Azylové domy čekají nával bezdomovců, připravují pro ně nouzový nocleh

  17:10aktualizováno  17:10
Největší města v kraji se už chystají na desítky bezdomovců, kteří se v zimě stahují ze squatů a ruin a hledají komfortnější azyl. Například v Sokolově se rozhodli, že už nebudou stavět vyhřívaný stan, ale lidem bez domova nabídnou přístřeší v budově.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Různé organizace v regionu nabídnou bezdomovcům více než 70 akutních lůžek. Vyplývá to z průzkumu MF DNES. Lidi bez stálé střechy nad hlavou tak nemusejí trávit mrazivé noci pod širým nebem. Záležet však bude na tom, nakolik jsou ochotni podřídit se pravidlům.

„Problém máme pouze s lidmi, kteří mají hodně, ale hodně vypito,“ konstatoval Martin Roušal z karlovarské Armády spásy. Ta má pro lidi v nouzi na zimu připravených 28 lůžek. „Je jich více než loni. Nově můžeme dočasně pomoct i ženám,“ upozornil Roušal. Za jednu noc zaplatí klient i s jídlem 45 korun.

V tamní noclehárně přespalo od 1. listopadu 2015 do 31. října 2016 celkem 151 lidí. Nejvíc jich přichází vždy v zimě. Výjimkou nejsou ani klienti, kteří se zdrží i tři čtvrtě roku. „Oněch 151 lidí tady celkem strávilo 6051 nocí. To znamená, že průměrná délka pobytu každého z nich je přibližně 40 dnů,“ doplnil Roušal.

Pomohou i volné židle, trocha alkoholu nevadí

V Armádě spásy jsou připraveni i na to, že lůžka stačit nebudou. „Nabízíme ještě projekt nazvaný volná židle, který dává bezdomovcům šanci přečkat mrazivé noci v teple. Pokud nejsou agresivní, promineme jim i nějaký ten alkohol,“ řekl pracovník Armády spásy.

Jenomže bezdomovců, kteří spíš než po teplé dece sáhnou po lahvi alkoholu, je v krajském městě dost. „Týká se to skalního jádra takových lidí,“ potvrdil Marcel Vlasák, velitel karlovarské městské policie. V ulicích města se takových lidí pohybuje na tři desítky. „S těmi bývají v zimě problémy stabilně,“ podotkl velitel strážníků.

Podobní lidé se v zimních měsících rádi stahují například do panelových domů, kde přespávají na chodbách či ve sklepích. Univerzální radou Marcela Vlasáka, která neplatí jen pro Karlovy Vary, je domluvit mezi nájemníky nekompromisní zamykání objektu.

Ze stanu pod pevnou střechu

V Sokolově se lidé v nouzi, zvyklí v minulých letech na stan, přestěhují pod pevnou střechu v budově v Nádražní ulici. Radnice za ni zaplatila dva miliony korun. Podle místostarostky Renaty Oulehlové je tato investice tím nejlepším možným řešením.

„Tato možnost dočasného ubytování bude v Sokolově sloužit tak jak má, tedy jako registrovaná sociální služba,“ uvedla místostarostka.

Šestnáctimístný stan, v němž zimní noci trávili bezdomovci doposud, už dosloužil. Nová ubytovna jim nabídne ještě o 12 míst více a navíc bude sloužit celoročně. „Přes léto ovšem bude kapacita maximálně osm lidí,“ upřesnila Renata Oulehlová.

Podmínky pro ty, kteří budou chtít zdarma využít kapacitu nové noclehárny, zůstávají stejné jako ve stanu. Tou nejzásadnější je nebýt namol opilý. Hladina alkoholu v krvi nocležníků by neměla překročit jedno promile.

Stejný limit platí i v noclehárně azylového domu Betlém v Chebu, který provozuje Diecézní charita Plzeň. Klienti zde za jednu noc zaplatí 40 korun. Najednou jich tam může přespat 17.

Noclehárna je určená pouze na nouzové přespání. Je otevřená mezi osmou večerní a šestou ranní. „Jsme schopni zajistit i potravinový balíček,“ uvedla Alena Samuelová, která azylový dům vede.

Betlém nabízí i pomoc těm, kteří mají chuť svou tíživou životní situaci změnit. V azylovém domě je pro ně připraveno 23 lůžek a kapacita ještě naplněná není. „Pobyt tam může být dlouhodobější, až na jeden rok,“ potvrdila Samuelová.

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

K volajícímu autu poslali vyprošťovací tým, nezraněný řidič už byl venku

Havarované auto nedaleko Karlových Varů samo zalarmovalo záchranáře.

Auto vybavené systémem automatického tísňového volání eCall havarovalo dopoledne na silnici z Karlových Varů směrem na...

Zastánci litinové repliky chystají další referendum o Vřídelní kolonádě

Původní karlovarská Vřídelní kolonáda v období kolem roku 1900.

Karlovy Vary si zřejmě zopakují všelidové hlasování o nahrazení stávající Vřídelní kolonády litinovou replikou. Snaží...

Stromy při kácení padaly na hroby. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Stopy necitlivého kácení a pálení větví na hřbitově v místní části Kraslice -...

Zbytky stromů ležící na hrobech, vypálená místa na dětské části hřbitova, kde jsou pod zčernalou vrstvou ještě patrné...

Najdete na iDNES.cz