Chebské divadlo slaví padesát let. Sérií Velkých pátků

  8:35aktualizováno  8:35
Profesionální divadlo v Chebu hraje jubilejní padesátou sezonu. A oslav bude hned několik v podobě osmi Velkých divadelních pátků.

Na začátky v profesionálním chebském souboru vzpomínali také (zleva) Libuše Hladíková, Kamil Prachař a Libuše Teubnerová. | foto: Archiv Západočeského divadla CHeb

Ten první připomněl, jak to vlastně všechno začalo. Do chebského divadla se minulý pátek vrátilo několik lidí, kteří tehdy byli u toho. Třeba režisér Karel Nováček, Libuše Hladíková, Libuše Teubnerová, Nataša Pesénková, chybět nemohl ani dosud hrající Kamil Prachař.

Z HISTORIE

Budova městského divadla v Chebu byla otevřena v říjnu 1874. Po rekonstrukci budovy v ní hráli v roce 1960 ochotníci, divadlo se jmenovalo Divadla Pohraniční stráže. Stálá profesionální scéna vznikla v Chebu v roce 1961. V čele divadla stál do 31. 1. 1970 Karel Novák, kdy byl vzhledem k dalšímu politickému vývoji odvolán. Společně s ním museli odejít například i režisér Karel Nováček, dramaturg Jiří Holeček a herečka Jarmila Horská-Rösnerová. V té době působili v souboru herci, kteří si vydobyli místo na "hvězdném nebi", například Miroslav Moravec a Stanislav Tříska.

"Velké divadelní pátky jsou letos v Chebu výjimečné. Nesou podtitul Slavíme 50. Těch padesát oslavíme až na konci sezony, ale během té jubilejní sezony chceme každý měsíc vzpomínat na jedno desetiletí Západočeského divadla v Chebu - původně Divadla Pohraniční stráže," uvedl k první z nové série Velkých divadelních pátků umělecký šéf divadla Zdeněk Bartoš.

Spolu s ním provázel večerem také František Hromada - herec, režisér a bývalý ředitel chebského divadla, který se více než rok zabývá historií divadla a divadelnictví na Chebsku. Hromadovo úvodní povídání o historii divadla dokumentovalo promítání archivních snímků. Některé z nich se objeví ve velké výpravné dvojjazyčné knize, která bude pokřtěna v květnu příštího roku.

"Když se rušilo divadlo v Klatovech, Karel Novák (režisér, herec a první ředitel chebského divadla - poz, aut.) dostal úkol vybudovat v této oblasti české profesionální divadlo. A on kolem sebe dokázal soustředit spoustu kvalitních lidí," zavzpomínal jeho kolega, režisér a herec Karel Nováček.

"Jezdili jsme se starou škodovkou v zimě a mrazech od divadla k divadlu a ptali se, kdo by šel do Chebu hrát. Během půl roku jsme tak angažovali třicetičlenný soubor. Ti lidé se ani neznali, my jsme je viděli na jevišti," dodal Nováček.

Prvním společenský večer k výročí divadla v Chebu uváděl umělecký šéf Západočeského divadla Zdeněk Bartoš.

Prvním společenský večer k výročí divadla v Chebu uváděl umělecký šéf Západočeského divadla Zdeněk Bartoš.

Režisér a herec Karel Nováček zavzpomínal při Velkém divadelním pátku na začátky chebské scény.

Režisér a herec Karel Nováček zavzpomínal při Velkém divadelním pátku na začátky chebské scény.

Cestou do Chebu se pak divadelníci vsázeli, jestli budova, v níž budou působit, má balkony a sloupy. "Někteří prohráli pětikorunu. Musím říct, že když jsem poprvé vyšel na balkon v divadle, rozplakal jsem se. Z divadla jsme byli nadšeni. Strávili jsme v něm nejkrásnější chvíle života," líčil dojatě Nováček.

Dvojici Novák - Nováček pak kdosi řekl, proč jezdí po republice a shání lidi, když mají vynikajícího herce přímo v Chebu. Byl jím Stanislav Tříska, který tehdy pracoval v Esce, a tak za ním vyrazili do továrny. "Přišli jsme do Esky a Standa tam vyplétal kola. Karel mu říká: Hrajete divadlo?"

Hudební doprovod měli na starost herci a herečky (uprostřed Pavla Janiššová).

Hudební doprovod měli na starost herci a herečky (uprostřed Pavla Janiššová).

"Jo, hrál jsem s ochotníkama, ale to je takové blbé... A vy byste mě vzali? Mám nastoupit zítra?" ptal se obratem Tříska, budoucí člen souboru. Za další z hereckých legend, Gustavem Opočenským (v Chebu 1961 - 1965), pak "náboráři" přijeli rovnou do věznice v Horním Slavkově, kde si odpykával trest také při stavbě elektrárny v Tisové.

Přemysl Bečka, Karel Höger v představení Smrt obchodního cestujícího.

Přemysl Bečka, Karel Höger v představení Smrt obchodního cestujícího.

Kateřina Klumparová a Karel Novák v představení Slaměný klobouk.

Kateřina Klumparová a Karel Novák v představení Slaměný klobouk.

První stálý divadelní soubor čítal 30 herců a tvořily ho dvě části. Jedna hrála v Chebu, druhá na zájezdech. Divadlo tak uvádělo zhruba 40 představení měsíčně. První uváděnou hrou tehdejších prvních profesionálních divadelníků byl Strakonický dudák.

"Když jsme jeli na první zájezd, dvakrát jsme se vraceli. Jednou chyběla půlka dekorace, podruhé kostýmy, zapomněli jsme i dudy a museli se pro ně vracet," prozradil Karel Nováček.

Autor:

Nejčtenější

Režisér byl po inhalaci u pramene 40 minut bez kyslíku. Je v kritickém stavu

Záchrana muže, který se v Mariánských Lázních otrávil v šachtě, když inhaloval...

Režisér Jan Kačena (37) skončil po inhalaci výparů z Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních ve velice vážném stavu...

Ztracený hoch s autismem spadl do řeky, vypátrali ho na poslední chvíli

Policista Petr Balog skočil pro chlapce do řeky Ohře.

Takřka na poslední chvíli se policii podařilo vypátrat autistického chlapce, který v neděli ujel rodičům ze zahrady na...

Bereme tři tisíce a Startky stojí čtyři koruny, zapsali dělníci roce 1978

Otec Vít Metoděj Kout ukazuje obsah časové schránky nalezené v nejvyšší kupoli...

Překvapení čekalo na tesaře při opravách nejstaršího pravoslavného svatostánku v republice. Cibule nejvyšší věže chrámu...

Muž pohlavně zneužíval děti svých známých a partnerek, říká žalobce

Jednapadesátiletý muž čelí obvinění ze znásilnění dětí. Obvinění od počátku...

Před plzeňským krajským soudem stanul jednapadesátiletý Ladislav P. obžalovaný z pohlavního zneužívání dětí na...

Muž nechal svého psa běhat na volno, kde neměl, zvíře pokousalo chlapce

Ilustrační snímek

Až na rok do vězení může jít majitel středoasijského pasteveckého psa z Karlovarska, který nechal zvíře pobíhat na...

Další z rubriky

Restaurátoři opraví vzácná kachlová kamna, jsou zalitá cementovou maltou

Restaurátor Michal Raušer u bohatě zdobených kamen regionálního sochaře a...

Restaurátoři si v Chebu převzali vzácná národopisná kamna Williho Russe a pustili se do jejich obnovy. Koncem loňského...

Opravu Vřídelní kolonády prodraží obnova speciální technologie

Práce na severozápadní podhledové římse karlovarské Vřídelní kolonády.

První etapa obnovy karlovarské Vřídelní kolonády, jejíž část je v havarijním stavu, jde do finále. Části opozice se...

Děti si hrají na žalobce i obhájce. Práva se nemusejí bát, říká advokát

Karlovarský advokát Ronald Němec.

Jak funguje právo? Takovou věc přibližuje dětem projekt Advokáti do škol, jehož duchovním otcem je Ronald Němec z...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz