Aš přestaví chátrající domy na byty, nabídne je lékařům i seniorům

  8:51aktualizováno  8:51
Ašská radnice plánuje řešit bytovou krizi ve městě. Nebude však stavět nové byty. Zastupitelé se rozhodli, že k bydlení přebudují stávající prázdné a chátrající objekty, například bývalou textilku nebo školu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MF DNES

Nové bydlení pak chce město nabídnout lékařům, seniorům nebo těm, kteří přijdou o střechu nad hlavou při mimořádných situacích. 

Nové využití by tak měla dostat bývalá budova textilní průmyslovky v ulici Gustava Geipela, někdejší základní umělecká škola v ulici Šaldova, prázdný dům Jiráskova a velký objekt v Nedbalově ulici, který město spolu se sousední ubytovnou před lety koupilo od Karlovarského kraje.

Celkem by mělo ve městě vzniknout několik desítek nových bytů. Na některé z nich, které budou sloužit jako byty sociální, chce město využít dotaci.

„Například bývalou střední průmyslovou školu textilní v ulici Gustava Geipela chceme za pomoci evropské a státní dotace přebudovat na byty pro sociální bydlení. V budově má být vybudováno celkem dvanáct bytů pro obyvatele města, kteří se ocitnou v bytové nouzi. K tomu účelu využijeme část objektu směřující do ulice Gustava Geipela. Dalších dvanáct bytů město zajistí ve vlastní režii. Na stavbu už je vydáno stavební povolení,“ upřesnil mluvčí města Milan Vrbata.

Doplnil, že škola je prázdná od roku 2002, kdy Karlovarský kraj sloučil textilní průmyslovku a učiliště s ašským gymnáziem, do jehož areálu se přestěhovala. Prázdnou budovu pak spolu se školní tělocvičnou získalo město Aš, které ji následně převedlo na svou servisní organizaci Tebyt Aš, jež městské nemovitosti spravuje.

„Od té doby radnice i Tebyt pro objekt hledají smysluplné využití. Nabízelo se například přebudovat bývalou školu na dům s pečovatelskou službou, radnice se také neúspěšně pokoušela objekt prodat nebo získat na rekonstrukci soukromého investora. Nynější plán přebudovat část školy za pomoci dotace na sociální byty se jeví jako reálný. Dotace má pokrýt až 95 procent nákladů na rekonstrukci,“ doplnil Vrbata. 

Byty pro lékaře i ubytovna pro sportovce

Rozlehlý areál bývalé školy s přístavbou je v projektech rozdělen do čtyř částí. Kromě sociálních bytů se zde připravují byty a ordinace lékařů, další část někdejší školy se má v budoucnu přeměnit na ubytovnu pro účastníky sportovních akcí.

Město chystá také několik takzvaných krizových bytů. Ty jsou určeny rodinám, jejichž byt se stal dočasně neobyvatelný, například po požáru. „Tento typ bytu v Aši dosud nemáme. Tři takové bytové jednotky se proto připravují v Jiráskově ulici,“ nastínil ašský starosta Dalibor Blažek.

Dalším místem, kde by měly v budoucnu vyrůst nové byty, je velký objekt v Nedbalově ulici. Ten město před časem odkoupilo od Karlovarského kraje. V současné době se zpracovává projektová dokumentace. V jednom bloku se plánuje komunitní centrum pro seniory s byty a klubovnou, ve druhém pak běžné nájemní byty. Dohromady půjde o přibližně pětadvacet bytů. 

Dalším místem, kde by se v budoucnu mohlo bydlet, je budova bývalé základní umělecké školy, která je od loňského roku prázdná a město přemýšlí, co s ní. „Kloníme se v tomto případě spíše k bytům nájemním, které bychom mohli využít jako služební pro profese, které ve městě nutně potřebujeme,“ konstatoval starosta Blažek s tím, že projektant zde navrhuje osm bytů různé velikosti. 

Přestavba prázdných domů však nebude levná. Například dům v Jiráskově ulici spolkne šest milionů korun, pro přestavbu někdejší umělecké školy se počítá přibližně s dvojnásobnou částkou. V případě Nedbalovy určí předběžnou cenu projektová dokumentace. Nejdražší má být přebudování textilní průmyslovky. Podle projektu vyjde na 120 milionů korun. Právě v tomto případě by mohla městu pomoci dotace.

O stavbu bytů v Aši se zajímají i soukromí investoři. V lokalitě Hlavní ulice by mohly vyrůst nové polyfunkční domy. Radnice chce zájem investorů podpořit. Jako motivační pobídku nabízí v určených lokalitách a za předem daných podmínek metr čtvereční stavebního pozemku včetně sítí za korunu.

Nejčtenější

Žena se krutě pomstila za rozchod, partnerovi spálila půl milionu korun

Peníze (ilustrační foto)

Dost svérázně se svému bývalému partnerovi pomstila žena z Chebska. Po rozchodu spálila půl milionu korun, které dostal...

Žena nechala psa skákat na stromy, až je úplně zničil. Stíhá ji policie

U tří stromů pes poničil kůru i živou část kmene.

Škodu za desítky tisíc korun napáchal v Chebu stafordšírský teriér, který skákal na stromy tak dlouho, až tři úplně...

Kraslická legenda Amati má potíže, někteří zaměstnanci jsou bez výplaty

Jiří Štípek, jednatel kraslické společnosti AMATI - Denak, s.r.o., která je...

Až podáním insolvence může vyvrcholit špatná ekonomická situace kraslického výrobce hudebních nástrojů Amati - Denak....

Napadla svou matku, když slyšela, jak ji i s dcerou objednává k lékaři

Ilustrační snímek

Z nebezpečného vyhrožování obvinila policie třiadvacetiletou ženu z Karlových Varů, která napadla svou matku. Rozčílilo...

Houbařům díky počasí začaly pravé žně. Stále ještě rostou i borůvky

(ilustrační foto)

Poslední dny prázdnin mají před sebou školáci z regionu. Provázet je budou příjemné denní teploty. Počasí bude přát...

Další z rubriky

Zaniklá německá obec Königsmühle se proměnila v umělecké dílo

Už poosmé se v zaniklé obci Králův Mlýn (Königsmühle) sešli na stejnojmenném...

Už poosmé se v zaniklé obci Králův Mlýn (Königsmühle) sešli na stejnojmenném festivalu příznivci land artu. Hlavním...

Silnice vedoucí k chebskému obchvatu je plná nerovností, čeká ji oprava

Zemědělská ulice je jedním z přivaděčů na jihovýchodní obchvat Chebu. Je ale...

V Chebu začne dlouho připravovaná oprava Zemědělské ulice. Úzká silnice plná nerovností, které místy chybí chodník,...

I letní brigáda může rozhodnout, že sestra po studiu v nemocnici zůstane

Nové oddělení šestinedělí v sokolovské nemocnici.

Nemocnice v Ostrově a Sokolově mají výborné zkušenosti s odbornými praxemi studentů zdravotnických škol. Nejenže...

Najdete na iDNES.cz