Sněhu je v Krušných horách dost, běžkaři ale nesmějí do stop v lesích

  8:49aktualizováno  8:49
Sněhu i v nižších polohách se konečně dočkali běžkaři v Karlovarském kraji. Spolu s ním ale dorazil i vítr. Krušnohorští správci stop je nyní kvůli počasí varují. Vzhledem k nepříznivým podmínkám a pádům stromů nedoporučují až do odvolání vstup na veškeré lyžařské trasy, které vedou lesními porosty.

Správci běžkařských tras v Krušných horách nedoporučují běžkařům vstup všude tam, kde jsou lesní porosty. Takto to vypadalo v okolí Nových Hamrů. | foto: Krušnohorská lyžařská magistrála - KH západ

„Na Božím Daru je úplný zákaz vstupů do lesů a my musíme zjistit, jak to na trasách vypadá. V podstatě stejné je to i všude jinde,“ konstatovala Eva Nduwimana, manažerka společnosti První Krušnohorská, která se stará o údržbu tras v západním Krušnohoří od Bublavy až po Loučnou pod Klínovcem.

Co všechno silný vítr způsobil, chtějí zástupci společnosti zjišťovat pravděpodobně ve středu, kdy se na trasy vydají rolby. Pokud nebude situace dramatická, běžkaře do stop pustí. V opačném případě budou muset lidé počkat, až popadané stromy odstraní.

„Samotní rolbaři si s tím ale těžko poradí, takže musíme postup koordinovat společně s revírníky,“ uvedla Eva Nduwimana. Dodala, že až vítr ustane, mohou běžkaři klidně vyrazit na pláně, kde nerostou stromy.

Před pohybem v horských oblastech varoval i náčelník horské služby Miroslav Güttner.

Fotogalerie

„Vyrazit teď do lesa není dobrý nápad. Fouká silný vítr, a pokud by na někoho něco spadlo, člověk se k němu nemusí ani dostat, protože cesty jsou momentálně nepřístupné,“ uvedl.

Podle pozorovatele počasí ze Šindelové Rudolfa Kovaříka se na hory po několika letech vrátila klasická zima. V 600 metrech leželo v pondělí ráno kolem 35 centimetrů sněhu, v 750 až 800 metrech to bylo od 58 do 70 centimetrů.

„Záleží ale na tom, jak kde. Je to trochu ošidné, protože foukal vítr. V polohách od 900 do 1 000 metrů je to od metru do metru a 35 centimetrů,“ uvedl Rudolf Kovařík.

Zároveň upozornil, že od středních poloh by mohl lidem způsobovat problémy sníh na střechách. Ten by měl začít od úterního rána opět padat.

„Mělo by napadnout od pěti do deseti centimetrů, na horách to bude zhruba 20 centimetrů. Během dne se ale bude sníh pod 600 metry měnit v déšť,“ uvedl pozorovatel.

Vítr, který dorazil v noci na pondělí, podle něj dosahoval ve středních a vyšších polohách rychlosti kolem 85 až 90 kilometrů za hodinu, nárazy byly od 100 do 110 kilometrů za hodinu.

„Stromy pod zhruba 600 metrů přišly během neděle o sníh, nad zhruba 600 metrů ale zůstaly sněhem obalené. Do toho začalo pršet a foukat, což pak vytvořilo problémy v určitých oblastech,“ popsal Kovařík.

Ten předpokládá, že až se situace uklidní, běžkaři si konečně v Krušných horách přijdou na své. „Předloňská zima pro ně byla katastrofa, loni už to bylo o něco lepší,“ připomněl.

  • Nejčtenější

Pes bránil ženu před útočníkem, ten zvířeti zasadil smrtelné rány nožem

Smrtí psa skončil incident, který se odehrál v pátek večer v Kraslicích na Sokolovsku. Zvíře totiž bránilo ženu před...

Karlovy Vary porazily Litvínov v prodloužení, rozhodl Koblasa

Hokejisté Karlových Varů porazily v předehrávce 9. kola Tipsport extraligy tým Litvínova 4:3 v prodloužení. V čase...

Žena se ubránila znásilnění. Vytáhla řezací nůž a útočníka mlátila kabelkou

Znásilnění se dokázala ubránit žena, kterou útočník přepadl po cestě domů v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku. Na...

VIDEO: Lupičky bez maskování přepadly benzinku, kde každý den nakupovaly

Dvojice lupiček přepadla čerpací stanici v Mokřinách na Chebsku s pomocí makety pistole a elektrického paralyzéru....

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Natřou to Pístovu, dobrovolníci koupí barvy a opraví skautský tábor

Nadšenec Tomáš Richter zvolil netradiční formu pomoci pro skautský tábor z 30. let minulého století v Pístově u...

Místo turniketů hlídají vstupy do školy živí lidé, služba se osvědčila

Zavedení systému takzvané dohledové služby na základních školách v Sokolově se radnici osvědčilo. V praxi to znamená,...

Silnici z Varů na Plzeň uzavřela nehoda náklaďáku, spadl do řeky Teplé

Nehoda nákladního auta naloženého sutí uzavřela na více než osm hodin hlavní silniční tah z Karlových Varů do Plzně....

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

Najdete na iDNES.cz