To jsme měli doma, budou si moci říct lidé v chebském retromuzeu

  8:37aktualizováno  8:37
Výjimečné a co do rozsahu jediné v republice. Takové má být nové retromuzeum, které vzniká v Chebu. Jeho úkolem je zmapovat a přiblížit současné generaci životní styl v bývalém Československu.

Kurátorka Daniela Kramerová připravuje expozici retromuzea v chebské budově na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Přípravy na otevření se dostaly do závěrečné fáze. Výstavní prostory vyrostly v útrobách historického domu na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Teď už zbývá jen do vitrín a na pódia rozmístit exponáty a vše přehledně uspořádat.

„Většina předmětů, které zde lidé uvidí, je zapůjčena z Národního technického muzea. Podařilo se nám ale sehnat i některé vlastní exponáty. Část z nich přinesli nebo zaslali do galerie lidé, kteří se dozvěděli, jaký projekt chystáme. Většinou jsou to notoricky známé věci, které však už z běžného života vymizely,“ uvádí ředitel Galerie výtvarných umění Cheb Marcel Fišer, který za vznikem muzea stojí.

Jedním z hlavních taháků bude například první sériově vyráběný automobil Škoda, který lidé znají pod názvem embéčko. Nebude chybět „hadrák“ Velorex, známý například z filmu Vrchní, prchni, či legendární motocykl Jawa 250.

„Vystavíme zde tisíce předmětů běžné potřeby, také luxy, žehličky, kuchyňské roboty,“ vypočítává Fišer. V muzeu otevře také kavárna s občerstvením, kde bude možné pořádat vernisáže, a muzejní shop.

Inspiraci Chebští našli v berlínském Muzeu NDR

Ředitel Fišer přiznává, že inspirací pro vznik chebského Retromuzea, jehož vybudování má přijít celkem na 18 milionů, byla jeho návštěva velmi úspěšného Muzea NDR v Berlíně.

„Také naše muzeum představí tehdejší životní styl a vše, co s ním souvisí. Například módu, architekturu, design a spotřební zboží. Zaměřeno bude na období, které se dá ohraničit výstavou Expo 58 v Bruselu a rokem 1989. V České republice tak vzniká první ucelená expozice na toto téma,“ upřesňuje Marcel Fišer.

Část výstavních prostor bude věnovaná i takzvanému domácímu umění, kdy si lidé vyráběli spoustu věcí sami.

Ředitel předpokládá, že muzeum po svém otevření nebude lákat jen typické zájemce o umění a oblíbený styl Brusel, ale mnohem širší spektrum návštěvníků. Pro spoustu lidí bude návštěva muzea znamenat nostalgické ohlédnutí zpět do vlastního dětství nebo mládí.

„Samozřejmě tu zřejmě zafunguje efekt „to jsme měli doma“, historie zažitá doslova na vlastní kůži, kdy můžeme například na fotkách z rodinného archivu pozorovat, jak se kolem nás proměňoval svět,“ přibližuje Fišer.

Takzvané retro je nyní celosvětově v kurzu. Zatímco po sametové revoluci se lidé všeho socialistického zbavovali ve velkém, dnes poptávka po tehdejších předmětech či nábytku stoupá. Podle odhadů přivítá nové muzeum první návštěvníky v polovině února.

Nejčtenější

VIDEO: Přes tisíc děr na silnici, naštvaní obyvatelé je barevně označili

Rozbitá silnice ze Šindelové do Krásné Lípy. Lidé označili díry barevně.

Barevnou silnici má v těchto dnech Krásná Lípa u Šindelové na Sokolovsku. Neonové tvary ale nejsou ozdobou, nýbrž...

Bazén Thermalu už má provozovatele, slibuje špičkové wellness služby

Bazén karlovarského hotelu Thermal.

Kdysi vyhlášený bazén u hotelu Thermal v Karlových Varech má po letech chátrání naději, že lidem opět nabídne relaxaci...

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

V UNESCO už jsou, obcím ale chybí jazykově vybavení průvodci i ubytování

Hornické památky Krušnohoří jsou od soboty nově na seznamu UNESCO. Turisté si...

Radost i starosti navíc, tak reagují starostové obcí a měst Hornického regionu Krušnohoří/Erzgebirge, které jsou nově...

Další z rubriky

Výstavu vězeňského umění ovládl relikviář vyrobený v Horním Slavkově

Haptický model relikviáře svatého Maura.

První místo v umělecké kategorii si z polského Sztumu, kde se uskutečnila mezinárodní soutěž vězeňského umění, odvezl...

Kánoe spadla z vozíku na dálnici, za pár minut ji někdo ukradl

Neznámý zloděj využil situace a z dálnice D6 ukradl kánoe tohoto typu.

Jen pár minut stačilo, aby jedna z karlovarských půjčoven lodí přišla o dvoumístnou kánoe. Zloděj ji bleskově ukradl z...

V Bublavě na Sokolovsku unikal plyn, byl cítit i v dětském táboře

Únik plynu v Bublavě na Sokolovsku.

V Bublavě u Kraslic na Sokolovsku zasahovali hasiči u úniku plynu, který začal unikat z poškozeného vedení při...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz