„Vězňů přibývá a práce se bohužel nedaří zajistit tolik, kolik bychom potřebovali,“ konstatoval Radek Kutiš, ředitel hornoslavkovské věznice. V ní v současné době pracuje 45 procent ze 760 odsouzených.
„Jejich práci využívá deset firem. Rádi bychom ale uvítali další zájemce. Proto jsme pro ně připravili workshop,“ řekl ředitel.
Snahu vězeňské služby zajistit práci co možná největšímu procentu odsouzených podporuje i Svaz průmyslu a dopravy.
„Práce je pro odsouzené důležitá už jenom proto, aby si udrželi pracovní návyky,“ uvedla Jitka Hejduková, ředitelka zaměstnavatelské sekce Svazu průmyslu a dopravy.
Firmy podle ní mají o možnost zaměstnávat vězně zájem i proto, že na volném trhu jsou kapacity pracovních sil prakticky vyčerpané.
Práce vězňů má ovšem i svá úskalí. Zaměstnavatelé by podle Hejdukové byli radši, kdyby odsouzení mohli pracovat přímo v jejich areálech, což ovšem většinou není dost dobře možné.
„Navíc je často problém zajistit firmám ty profese, o které mají zájem,“ podotkla Hejduková.
V rekvalifikacích se daří svářečům
Další formou, jak pomoci lidem ve výkonu trestu, jsou rekvalifikační kurzy. V Horním Slavkově vsadili na svářečské. Dnes skládá závěrečné zkoušky už druhá šestičlenná skupina vězňů.
„Jsou to kluci šikovní,“ pochválil je Josef Kadlec, který odsouzené do umění svařování zasvěcuje.
Oprávnění svařovat zvyšuje šanci vězňů po propuštění sehnat si dobře placenou práci. Uplatnění ovšem díky němu najdou už ve výkonu trestu.
„V rámci vnitřního provozu věznice máme údržbu, a v té vždy potřebujeme někoho, kdo umí svařovat,“ potvrdil ředitel věznice Radek Kutiš.
Svářeči ovšem pracují i pro firmy, které mají své provozy přímo v areálu věznice. „Záleží na tom, jaké pro ně máme momentální využití,“ dodal ředitel věznice.