V Karlových Varech podraží cena tepla o 20,4 procenta. Jeden gigajoule tepla bude tedy téměř o 150 korun dražší a průměrný karlovarský byt spotřebuje za rok asi 25 gigajoulů. V roce 2023 platily karlovarské domácnosti napojené na centrální rozvody 727,10 korun za gigajoule včetně DPH.
„Od začátku letošního roku se tato cena zvýší na 875,84 korun za gigajoule včetně DPH,“ uvedl ředitel Karlovarské teplárny Roman Miarka. Dvě procenta ze zvýšení pak podle něj činí změna v sazbě DPH, která vyskočila z 10 na 12 procent.
Teplárenská firma Terea Cheb pro letošek zvýšila cenu pro koncové zákazníky o dvě procenta. Do celkové částky se tak promítá zvýšené DPH, které právě o dvě procenta narostlo. Jde o cenu předběžnou. Výsledná bude k dispozici až v závěrečném vyúčtování. Firma zároveň hledá způsoby, jak v budoucnu výrobu tepla zlevnit.
„Plyn na trzích v poslední době zlevnil, cena za rezervovanou přepravní kapacitu u plynárenské firmy se ale zvedla asi o 40 procent. Výsledkem je stejná cena jako v roce 2023, ovšem po připočtení daně z přidané hodnoty zaplatí lidé o dvě procenta víc,“ vysvětlil jednatel společnosti Terea Vojtěch Lapáček.
V Mariánských Lázních teplo zlevní
Podle něj je cena tepla v Chebu nižší než u řady tepláren, které také využívají k vytápění plyn. Společnost Terea se ale v poslední době potýká s dalšími problémy, které mohou cenu ovlivnit. Část peněz totiž firma získává dodávkou elektřiny do sítě z vlastních kogeneračních jednotek. Jenže výkupní ceny v průběhu dne jsou velmi rozkolísané.
V brzkém odpoledni, tedy v době, kdy jedou naplno solární a větrné elektrárny, je podle Lapáčka výkupní cena blízká nule, nebo dokonce záporná. Firma tak začala hledat způsob, jak v této době elektřinu lépe využít. Například s ní plánuje ohřívat vodu. Přitom před několika lety patřil takový ohřev elektrikou k nejdražším.
Cenu tepla pro letošní rok nebude zvyšovat společnost Ostrovská teplárenská. Po započtení poměru spotřeby tepla pro vytápění a ohřev teplé vody vychází průměrná cena tepla v Ostrově přibližně na 800 korun za gigajoule včetně DPH.
V Mariánských Lázních půjde cena tepla dokonce dolů. „Díky místní biomase je cena pro odběratele napojené na centrální zásobování teplem dlouhodobě stabilní, pro letošek se navíc sníží v průměru o 7,2 procenta,“ uvedl starosta Martin Hurajčík k jednání s dodavatelem tepla, firmou Veolia.
Za vodu nejvíce na Chebsku
Kde se musí lidé připravit na zdražování, je ale vodné a stočné. Voda podraží ve všech třech okresech Karlovarského kraje, a to od pěti do necelých třinácti procent. Navíc stejně jako u tepla platí od Nového roku pro dodávky vody o dvě procenta vyšší sazba DPH.
Na Karlovarsku, kde vodu dodává Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech (VSOZČ), jde cena o pět procent nahoru. Průměrná cena vodného a stočného bude pro letošek 110 korun za kubík včetně daně a poplatku za běžný vodoměr.
Na Sokolovsku se ceny zvýší o 6,8 procenta. Za jeden kubík dodané a odkanalizované vody zaplatí lidé i se započtením poplatku za vodoměr v průměru 127,09 korun. „V porovnání s loňskem je to o osm korun více,“ upřesnil jednatel Vodárny Sokolov Vladimír Urban.
Největší nárůst ceny, 12,8 procenta, plánuje společnost Chevak, která dodává vodu na Chebsku. Za vodu zaplatí více rovněž v Nejdku na Karlovarsku, kde vodovod patří městu. Z loňských 106,40 cena vyroste na 116,63 korun.
Obyvatele kraje čekají i vyšší poplatky za likvidaci odpadu. I když ne všude. Ceny zůstávají ve Františkových Lázních nebo v Sokolově, o dvacet korun měsíčně navíc budou platit lidé v Aši, v Chebu o 100 korun. V Mariánských Lázních dosud účtovali 40 haléřů za litr odpadu, od Nového roku platí cena 65 haléřů za litr.
6. října 2023 |