Budovatelské sousoší z Ostrova čeká obnova, prodražil ji hromosvod

  11:48aktualizováno  11:48
Budovatelské sousoší na průčelí ostrovského domu kultury se dočká obnovy. Za tu místní radnice zaplatí více než 720 tisíc korun. A to je víc, než radnice původně předpokládala.

Výstavba, typická pro architekturu padesátých let, dává tvář Ostrovu na Karlovarsku. Sousoší na střeše Domu kultury pohledem z jeho střechy. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Jedním z požadavků památkářů, který způsobil navýšení ceny, je přemístit hromosvod. Ten totiž prochází přímo sousoším,“ konstatoval starosta města Josef Železný.

I tento fakt se podle něj podepsal na stavu uměleckého díla, který starosta označil za dezolátní.

Fotogalerie

Sousoší poplatné době svého vzniku vytvořil sochař Jaroslav Šlezinger v době, kdy byl zavřený ve Vykmanově, kde pracoval v takzvané Věži smrti.

Už jako těžce nemocného jej věznitelé donutili vytvořit toto umělecké dílo. Sochař, který zažil jak fašistické, tak komunistické lágry, zemřel 2. srpna ve vězeňské nemocnici ve věku 44 let. V Ostrově je k vidění i další jeho dílo - křížová cesta v kapli svatého Floriána.

Obnovu podle starosty ovšem potřebuje vedle sousoší celý komplex kulturního domu. Rekonstrukci však komplikuje skutečnost, že je objekt památkově chráněný. Jde o typickou ukázku slohu pojmenovaného socialistický realismus (podrobněji jsme o něm psali v článku Ostrovské nové město pro uranové horníky vyrostlo kolem kulturáku).

Právě památková ochrana může plánovanou rekonstrukci značně prodražit. „Podle staršího rozpočtu by měla přijít na deset milionů korun. Teď už to ale bude víc,“ potvrdil Železný.

SORELA v Ostrově

  • Ostrov na Karlovarsku je pověstný díky stylu zástavby z padesátých let minulého století, označovanému jako Sorela (socialistický realismus).
  • Socialistický realismus je umělecký směr schválený v roce 1932 Ústředním výborem Komunistické strany Sovětského svazu jako závazná směrnice pro všechny oblasti umění. Stal se postupně závazným i v ostatních komunistických zemích. Ideově vycházel z oslavy vládnoucího režimu a měl poukazovat na úspěchy režimu v reálném životě lidí.
  • Sorela je ztvárněna na řadě budov ve městě. Mezi mě patří především Dům kultury na Mírovém náměstí, obchodní dům (v parteru bytových domů) tamtéž, další budovy zejména na Hlavní třídě a řada bytových domů ve starší hromadné bytové zástavbě. 

Zdroj: fototuristika.cz, wikipedie

Rekonstrukce by měla například vyřešit z dnešního hlediska nevyhovující okna. Jsou jednoduchá v dřevěných rámech. „Takže vlastně topíme pánubohu do oken,“ posteskl si starosta.

Památkáři ovšem podle jeho slov trvají na tomto typu oken i do budoucna.

V případě mateřské školy v Masarykově ulici, která je rovněž památkově chráněná, se ovšem v minulosti při rekonstrukci podařilo prosadit montáž modernějších oken, která snížila energetickou náročnost objektu.

Dům kultury postavený podle návrhu architektů Jaroslava Krauze a Josefa Sedláčka není jedinou stavbou ve stylu socialistického realismu v centru Ostrova. Další dominantou Mírového náměstí je obchodní dům Brigádník, na Hlavní třídě pak stojí ve stejném slohu postavená budova pošty a někdejší restaurace Družba.

Nejčtenější

Chyby bankomatu využili i další lidé, jeden vybral 170 tisíc

Ilustrační snímek

Karlovarští policisté obvinili dalších pět lidí, kteří využili chyby jednoho z bankomatů. Ten namísto tisícikorun...

Česko - Německo 5:4, hokejisté ustáli dramatický závěr

Český útočník David Tomášek se tlačí do zakončení v utkání proti Německu.

Hokejová reprezentace zvládla dramatickou přetahovanou s Německem a svůj třetí zápas série Euro Hockey Challenge...

Česko - Německo 5:4, národní tým ztrácel, skóre ale otočil

Český útočník Tomáš Zohorna (v bílém) bojuje u mantinelu s obráncem Německa...

Vydřené vítězství. Hokejová reprezentace porazila Německo 5:4, a zvládla tak i čtvrtý zápas série Euro Hockey...

Agresor dvakrát vybrzdil jiné auto, řidiče pak ztloukl gumovým obuškem

Ilustrační snímek

Policisté na Sokolovsku stíhají muže, který nejprve dvakrát vybrzdil na silnici jiného řidiče a pak ho ztloukl gumovým...

Za vraždu nepohodlného svědka v septiku soud potvrdil 28 let vězení

Za vraždu Dominika P. a pohlavní zneužití nezletilé dívky si Jaromír Šmídek...

Odvolací pražský vrchní soud potvrdil trest 28 let vězení pro Jaromíra Šmídka. Zneužil dítě a později zavraždil muže,...

Další z rubriky

Areál letního kina dostane šanci, s promítáním se ale nepočítá

Magistrátem města pořádaná veřejná inspekce technického stavu karlovarského...

Areál karlovarského letního kina dostává další šanci. Iniciativy se nově chopili autoři zatím poslední petice za jeho...

Chebští chtějí pátrat v archivech, kdo žil v domech s unikátními krovy

Marcela Brabačová, vedoucí oddělení kultury a cestovního ruchu na chebské...

V celé Evropě je málo měst, jež mají na svém území tak jedinečný historický unikát, kterým jsou krovy měšťanských domů...

VIDEO: Zlodějka ukradla ženě z kabelky peněženku přímo pod kamerou

Žena okradla turistku v karlovarské drogerii, z účtu jí pak stihla vybrat...

Policie pátrá po zlodějce, která v karlovarské drogerii ukradla ženě z kabelky peněženku přímo pod kamerou. Stihla jí...

Najdete na iDNES.cz