společenský večer k výročí divadla v Chebu uváděl umělecký šéf Západočeského divadla Zdeněk Bartoš.

Prvním společenský večer k výročí divadla v Chebu uváděl umělecký šéf Západočeského divadla Zdeněk Bartoš.

Režisér a herec Karel Nováček zavzpomínal při Velkém divadelním pátku na začátky chebské scény.

Režisér a herec Karel Nováček zavzpomínal při Velkém divadelním pátku na začátky chebské scény.

Cestou do Chebu se pak divadelníci vsázeli, jestli budova, v níž budou působit, má balkony a sloupy. "Někteří prohráli pětikorunu. Musím říct, že když jsem poprvé vyšel na balkon v divadle, rozplakal jsem se. Z divadla jsme byli nadšeni. Strávili jsme v něm nejkrásnější chvíle života," líčil dojatě Nováček.

Dvojici Novák - Nováček pak kdosi řekl, proč jezdí po republice a shání lidi, když mají vynikajícího herce přímo v Chebu. Byl jím Stanislav Tříska, který tehdy pracoval v Esce, a tak za ním vyrazili do továrny. "Přišli jsme do Esky a Standa tam vyplétal kola. Karel mu říká: Hrajete divadlo?"

Hudební doprovod měli na starost herci a herečky (uprostřed Pavla Janiššová).

Hudební doprovod měli na starost herci a herečky (uprostřed Pavla Janiššová).

"Jo, hrál jsem s ochotníkama, ale to je takové blbé... A vy byste mě vzali? Mám nastoupit zítra?" ptal se obratem Tříska, budoucí člen souboru. Za další z hereckých legend, Gustavem Opočenským (v Chebu 1961 - 1965), pak "náboráři" přijeli rovnou do věznice v Horním Slavkově, kde si odpykával trest také při stavbě elektrárny v Tisové.

Přemysl Bečka, Karel Höger v představení Smrt obchodního cestujícího.

Přemysl Bečka, Karel Höger v představení Smrt obchodního cestujícího.

Kateřina Klumparová a Karel Novák v představení Slaměný klobouk.

Kateřina Klumparová a Karel Novák v představení Slaměný klobouk.

První stálý divadelní soubor čítal 30 herců a tvořily ho dvě části. Jedna hrála v Chebu, druhá na zájezdech. Divadlo tak uvádělo zhruba 40 představení měsíčně. První uváděnou hrou tehdejších prvních profesionálních divadelníků byl Strakonický dudák.

"Když jsme jeli na první zájezd, dvakrát jsme se vraceli. Jednou chyběla půlka dekorace, podruhé kostýmy, zapomněli jsme i dudy a museli se pro ně vracet," prozradil Karel Nováček.

Autor:

Nejčtenější

Pro statek žijí. Když ruinu koupili, vůbec netušili, do čeho jdou

Statek je od roku 1958 na seznamu kulturních památek ČR.

Statek z roku 1802 v Salajně v západních Čechách patří mezi ty šťastné. Hospodářskou usedlost se čtyřmi budovami do...

Vlak, který vykolejil u Mariánských Lázní, jel na třicítce 86 km/h

Opravy trakčního vedení na místě, kde vykolejil vlak s vápencem. (13. srpna...

Vlak, který na konci července vykolejil u Mariánských Lázní, jel rychlostí 86 kilometrů v hodině. Informovala o tom...

Žena se krutě pomstila za rozchod, partnerovi spálila půl milionu korun

Peníze (ilustrační foto)

Dost svérázně se svému bývalému partnerovi pomstila žena z Chebska. Po rozchodu spálila půl milionu korun, které dostal...

Žena nechala psa skákat na stromy, až je úplně zničil. Stíhá ji policie

U tří stromů pes poničil kůru i živou část kmene.

Škodu za desítky tisíc korun napáchal v Chebu stafordšírský teriér, který skákal na stromy tak dlouho, až tři úplně...

Karlovarský region bude muset vrátit stovky milionů z evropských peněz

Ilustrační snímek

Karlovarská aglomerace se snaží uplatnit poslední projekty v Integrovaném plánu rozvoje území. Už teď je ale jasné, že...

Další z rubriky

Kvůli platům už mi není hanba podívat se hráčům do očí, říká šéf orchestru

Ředitel Karlovarského symfonického orchestru Petr Polívka

Před téměř čtyřmi lety uspěl ve výběrovém řízení na ředitele Karlovarského symfonického orchestru Petr Polívka. Na...

Hazlov je vesnicí roku Karlovarského kraje, popelkou už nikdy být nechce

Hazlovská škola ve vesnice roku Karlovarského kraje.

Vesnicí roku Karlovarského kraje se letos stal Hazlov na Chebsku. Obec se do soutěže hlásila počtvrté, ve sbírce jí po...

VIDEO: V Doupovských horách se zabydlela už druhá divoká kočka

Odborníci zjistili v Doupovských horách už druhý výskyt kočky divoké.

Další výskyt vzácné kočkovité šelmy zaznamenali odborníci Vojenských lesů a statků ČR v Doupovských horách. Po kocouru...

Najdete na iDNES.cz