Budovatelské sousoší z Ostrova čeká obnova, prodražil ji hromosvod

  11:48aktualizováno  11:48
Budovatelské sousoší na průčelí ostrovského domu kultury se dočká obnovy. Za tu místní radnice zaplatí více než 720 tisíc korun. A to je víc, než radnice původně předpokládala.

Výstavba, typická pro architekturu padesátých let, dává tvář Ostrovu na Karlovarsku. Sousoší na střeše Domu kultury pohledem z jeho střechy. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Jedním z požadavků památkářů, který způsobil navýšení ceny, je přemístit hromosvod. Ten totiž prochází přímo sousoším,“ konstatoval starosta města Josef Železný.

I tento fakt se podle něj podepsal na stavu uměleckého díla, který starosta označil za dezolátní.

Fotogalerie

Sousoší poplatné době svého vzniku vytvořil sochař Jaroslav Šlezinger v době, kdy byl zavřený ve Vykmanově, kde pracoval v takzvané Věži smrti.

Už jako těžce nemocného jej věznitelé donutili vytvořit toto umělecké dílo. Sochař, který zažil jak fašistické, tak komunistické lágry, zemřel 2. srpna ve vězeňské nemocnici ve věku 44 let. V Ostrově je k vidění i další jeho dílo - křížová cesta v kapli svatého Floriána.

Obnovu podle starosty ovšem potřebuje vedle sousoší celý komplex kulturního domu. Rekonstrukci však komplikuje skutečnost, že je objekt památkově chráněný. Jde o typickou ukázku slohu pojmenovaného socialistický realismus (podrobněji jsme o něm psali v článku Ostrovské nové město pro uranové horníky vyrostlo kolem kulturáku).

Právě památková ochrana může plánovanou rekonstrukci značně prodražit. „Podle staršího rozpočtu by měla přijít na deset milionů korun. Teď už to ale bude víc,“ potvrdil Železný.

SORELA v Ostrově

  • Ostrov na Karlovarsku je pověstný díky stylu zástavby z padesátých let minulého století, označovanému jako Sorela (socialistický realismus).
  • Socialistický realismus je umělecký směr schválený v roce 1932 Ústředním výborem Komunistické strany Sovětského svazu jako závazná směrnice pro všechny oblasti umění. Stal se postupně závazným i v ostatních komunistických zemích. Ideově vycházel z oslavy vládnoucího režimu a měl poukazovat na úspěchy režimu v reálném životě lidí.
  • Sorela je ztvárněna na řadě budov ve městě. Mezi mě patří především Dům kultury na Mírovém náměstí, obchodní dům (v parteru bytových domů) tamtéž, další budovy zejména na Hlavní třídě a řada bytových domů ve starší hromadné bytové zástavbě. 

Zdroj: fototuristika.cz, wikipedie

Rekonstrukce by měla například vyřešit z dnešního hlediska nevyhovující okna. Jsou jednoduchá v dřevěných rámech. „Takže vlastně topíme pánubohu do oken,“ posteskl si starosta.

Památkáři ovšem podle jeho slov trvají na tomto typu oken i do budoucna.

V případě mateřské školy v Masarykově ulici, která je rovněž památkově chráněná, se ovšem v minulosti při rekonstrukci podařilo prosadit montáž modernějších oken, která snížila energetickou náročnost objektu.

Dům kultury postavený podle návrhu architektů Jaroslava Krauze a Josefa Sedláčka není jedinou stavbou ve stylu socialistického realismu v centru Ostrova. Další dominantou Mírového náměstí je obchodní dům Brigádník, na Hlavní třídě pak stojí ve stejném slohu postavená budova pošty a někdejší restaurace Družba.

Nejčtenější

Odvykli jsme pořádným zimám, říká starosta sněhem sevřeného Božího Daru

Zasněžené silnice na Božím Daru. (9. 1. 2019)

Kalamita, bílá tma, zavřené silnice, zapadlá auta, odříznutý od světa. To jsou slovní spojení, která se v posledních...

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Boží Dar vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, dálnici D6 zavřela nehoda

Zasněžený Boží Dar. (11. 1. 2019)

Město Boží Dar odpoledne vyhlásilo kalamitní stav kvůli sněžení. Do města pustí jen auta se zajištěným parkováním....

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Další z rubriky

Na výměnu kotlů mohou lidé dostat až 70 milionů, zažádají elektronicky

Ilustrační snímek

Další desítky domácností můžou letos požádat o kotlíkové dotace, prostřednictvím kterých si mohou vyměnit staré kotle...

Koalice ve Varech sklízí kritiku, opozici se nelíbí rozpočet a MHD zdarma

Magistrát města Karlovy Vary.

Novému vedení karlovarské radnice končí pomyslná doba hájení. Vláda lázeňského města v čele s primátorkou Andreou...

VIDEO: Po týdnu do údolí. Boží Dar se vzpamatovává ze sněhového sevření

Boží Dar se pomalu vzpamatovává ze sněhové kalamity, silničáři postupně...

Po týdnu, kdy sněhová nadílka komplikovala život na horách, se někteří lidé dostali z Božího Daru do údolí. Dětem pak...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz