VIDEO: Do Chebu zavítal mušketýr, na jeho kalhoty padlo pět metrů látky

  18:12aktualizováno  18:12
Neobvyklou podívanou si mohli užít lidé na náměstí Krále Jiřího v Chebu. Kolem poledne do města přijel mušketýr. Nadšenec v kostýmu z dob třicetileté války se procházel kolem Špalíčku, zavítal do muzea a na císařskou falc.

Nadšenec Roman Nord, který se už více než čtvrt století převléká do historických kostýmů a ve svém volnu objíždí evropská města, účastní se rekonstrukcí historických bitev a nejrůznějších dobových setkání, přijel do Chebu z malé vísky poblíž německého Kolína nad Rýnem.

V České republice je podle svých slov poprvé. Do Chebu jej zlákala osobnost Albrechta z Valdštejna a také výstava v chebském muzeu, která se období třicetileté války věnuje.

„Třicetiletá válka je konflikt, který mne velmi zajímá. Myslím si, že rok 1648, kdy byl podepsán Vestfálský mír, přinesl zrod nové Evropy. Poté následovalo dlouhé období míru, kdy se neválčilo. Vidím v tom paralelu s 2. světovou válkou, po které také v Evropě ustaly boje,“ konstatuje Roman Nord, který se zajímá například o období Napoleonských válek, ale i o další ozbrojené střety v Evropě.

Že se v dobovém kostýmu cítí jako ryba ve vodě, dokládá několika výpady a šermířskými pózami, které jen tak mimochodem při hovoru zaujímá.

Zdobí jej při tom speciální vysoké kožené boty s přezkami, které pod koleny drží na místě kožené proužky.

„Ušité jsou v Itálii, mezi levou a pravou botou není rozdíl. Obě jsou stejné,“ vysvětluje Nord. Zvláštní jsou i široké kalhoty, na jejichž zhotovení krejčí spotřeboval až pět metrů látky.

Kožený kabátec, ušitý podle vzorů na obrazech z roku 1570, se také může pochlubit dnes už nevídanou zvláštností. Rukávy totiž nejsou v podpaží přišité. Důvod? Při šermu to umožňuje větší volnost pohybu. Jako důkaz Nord předvede několik výpadů, při nichž kord sviští vzduchem.

„To je španělský rapír. Rukojeť a ruku chrání koš ve tvaru zvonu,“ ukazuje Nord svou dlouhou štíhlou zbraň.

Na Valdštejnské slavnosti, kdy si celé město připomene slavného vojevůdce, se ale mušketýr nechystá. Konají se na sklonku prázdnin, konkrétně 30. a 31. srpna.

„To už budu bohužel v práci a cesta z Kolína do Chebu je přece jen dlouhá. Ale na další slavnosti, které se budou konat za dva roky, určitě přijedu,“ slibuje Nord.

Nejčtenější

Žena se krutě pomstila za rozchod, partnerovi spálila půl milionu korun

Peníze (ilustrační foto)

Dost svérázně se svému bývalému partnerovi pomstila žena z Chebska. Po rozchodu spálila půl milionu korun, které dostal...

Žena nechala psa skákat na stromy, až je úplně zničil. Stíhá ji policie

U tří stromů pes poničil kůru i živou část kmene.

Škodu za desítky tisíc korun napáchal v Chebu stafordšírský teriér, který skákal na stromy tak dlouho, až tři úplně...

Kraslická legenda Amati má potíže, někteří zaměstnanci jsou bez výplaty

Jiří Štípek, jednatel kraslické společnosti AMATI - Denak, s.r.o., která je...

Až podáním insolvence může vyvrcholit špatná ekonomická situace kraslického výrobce hudebních nástrojů Amati - Denak....

Napadla svou matku, když slyšela, jak ji i s dcerou objednává k lékaři

Ilustrační snímek

Z nebezpečného vyhrožování obvinila policie třiadvacetiletou ženu z Karlových Varů, která napadla svou matku. Rozčílilo...

Houbařům díky počasí začaly pravé žně. Stále ještě rostou i borůvky

(ilustrační foto)

Poslední dny prázdnin mají před sebou školáci z regionu. Provázet je budou příjemné denní teploty. Počasí bude přát...

Další z rubriky

V zámeckém sklepení lidé uvidí zlatý poklad, potkají tu i Drákulu

Ředitel sokolovského muzea Michael Rund v podzemí zámku. Na snímku jsou vidět...

V sokolovském zámku finišují práce na zpřístupnění jeho sklepení. Lidé tam uvidí jak archeologické unikáty, tak zlatý...

Vězni ušetřili státu miliony, když sami pomáhali opravit staré cely

Robin Kment (vpravo) a Petr Müller, odsouzení, kteří pracovali na rekonstrukci...

Sedm tisíc hodin odpracovali odsouzení na rekonstrukci jednoho z nejstarších objektů v areálu věznice v Kynšperku nad...

Kraslická legenda Amati má potíže, někteří zaměstnanci jsou bez výplaty

Jiří Štípek, jednatel kraslické společnosti AMATI - Denak, s.r.o., která je...

Až podáním insolvence může vyvrcholit špatná ekonomická situace kraslického výrobce hudebních nástrojů Amati - Denak....

Najdete na iDNES.cz