Cheb potřebuje lékaře, učitele, řidiče i policisty. Chystá pro ně byty

  17:11aktualizováno  17:11
Město Cheb chce na byty lákat do města profese, po kterých je největší poptávka. Přibližně za měsíc už bude mít k dispozici několik desítek nových bytových jednotek. Vzniknou rekonstrukcí takzvaného Modrého věžáku, který naposledy sloužil jako studentské koleje pro potřeby Západočeské univerzity.

Bývalá vysokoškolská kolej, takzvaný Modrý věžák v Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Část z bytů v opraveném Modrém věžáku chce radnice rezervovat pro lidi, které město nejvíc potřebuje. Například nemocnici nabídne celé jedno patro, tedy sedm bytů.

„V celkem šesti vrchních patrech domu město získá dvaačtyřicet bytů do velikosti 2+kk. Budou zde samozřejmě i garsoniéry,“ uvedla chebská místostarostka Eva Horná.

Podle jejích slov budou mít šanci získat služební byt vedle lékařů a sester například také učitelé, řidiči autobusů městské hromadné dopravy či policisté.

„V praxi to vypadá tak, že město na základě žádosti ředitele uzavře s nájemníkem smlouvu na jeden rok a ta se bude prodlužovat. Pokud však ve společnosti pracovat přestane, bude muset po uplynutí sjednané nájemní doby byt opustit. Co se týče nemocnice, z pohledu města by bylo nejvýhodnější, pokud by Cheb uzavřel smlouvu přímo s nemocnicí a ta by pak byty spravovala sama,“ vysvětlila Horná.

Ujistila také, že avizovanou hranici deseti milionů korun, kterou zastupitelé odsouhlasili jako strop pro rekonstrukci domu, se podaří dodržet.

„Nějaké náklady navíc jsme samozřejmě měli. Například protipožární dvířka u jističů, která před deseti lety byla v pořádku, dnes už požadavkům hasičů nevyhovují. A podobné je to u dveří do bytů. Ale těch deset milionů nepřekročíme,“ doplnil starosta Zdeněk Hrkal.

Modrý věžák byl původně postavený jako objekt k bydlení. Jenže v 80. letech minulého století stavbu vážně poškodilo zemětřesení. Po statickém zajištění a nezbytné rekonstrukci začali objekt užívat jako koleje studenti Ekonomické fakulty ZČU v Plzni.

Zájem o ubytování postupně klesal a univerzita už pro věžák nenašla využití. Proto jej nabídla k prodeji. Za odhadní cenu, necelých 26 milionů korun, dům koupilo město Cheb.

Po měsících úvah, co s budovou dál, se nakonec Chebští rozhodli využít Modrý věžák znovu k bydlení. Ve čtyřech nejnižších patrech vznikla ubytovna pro potřeby sportovců, umělců a oficiálních návštěv města Chebu, v horní části věžáku byty.

Další přibližně dvě desítky bytů, a to včetně čtyř bezbariérových, by měly být příští rok v červnu hotové v roky neobývaném domě v Mánesově ulici. Nové byty už rostou také v novostavbě v Dukelské, bydlení nabídne i blok pěti domů ve Wolkerově ulici.

  • Nejčtenější

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Na přejezdu za Chebem srazil vlak cyklistku, letěl pro ni vrtulník

Na železničním přejezdu severně od Chebu srazil v sobotu vlak devětapadesátiletou ženu na kole. Utrpěla zranění hlavy,...

Premium

Jak jsem hrál za Barcelonu. Nevšední příběh českého hokejisty

Vyhrál titul s Vary, ale Jakub Bauer taky jako jeden z mála Čechů může říct: Hrál jsem (hokej) za Barcelonu.

Vlaky z Prahy na západ Čech zrychlí, přibudou nové přímé spoje

Od poloviny prosince přibude vlaků na tratích mezi Prahou a západem Čech. Podle Českých drah se spoje také zrychlí,...

Sedmá výhra za sebou. Obrat Sparty proti Varům řídili Jurčina a Rousek

Vítězná jízda hokejové Sparty pokračuje. Pražané v předehrávce 20. kola extraligy předvedli po ztracené první třetině...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Odpůrcům netradičního krematoria v přírodě vadí nedaleká skládka

Nové netradiční krematorium a pietní místo v Doupovském Hradišti je alternativou budoucnosti pohřebnictví v...

Provozovatelé heren krátili tržby z automatů, přišli si na osm milionů

Osm milionů korun zpronevěřila podle kriminalistů dvojice můžu z Karlových Varů. Jako provozovatelé heren krátili tržby...

Obyvatelé Ostrova si přejí zrušit ubytovnu a přidat kamery i pouliční lampy

Ostrov na Karlovarsku poslal studenty z města do ulic, aby se ptali obyvatel, jaká opatření by pomohla zvýšit jejich...

Z kostela v bývalém vojenském újezdu bude připomínka zaniklých obcí

V bývalém vojenském újezdu Hradiště začala obnova kostela Nanebevzetí Panny Marie. Jde o jednu ze dvou posledních...

Najdete na iDNES.cz