Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bývalí obyvatelé Lipnice vzpomínali na obec, která ustoupila těžbě uhlí

  18:04
Mezi Vintířovem a Sokolovem leží hřbitov zaniklé obce Lipnice. Pravidelně každé dva roky se tam u pomníku a hrobů scházejí bývalí obyvatelé, aby společně zavzpomínali na minulost. Ves zmizela z mapy před několika desítkami let kvůli povrchové těžbě hnědého uhlí.
Hroby na starém hřbitově zaniklé obce Lipnice nedaleko Vintířova na Sokolovsku.

Hroby na starém hřbitově zaniklé obce Lipnice nedaleko Vintířova na Sokolovsku. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Hřbitov v sousedství velké bílé kupole bioplynové stanice Sokolovské uhelné mezi Vintířovem a Sokolovem je posledním pozůstatkem jedné ze zaniklých obcí, které kvůli těžbě zmizely z mapy.

Oplocenému travnatému plácku, ze kterého sem tam vystupují zbytky kamenných pomníků a obrub starých hrobů, vévodí památník zesnulým bývalé obce Lipnice, jak hlásá česko-německý nápis.

A právě kolem něj se srocují skupinky nadšeně se vítajících postarších lidí. Jedna ze zářijových nedělí tu totiž co dva roky patří zahájení srazu bývalých Lipničáků.

Doléhají sem zvuky z nedalekého lomu, které se mísí do krátkých česko-německých proslovů vintířovského starosty Jiřího Ošeckého a jednoho z organizátorů akce Wilfrieda Lenze i do minuty ticha za zesnulé. Tím se však přítomní nenechávají vyvést z míry.

"Je to poslední místo Lipnice, které zbylo a které se snažíme udržovat," říká starosta Ošecký, když shrnuje peripetie, které po revoluci vedly k obnově tohoto místa a Wilfried Lenz při té příležitosti nezapomene poděkovat za to, že hřbitovu vrátili místní důstojnou podobu.

Tradice setkání rodáků na zdejším hřbitově začala v roce 2005, právě když obec nechala pozemek, který v 90. letech dostala zpět od Sokolovské uhelné, upravit. Do té doby se bývalí obyvatelé Lipnice a také Dolního Rozmyšlu, který k obci patřil, každoročně scházeli v německém Marktredwitzu. Tam se akce uskuteční zase za rok.

Milujeme tenhle kraj, shodují se rodáci z Lipnice

A zájem je veliký. "Setkává se tu opravdu celá vesnice," komentuje jeden z rodáků Josef Slaný.

"To nevadí, že je to tak daleko. Většina z nás je v důchodu, milujeme tenhle kraj a máme tu známé," dodává další z německých návštěvníků František Renz. Kulturní sál ve Vintířově pro 160 lidí, kde sešlost pokračuje, podle starostových slov mnohdy nestačí.

Lipnice a Dolní Rozmyšl

Historie zaniklých obcí

  • Lipnice vznikla jako slovanská osada podél potoka severně od nynějšího Sokolova. Ve 13. století došlo k německému osídlení. 
  • Od pobělohorské doby se zde těžilo a zpracovávalo železo. Po jeho vytěžení se obrátila pozornost na využití dalších nerostných surovin, sulfidů a hnědého uhlí. Na začátku 19. století tady vznikly dva závody na zpracování síry a zelené skalice. 
  • Průmyslové aktivity se podílely i na vzniku nedaleké nové vsi Dolní Rozmyšl, kde se usídlili dělníci z lipnických závodů. 
  • Na přelomu 19. a 20. století závody v Lipnici svou činnost zastavily. Rozmach znamenalo až otevření dolu Kateřina, který fungoval až do 30. let. 
  • Začátkem 50. let se zde opět začalo s přípravnými pracemi pro těžbu sulfidů a uhlí v dolu Lomnice. Těžba se v polovině 60. let zvýšila kvůli záměru vyrubat uhelné bohatství a připravit další výsypný prostor pro lom Jiří. 
  • V Lipnici a Dolním Rozmyšlu žilo kolem 700 obyvatel. Jejich počet začal klesat, když zdejší německé obyvatelstvo dostalo možnost legálně odejít do Německa. Zároveň se těžba rozšířila až do středu obce a v roce 1972 bylo rozhodnuto o zrušení obou obcí.

Uctít své předky a příbuzné, kteří tu leží, a zavzpomínat přijíždí Wilfried Lenz z Mnichova pravidelně. Jsou tu pohřbeni jeho prarodiče, teta i bratr, který zemřel ještě v dětství.

"Dlouhá léta jsem tu také ministroval, takže když byly pohřby, mnohým spoluobčanům jsem se podíval do otevřeného hrobu," vzpomíná.

Lipnici a Českou republiku opustil v roce 1967. V té době dostali občané německé národnosti možnost legálně odejít do Německa.

"Bylo mi 23 a byl to začátek Pražského jara. Tehdy se Lipnice začínala pomalu likvidovat a já navíc také tenkrát nevěděl, jak se to tu v zemi bude dál vyvíjet. Rodiče měli všechny své známé, kteří odešli v roce 1945, v Německu. Tak jsme odešli. Mám tu k tomu ale vztah," říká lipnický rodák.

Spojení s bývalými sousedy se mu ale podařilo udržet. "Pracoval jsem navíc v silniční správě a díky tomu, že kontakty mezi českou a bavorskou správou byly úzké, měl jsem aspoň dva dny v roce možnost mluvit česky," říká s nadsázkou. Plynně česky mluví dodnes a pravidelně sleduje i český tisk.

Své rodiště už ukázal také svým potomkům. "Mladší sem jedou, aby to jednou viděli. Mají zájem o původ. Chtějí vidět, kde se táta narodil. Pak už je to sem ale neláká," dodává Lenz.

Tou nejmladší, která hřbitov přišla navštívit, je Petra Lillová. Byl jí rok, když její rodina kvůli těžbě začátkem 70. let z obce odcházela. "V poslední době na tahle setkání jezdím čím dál častěji. Jsou tu tety, strejdové, jezdívají i sestřenice, tak se tu vídáváme. Je to pěkné."

Šachta jí zničila více míst spojených se vzpomínkami

Mezi těmi, kteří Lipnici v roce 1972 opouštěli jako poslední, byla i rodina její tety. Do Lipnice chodila nejdřív do školy, pak se sem přivdala a žila tu od roku 1965, kdy dostala místo ředitelky školky.

"Mě šachta pronásleduje," začíná líčit svou anabázi Eva Lillová. "Narodila jsem se v Mostě, ten je pryč. Bydleli jsme v Libkovicích na Mostecku, ty už nejsou. Do školy jsem chodila z Pastvin, které patřily k Dolním Nivám, ty jsou také pryč. Vdala jsem se do Lipnice a i tu vzala šachta. Takže bohužel nemůžu nikdy svým dětem ukázat - tady jsem dostala první pusu, tam jsem chodila na rande, sem do školy. Těžilo se tu jen několik let a kvůli tomu padla celá obec."

Původně měli lipničtí obyvatelé slíbeny náhradou domky v Dolních Nivách, které se pro ně měly stavět. Z toho ale sešlo, a tak jim byl za opuštěný majetek buď přidělený byt v okolí, nebo finanční náhrada.

Na srazy jezdí Eva Lilová pravidelně i do Německa. "Všechny Lipničáky tu znám," říká. "Jsou to buď spolužáci, nebo jejich manželky a manželé. Je to doslova rodinné setkání."

Autoři:
  • Nejčtenější

Tisíce středoškoláků vzdávají školu. Tratí na výdělcích, stát pak na daních

20. dubna 2024  13:56

Každý dvacátý středoškolák v Česku dobrovolně vzdá studium. Redakce iDNES.cz to zjistila ze...

Strážníci vytáhli osvědčený recept na neplatiče pokut. U dvou fungoval hned

19. dubna 2024

Premium Dva notoričtí neplatiči pokut z řad motoristů uvázli v síti karlovarských strážníků. Díky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chovatel na Chebsku našel desítky mrtvých ovcí, zřejmě je roztrhali vlci

19. dubna 2024  10:31,  aktualizováno  13:30

Vlčí smečka napadla chov ovcí v Paliči u Lipové na Chebsku. Soukromý chovatel po jejich útoku sčítá...

Vítr po celém Česku lámal stromy a zastavil vlaky. Poryvy shodily i posed

16. dubna 2024  9:20,  aktualizováno  13:06

Silný vítr v noci na úterý lámal stromy po celé zemi. Jen v Královéhradeckém kraji hasiči...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to moje blbost, řekl mladík, který zapálil obchod. Obžaloba žádá podmínku

22. dubna 2024  15:23

Podmíněný trest navrhuje státní zástupce Jan Kasal pro dvacetiletého Mária Baigera, který v...

Žalobce žádá pro Limberského a společníky peněžitý trest za vydírání

23. dubna 2024  16:32

Peněžitý trest navrhuje státní zástupce pro čtyři aktéry schůzky v karlovarské kavárně, kterou...

Za pár stovek i čtrnáct tisíc. Vary poprvé dražily odstavená vozidla

23. dubna 2024  14:34

Dvaadvacet starších vozidel a čtyři přihlášení dražitelé. Tak vypadala historicky první aukce...

Tady je něco navíc. Na hladině Bílé vody v Chodově plave umělý ostrov

23. dubna 2024  12:37

Řekli si o něj sami obyvatelé města. Umělý plovoucí ostrov uprostřed Bílé vody v Chodově na...

Tisíce svazků míří do muzea, pamatují i první poznatky o lázeňské léčbě

23. dubna 2024  9:20

Balneologický knižní fond, soubor jedinečných svazků, které se týkají historie i současnosti...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...