Z ostudy města a rejdiště bezdomovců se opět stává místo pro bydlení

  11:41aktualizováno  11:41
Kdysi vyloučená lokalita ve Wolkerově ulici v Chebu se mění. Dříve zchátralé domy nabídnou co nevidět bydlení takřka stovce rodin.

Vybydlené bytovky ve Wolkerově ulici v Chebu se mění před očima. Brzy zde najde domov stovka rodin. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Když se v Chebu řekne Wolkerova ulice, všichni vědí, že to bývala vyloučená lokalita. Ve vybydlených domech bez elektřiny, plynu a posléze i vody živořily desítky rodin nepřizpůsobivých. Politici si tu podávali dveře, přijela například Džamila Stehlíková, někdejší ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny.

Jenže když se odsud lidé odstěhovali, stalo se z prázdných domů rejdiště bezdomovců. Ti takřka všechny dřevěné prvky vyřezali a spálili. Kov skončil ve sběrně surovin. Pak ale vybydlené ruiny změnily majitele a kdysi výstavní činžovní domy se po etapě chátrání začínají nadechovat k novému životu. Mění se doslova před očima.

Ještě do konce letošního roku zde vznikne 97 nových bytů ve velikosti od 25 do 60 metrů čtverečních. Firma Leko Real z Příbrami, která komplex pěti domů ve Wolkerově ulici koupila a stojí za jeho opravou, plánuje upravit i neutěšené okolí. Z dvorního traktu a sklepů už zmizely tuny odpadu, které tu zbyly z doby, kdy byly domy útočištěm lidí bez domova.

„Do konce roku bychom chtěli všechny byty dokončit a připravit k nastěhování nájemníků,“ potvrdila jednatelka firmy Leko Real Michaela Březovská.

Podle jejích slov nebyla oprava jednoduchá. Kromě všudypřítomného odpadu bylo nutné doplnit chybějící dřevěné konstrukce a vyměnit ty, které kvůli absenci střechy voda a navátý sníh poškodily, osadit okna a kompletně vybudovat nové instalace. Firmě se už ozývají první zájemci o pronájem bytu.

„Těch lidí je poměrně hodně. Myslím si, že byty budou pronajaty velmi rychle. Ukazuje se, že náš záměr byla trefa do černého,“ uvedla jednatelka Březovská s tím, že firmu Leko Real přivedl do Chebu hlad po bytech, který v posledních letech v souvislosti s rozvojem průmyslové zóny a blízkostí pracovního trhu v Německu graduje.

„Máme už zkušenosti s nájemním bydlením z Příbrami. Tam pronajímáme dům s padesáti bytovými jednotkami,“ upřesnila Březovská.

Rekonstrukci prodražily tuny nepořádku

Radnice změny ve Wolkerově ulici vítá. „Firma nás pozvala na prohlídku, jak pokračuje rekonstrukce a musím říct, že odvedla neskutečnou práci. Postupují od nejspodnějšího domu a kromě posledního jsou už všechny takřka hotové. Jsou vyzděné příčky, rozvody, osazená okna. Jde to rychle kupředu,“ uvedl chebský starosta Antonín Jalovec.

Fotogalerie

Dodal, že rekonstrukci prodražily a zdržely tuny nepořádku, které společnost musela nejprve odvézt na skládku. „Ještě dnes se potýkají s tím, že jim tam někteří lidé vozí nepořádek, přestože jsou v Chebu dva sběrné dvory,“ podivoval se starosta.

Společnost vedle rekonstrukce samotných domů plánuje i upravit jejich okolí. Obrátila se proto na město s tím, že by odkoupila část pozemků a zřídila na nich odpočinkový areál pro své nájemníky.

„Část svých pozemků využijí na parkoviště, odkoupit by chtěli kus přístupové cesty do dvorného traktu a prostor směrem k železnici, kde by mělo vyrůst dětské hřiště a parčík s lavičkami,“ doplnil starosta Jalovec.

Místostarosta Miroslav Plevný míní, že pokud firma splní to, co slíbila, vyjde jí město s prodejem pozemků vstříc.

„Přijde mi naprosto logické, že chtějí vybudovat parkovací místa a prostor pro lidi. Pro město je jen dobře, když to vše vybuduje soukromá firma. Jakmile budou domy dokončeny, dojde i na fasádu. Na městě pak je opravit komunikaci a chodník,“ doplnil Plevný, který věří, že dříve odstrašující ulice o svou nepěknou pověst, kterou mezi Chebany má, už brzy přijde.

Nejčtenější

Z Varů do Prahy se po dálnici pojede v roce 2026, slíbil ministr dopravy

Ministr dopravy Vladimír Kremlík při právní návštěvě Karlových Varů oznámil...

Dálnice D6 by mohla být dostavěná v září 2026. Oznámil to ministr dopravy Vladimír Kremlík během své návštěvy...

Odvrácená tvář Jáchymova. V nelidských podmínkách tu muklové těžili uran

Ředitel sokolovského muzea Michael Rund hledá nápisy na stěnách nedávno...

Vzestup a pád. Takové byly dějiny Jáchymova, krušnohorského města, které nemá jen jednu tvář. Proslulé je luteránskou...

Umí číst švabach, díky tomu rozplétá historii domů s unikátními krovy

Bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha ovládá umění čtení ve švabachu. Díky...

S neskrývaným obdivem mluví bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha o městě Cheb a jeho historii. Přestože zde jako...

VIDEO: Nechtěl do vězení, tak si vzal přítelkyni jako rukojmí

Muž si vzal přítelkyni jako rukojmí

Čtyřicetiletý muž z Karlovarska měl takový strach ze zatykače kvůli mravnostnímu trestnému činu, že si na své konto...

Příprava zkušebního polygonu jde podle plánu, stavba začne příští rok

Slavnostní zahájení stavby "II/210  - Napojení Podkrušnohorské výsypky na...

Během prvního kvartálu příštího roku má na Podkrušnohorské výsypce u Sokolova začít růst vývojové centrum společnosti...

Další z rubriky

Dobrovolníci se vydají uklidit Karlovy Vary a další města v kraji

Do celorepublikové úklidové akce Ukliďme svět! Ukliďme Česko! se pustili...

Ukliďme svět, ukliďme Česko, ukliďme Vary – to si řekla Lenka Mráziková se svým přítelem Michalem Vostrčilem, a nyní...

Ze zastrčeného ústavu v lese se zdravotně postižení stěhují do měst

Klienti z ústavu Pata u Hazlova se přestěhovali do nových rodinných domků v...

Nové rodinné domky v Hazlově na Chebsku vypadají obyčejně. V oknech záclony, na terase zahradní nábytek a truhlíky s...

Správci krušnohorských tras uklízejí lesy, aby do nich mohli běžkaři

Ilustrační snímek

Správci běžkařských tras v Krušných horách už se připravují na první sněhovou nadílku. V tamních lesích pracovali přes...

Luby představily unikátní sbírku hudebních nástrojů za téměř 5 milionů

Muzeum Cheb získalo unikátní sbírku strunných hudebních nástrojů, s jejichž...

Housle, violy, violoncella, kontrabasy či kytary, ale také nejrůznější asijské lidové instrumenty. To vše obsahuje...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz