Bazén ve Varech bude. Město vybírá stavitele správně, rozhodl úřad

  13:04aktualizováno  13:04
Chystaná stavba plaveckého bazénu v Karlových Varech se po půl roce čekání na rozhodnutí antimonopolního úřadu dostala z mrtvého bodu. První návštěvníky by centrum vodních sportů mohlo přivítat počátkem roku 2012.

studie nového bazénu v Karlových Varech | foto: archiv Města Karlovy VaryMF DNES

Karlovarský magistrát bude brzy moci oznámit vítěze výběrového řízení na stavbu plaveckého bazénu za 286 milionů korun.

Firmu chtělo město vybrat už na jaře. Někdo ale poslal na antimonopolní úřad anonym.

Magistrát pak musel do Brna, kde úřad sídlí, odevzdat všechny dokumenty. V těchto dnech přišlo rozhodnutí – město při vypsání tendru nepochybilo. Výběrové řízení na sportoviště vedle KV Areny tak může pokračovat.

studie nového bazénu v Karlových Varechstudie nového bazénu v Karlových Varech

"Stačili jsme na jaře jen otevřít obálky s nabídkami. Kvůli anonymu se výběrové řízení přerušilo. Nyní nám úřad pro ochranu hospodářské soutěže napsal, že vše je uzavřeno. Co nevidět dostaneme zpět dokumentaci. Znovu svoláme výběrovou komisi, která doporučí radním vítěze soutěže. Stavět by se mělo začít v listopadu," řekl náměstek primátora Petr Keřka.

Mezi zájemci o zakázku radnice je společnost Swietelsky z Českých Budějovic, plzeňský Berger Bohemia a z Prahy Hochtief s Eurovií. Do tendru se hlásí i pražský Metrostav ve sdružení s karlovarským Baustavem a firmou Tima.

Úřad: podmínky odpovídají druhu a složitosti zakázky

Antimonolní úřad vyšetřoval podezření, podmínky výběrového řízení na veřejnou zakázku jsou diskriminační. Magistrát totiž požadoval, aby dodavatel měl alespoň 500 zaměstnanců, miliardový obrat a nejméně 60 vedoucích pracovníků v každém z posledních tří let.

"Nejme padlí na hlavu. Nechtěli jsme jen, aby se opakovala situace při rekonstrukci bazénu v Základní škole na Růžovém Vrchu. Malá dodavatelská firma zkrachovala a bazén se dostavěl o rok později s mnohem většími náklady," vysvětlil náměstek Keřka.

V postupu magistrátu neshledal antimonopolní úřad porušení zákona o veřejných zakázkách.

"Úřad prověřoval zadavatelem požadované kvalifikační předpoklady a konstatoval, že odpovídají druhu a složitosti zakázky," uvedl mluvčí Kristián Chalupa.

S rozhodnutím úřadu nesouhlasí opoziční zastupitelka Monika Makkiehová. Obrátí se na Evropskou komisi, která rozhoduje o dotacích. Unijní peníze by totiž měly tvořit 85 procent všech nákladů.

"Mám od jedné stavební firmy spočítáno, že se bazén dá postavit za 200 milionů," tvrdí Makkiehová.

Součástí stavby bude parkoviště, lávka i venkovní nádraž

Součástí centra vodních sportů je parkoviště pro 182 vozů. Vedení magistrátu přiznává, že půlroční skluz ve výstavbě nedohoní. Parkoviště mělo sloužit už účastníkům říjnového mistrovství světa v ženském basketbalu.

Plány počítají i se stavbou visuté bezbariérové lávky, která povede mezi KV Arenou a tréninkovou halou. Lidé se tak dostanou do bazénu z autobusové zastávky v Západní ulici, aniž by museli přecházet rušnou silnici.

Lávka usnadní i výjezd motoristům, kteří odjíždějí po skončení hokejových zápasů a dalších akcí z podzemních parkovišť. Pěší se jim díky lávce nebudou motat do cesty.

Magistrát chce za krytým bazénem časem postavit ještě jednu nádrž z nerezu pro venkovní koupání. Vodu by v bazénu nepravidelného tvaru přihřívalo odpadní teplo z KV Areny. Na sousedních pozemcích se počítá i s Centrem míčových sportů.

Nejčtenější

Matka se musela ptát, jestli smí uklízet. Syn ji týral od patnácti let

Ilustrační snímek

Od patnácti let týral svou matku nyní již třiadvacetiletý muž z Kraslic na Sokolovsku. Trýznil ji hlavně psychicky,...

Žárlivá studentka zbila na plese dívku, se kterou tančil její přítel

Ilustrační snímek

Svou žárlivost nedokázala ovládnout osmnáctiletá studentka z Chebu. Na maturitním plese zbila dívku, s níž tančil její...

Soud projednává po jedenácti letech vraždu mladíka uvláčeného za autem

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ mladíka uvláčeného k smrti za osobním autem. Z téměř 11 let staré vraždy...

Utajeného svědka zkoušeli advokáti z Bible, o vraždě promluvil po letech

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Před plzeňským krajským soudem vypovídal utajený svědek, který před 11 lety podle svých slov míjel na silnici u Aše na...

Na karlovarský festival přijede Julianne Moore. Vrací se Casey Affleck

Julianne Moore (Cannes, 18. května 2017)

Karlovarský festival letos uvítá herečku Julianne Moore, která uvede v rámci zahajovacího večera snímek Po svatbě. Na...

Další z rubriky

Sokolovští policisté hledají seniorku, rodina ji neviděla dva týdny

Ilustrační snímek

Sokolovští kriminalisté pátrají po pohřešované 73leté Jaroslavě Graňákové z Horního Slavkova. Zmizení oznámila její...

Každý má hluboko v sobě odpovědi na otázky, které si klade, říká koučka

Akreditovaná osobní koučka Alena Wendlerová

Mentální, osobnostní nebo prostě jen koučink. Slova, se kterými se v posledních letech setkáváme čím dál častěji....

Hygienici zkontrolují nejnavštěvovanější koupaliště v kraji každé dva týdny

léto, koupaliště Michal

Vesměs velice dobrá kvalita vody čeká v těchto dnech na každého, kdo zamíří na koupaliště a k rybníkům v Karlovarském...

Najdete na iDNES.cz