Města platí za osiřelé domy, s jejichž majiteli se nelze dohodnout

  9:02aktualizováno  9:02
Města v Karlovarském kraji často doplácí na nečinnost spoluvlastníků chátrajících objektů. O majetek se musí například starat ašská radnice, ale přitom s ním nemůže nijak nakládat.

Z Chebu zmizely poslední zbytky kláštera milosrdných sester. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zpustlá zahrada, přerostlé stromy, zchátralý dům, jehož sklepení se stalo rejdištěm potkanů a patro občasným útulkem bezdomovců. Tak to ještě nedávno vypadalo v jedné ze zahrad v ašské Vysoké ulici.

Třetina problémové nemovitosti přitom patří radnici. Jenže ta má svázané ruce. Zbylí majitelé nekomunikují, není možné je dohledat a na péči o majetek se dohodnout.

Když se neudržovaný dům začal naklánět a padající kusy zdiva ohrožovaly chodce na přilehlém chodníku i projíždějící automobily, radnici nezbylo, než nechat celý objekt na vlastní náklady zbourat. Ve vlastní režii také pokácela staré stromy a udržuje zahradu v přijatelném stavu.

Jenže tak investuje do majetku, který městu ze dvou třetin nepatří. To by se teď mělo změnit. Zastupitelé chtějí soud požádat o zrušení podílového spoluvlastnictví. Vzhledem k tomu, že město do majetku investovalo výrazně nad rámec svého podílu, očekává, že se mu podaří získat celý pozemek do svého vlastnictví.

„Je to zapeklitá záležitost. Podle katastru nemovitostí patří městu Aš třetina zahrady velké takřka pět stovek metrů čtverečních. Dalšími spoluvlastníky jsou již zemřelý muž německé národnosti ročník 1905, který naposledy bydlel v Anglii, a o něco mladší muž, který snad stále ještě žije kdesi v Německu. Městu se však nepodařilo navázat kontakt s dosud žijícím vlastníkem ani s příbuznými již zemřelého majitele,“ uvedl mluvčí města Milan Vrbata.

Dodal, že jen demolice polorozpadlého domu vyšla městskou kasu na necelých půl milionu korun. Další peníze stálo vykácení stromů a každoroční posekání trávy. Radnice doufá, že jakmile se obrátí s žalobou na soud, začnou soudní úředníci zjišťovat, kam obsílku doručit. A možná se jim podaří vlastníky nebo dědice konečně vypátrat.

Klášter milosrdných sester musel jít k zemi

Obdobné problémy s chátrajícími nemovitostmi řeší města a obce v celém Karlovarském kraji. Největší potíže mají v případech, kdy je majitelem cizinec.

„Pokud se takový majitel zdržuje mimo republiku, bývá obtížné jej kontaktovat. Ale když pohrozíme sankcemi a soudy, většinou dům alespoň zabezpečí,“ konstatoval mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Svého kostlivce ve skříni mají i Chebští. I když právě tady se v poslední době začali zchátralých areálů zbavovat ve velkém. Příkladem může být klášter milosrdných sester, který patří tureckému majiteli. Ten tu chtěl původně stavět kasino.

Po letech nevyužívání a marných snah Chebských, aby konečně začal s opravami, však domy zchátraly. Letos tak unikátní klášter i s kostelem Povýšení sv. Kříže vlastník poslal k zemi. Zároveň se ve městě začalo s demolicí kasáren na Zlatém vrchu a bourá se i komplex černých staveb v Májové ulici.

Časované bomby v podobě nevyužívaných hotelových komplexů tikají i v Mariánských Lázních. Zchátralý hotel Lesní mlýn začal majitel rekonstruovat, stejně tak komplex Kavkaz. Stále je však dost staveb, na kterých se zub času podepsal a které na své znovuvzkříšení dosud čekají.

„V celých Mariánských Lázních jsem takových ‚mrtvých‘ domů napočítal přes dvacet. A musím říct, že mě to docela štve,“ nechal se před časem slyšet tamní místostarosta Vojtěch Franta, který je profesí architekt. „Myslím, že je celkem jedno, kdo je majitelem. Podstatné je, aby dům nechátral. A stavební úřad, památkáři, město i majitel, ti všichni musí táhnout za jeden provaz,“ dodal.

Nejčtenější

Exekutoři mu zabezpečili byt i se dvěma psy. Fenka stres nepřežila

Exekutoři zapečetili muži dům. Uvnitř byli dva psi

Obrovský šok zažil minulý týden invalidní důchodce z Březové na Sokolovsku, když se vrátil domů z návštěvy příbuzných....

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Karlovy Vary porazily Chomutov. Litvínov táhl šestnáctiletý Myšák

Lukáš Kozák (vlevo) z Karlových Varů je v souboji Adamem Dlouhým z Chomutova.

Chomutov nezvládl první měření s hokejisty Karlových Varů a na západě Čech prohrál těsně 1:2. Litvínov si v play out...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Další z rubriky

Život s dialýzou. V Karlovarském kraji přibývá lidí s onemocněním ledvin

Mariánskolázeňské dialyzační středisko Fresenius NephroCare. Pacientka Gabriela...

Na začátku byly časté záněty močových cest a opakované angíny. Na konci umělá ledvina. To je stručný příběh jedné z...

Historické lyže, dobové oblečení. To byl závod Kiwi Cup u Božího Daru

U Božího Daru se konal 29. ročník dobového telemarkového paralelního závodu...

K úplným počátkům lyžování se v sobotu vrátili lidé na Neklidu v Krušných horách. Jeden z jeho svahů hostil 29. ročník...

Na Chebsku při nehodě dvou aut zemřelo dítě. Pro zraněné letěl vrtulník

Po střetu dvou osobních aut u Poříčí nad Sázavou přišel o život jeden z řidičů....

K tragické dopravní nehodě na Chebsku v sobotu odpoledne vyjížděly všechny složky IZS. Za obcí Hazlov směrem na Aš se...

Tři nejčastější dětské nemoci: Jak jim rozumět a předcházet
Tři nejčastější dětské nemoci: Jak jim rozumět a předcházet

Kašel a smrkání, vyrážka a bolest bříška. S těmito zdravotními problémy se pediatři ve svých ordinacích setkávají nejčastěji a potrápí kdejakého starostlivého rodiče. Jaký je jejich standardní průběh, kdy hrozí případné komplikace a lze nákazám předcházet?

Najdete na iDNES.cz