Toužimská strojírenská společnost má na střechách a pozemních konstrukcích přibližně 1200 fotovoltaických panelů o celkovém výkonu 610 kilowattpeak (kWp). Netradiční úložiště přebytků vyrobené elektřiny vykryje potřeby nočního provozu podniku, v případě výpadku dodávek pak poslouží jako záložní zdroj energie.
Na první pohled normální lodní kontejner skrývá ve svých útrobách 64 baterií o kapacitě více než 370 kWh. „Součástí úložiště je rovněž osm hybridních střídačů a stejný počet řídících jednotek,“ upřesnil Radek Michálek, vedoucí oddělení Energetických systémů společnosti DZ Dražice, která dodala „střeva“ úložiště. To na míru potřebám toužimské strojírenské firmy navrhla firma Enado.
Pro obce je lepší větrník než solár, vhodných území je ale málo, říká studie |
„Fotovoltaika instalovaná ve firmě vyrobí více elektřiny, než spotřebuje. Přes den je spotřeba kryta solárními panely. Noční provoz, kdy se nevyrábí, pak zajistí právě úložiště s přebytky vyrobené elektřiny,“ uvedl Mikuláš Bindzar, technický ředitel společnosti Enado.
Vedle nižších nároků na protipožární ochranu má kontejnerové úložiště výhodu i v krátké době pro instalaci. Od podpisu smlouvy po zprovoznění celého systému uplynuly v případě toužimské společnosti pouhé tři měsíce. Samotné úložiště sestavili odborníci ve firmě Enado, do Toužimi ho pak přivezl kamion. Připojení na systém fotovoltaické elektrárny v areálu OK STS Toužim se obešlo bez nutnosti přerušit provoz.
„Majitel již může využívat všechny funkce kontejnerového bateriového úložiště,“ řekl s ohledem na rychlost montáže Bindzar. Vedle ukládání přebytků a funkce záložního zdroje podle něj kontejnerové úložiště zvládne také takzvaný peak shaving. Jde o snížení technického maxima a optimalizaci spotřeby energie, a vybíjení a nabíjení dle spotových cen.
Ukládání elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů není pouze úkolem pro malé a střední podniky, ale i pro ty největší hráče na energetickém trhu. Těmi jsou v případě Karlovarského kraje společnosti Sokolovská uhelná a SUAS GROUP.
Vloni v lednu otevřela těžařská firma u Královského Poříčí bateriové úložiště s kapacitou 7,45 MWh. Ve své době to bylo největší zařízení svého druhu v České republice. Je součástí takzvaného Energy Hubu, který je klíčovým projektem SUAS GROUP.
Do budoucna by se měl stát významným energetickým uzlem nejen pro Karlovarský kraj, ale bude mít přesah v rámci celé republiky. Jeho úkolem bude zajistit stabilitu sítě a efektivně využívat elektřinu vyrobenou z tradičních i obnovitelných zdrojů. Předpoklad je, že právě díky akumulaci a vytvořené energetické rezervě dokáže vyrovnávat neočekávané výkyvy ve výrobě elektřiny.
31. ledna 2023 |