Bublava pyká za nepovedenou stavbu akvaparku, přišla o obecní majetek

  17:36aktualizováno  17:36
Obec Bublava na Sokolovsku krutě platí za nepovedenou stavbu akvaparku. Protože nezvládá státu splácet pokutu 31 milionů korun za dotovaný avšak nedostavěný bazén, začal Finanční úřad v Sokolově prodávat majetek zadlužené vesnice. Ta už přišla o podíl v místním obchodě i pozemky.

Obec Bublava přišla v dražbě o podíl v místním obchodě se smíšeným zbožím. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Poprvé, podruhé, potřetí. Vydraženo za 333 tisíc korun. Takhle dnes přišla obec Bublava o svůj třetinový podíl v místním obchodě se smíšeným zbožím a okolní pozemky.

Finanční úřad v Sokolově totiž zahájil nucený prodej majetku zadlužené vesnice, která nezvládá státu vracet 'pokutu' 31 milionů korun za kdysi dotovaný a nedostavěný akvapark.

Výprodej obecního majetku bude pokračovat

Obecní podíl v konzumu koupil hned za vyvolávací cenu podnikatel Jan Štrunc, který už léta vlastní zbývající dvě třetiny prodejny a který v letech 1999 až 2002 pro obec organizoval stavbu 'nešťastného' akvaparku. Žádný jiný zájemce o podíl v obchodě se na dražbě neobjevil.

Dá se čekat, že výprodej obecního majetku pod taktovkou finančního úřadu bude pokračovat. Existují exekuční příkazy už i na další tři objekty. Na bývalou ubytovnu Radost a také na budovu tzv. Pošty, kde donedávna sídlil poštovní úřad a bydlí tu trojice nájemníků.

K nucenému prodeji směřuje i dům se šesti byty, kde žijí hlavně starší lidé. "Nikdo neví, co s námi bude, až dům koupí někdo jiný. Jsme z toho nešťastní," svěřil se nájemník Karel Pacelt.

Aquapark Bublava

Aquapark Bublava

Aktéři kauzy se i po letech dohadují, kdo za obecní tragédii může. "Dražby majetku nejsou trestem za to, že se akvapark stavěl. Ale za to, že nové zastupitelstvo po volbách v roce 2002 nemělo vůli ho dostavět. Měli jsme domluvené dotace na dokončení, starosta Jirsík ale žádost nepodal. Je nekompetentní a všechno jen bourá. Proto Bublava trpí," řekl Štrunc.

Starosta Igor Jirsík to označil za lež. "Stavba vodního ráje byla zastavena už za mého předchůdce Havla, protože stát na ni neposlal žádné další peníze."

Tvrdí, že ještě v roce 2004 zastupitelstvo schválilo usnesení, že akvapark dostaví. "Protože na nás pan Štrunc tlačil, že má na ministerstvu předjednané další peníze. Výsledek ale nebyl žádný. Všechno to byly jen plané řeči," dodal starosta.

Finanční úřad chce ročně pět milionů korun

Z dluhu 31 milionů korun zvládla Bublava splatit jen 10 milionů. Nedodržuje splátkový kalendář. Ročně je podle Jirsíka schopna státu poslat 300 až 500 tisíc korun, ale finanční úřad chce každý rok 5 milionů.

To je o milion víc, než činí rozpočet Bublavy. Vesnice už navíc nemá žádné lukrativní nemovitosti. I kdyby je zpeněžila, tak zbývající dluh 21 milionů nepokryje.

Štrunc chce obchod v centru Bublavy zachovat, i když není rentabilní. Obnoví v něm bufet a přistaví dvanáct apartmánů, které pak rozprodá.

Torzo akvaparku dál uprostřed horské vsi chátrá. Podle starosty Jirsíka by obec stavbu prodala zřejmě jen pod podmínkou, že kupec zaplatí i obecní dluhy vůči státu.

Autor:

Nejčtenější

Čtyři mrtví na kolejích: dva na Prostějovsku, jeden u Aše a další u Kutné Hory

Muže na Plzeňsku přejel vlak.

Na železniční trati u Pivína na Prostějovsku osobní vlak v sobotu před polednem srazil a usmrtil dvě dívky. Nehodu...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

Zastánci litinové repliky chystají další referendum o Vřídelní kolonádě

Původní karlovarská Vřídelní kolonáda v období kolem roku 1900.

Karlovy Vary si zřejmě zopakují všelidové hlasování o nahrazení stávající Vřídelní kolonády litinovou replikou. Snaží...

K volajícímu autu poslali vyprošťovací tým, nezraněný řidič už byl venku

Havarované auto nedaleko Karlových Varů samo zalarmovalo záchranáře.

Auto vybavené systémem automatického tísňového volání eCall havarovalo dopoledne na silnici z Karlových Varů směrem na...

V Ohři je spousta zajímavostí, nemusíte ani k moři, říká autor knihy

Jan Matějů, geolog, botanik a zoolog karlovarského muzea, s novou knihou Ryby a...

I v místních vodách existuje pod hladinou rozmanitý život, který stojí za prozkoumání. Tvrdí to Jan Matějů, odborník v...

Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?
Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?

Můžu se zeptat proč? Bylo to Vaše rozhodnutí nebo zdravotní důvody? Případně vyhovuje Vám to? Vyrůstali jste i Vy jako jedinačkové? Jaké to je, nechybí Vám sourozenec?

Najdete na iDNES.cz