Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. října 2021 Beáta

Karlovarský kraj chce místo internetu získat lepší autobusy

  8:45
Karlovarský kraj chce peníze na kompletní výměnu autobusů v regionu. Celkem jde o 800 milionů korun. Získat by je mohl coby takzvaný uhelný region z evropských dotací, které byly původně určené na vysokorychlostní internet.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Karlovarský kraj se chce přihlásit do výzvy ministerstva pro místní rozvoj. „Jde o částku zhruba 1,9 miliardy korun, která bude určena pro tři strukturálně postižené kraje, tedy pro Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký,“ informovala hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.

Kraj se podle ní musí na výzvu připravit, a to prostřednictvím takzvané studie proveditelnosti. Žádosti bude odevzdávat na konci června.

„Předkládat bude čtyři, protože jedna může mít maximální výši 200 milionů korun. Prostředky bychom chtěli získat na pořízení nových klimatizovaných autobusů,“ uvedla.

Pokud kraj uspěje, v úvahu připadá například to, že by vozy přenesl do zřízeného vlastního dopravního podniku či by vstoupil do Dopravního podniku Karlovy Vary nebo vyhlásil výběrové řízení na regionální dopravce, kteří by autobusy používali k přepravě cestujících.

„Pro kraj zajišťuje tuto službu sedm dopravců. Obměna by se týkala zhruba 150 autobusů, nyní nám jich jezdí podle výkazů dopravců 202,“ uvedl hejtmančin náměstek pro dopravu Martin Hurajčík. Vedení kraje bude celou věc předkládat zastupitelstvu, které se sejde 24. června.

Obnovu vozového parku u dopravců brzdí nejistota

Ředitel Dopravního podniku Karlovy Vary Lukáš Siřínek řekl, že možnosti dotací na obměnu autobusů vítá.

„Pro nás, ale především naše cestující, je to určitě zajímavé. My, stejně jako ostatní dopravci, prozatím obnovu vozového parku z vlastních zdrojů neuskutečňujme, a to z toho důvodu, že dopravní podnik nemá závazkovou smlouvu na následující roky,“ řekl.

Uzavřená je jen pro letošek, podle příslibu ji dopravní podnik dostane i na příští rok. „Během té doby by se mělo rozhodnout, jakým způsobem se bude dál pokračovat. Rozhodnutí je ale na Karlovarském kraji, tedy zdali vypíše výběrové řízení, či dodá některým dopravcům zakázky na přímo,“ doplnil Siřínek.

Zároveň zmínil, že karlovarský dopravní podnik s krajem už nějakou dobu jedná. Stáří autobusů určených pro městskou hromadnou dopravu je bezmála šest let, v případě linkové dopravy, u které právě není dlouhodobá smlouva, je to kolem jedenácti let.

Ředitel společnosti Autobusy Karlovy Vary Zdeněk Suchan rovněž upozornil na chybějící dlouhodobou smlouvu. „My bychom preferovali, kdyby nám ji dal kraj po dobu udržitelnosti, a pak není co řešit, nemusel by se starat o servis a další věci,“ uvedl.

Modernější budou i vlaky

Před vznikem krajského dopravního podniku varoval s odkazem na sousední Ústecký kraj, který si založil vlastní firmu. Teď se mu podle Zdeňka Suchana doprava tak trochu bortí. Antimonopolní úřad dopravní společnosti před pár týdny zakázal připravený nákup 161 autobusů za více než miliardu korun. Zdůvodnil to tím, že dohody byly v rozporu se zákonem.

„Myslím si, že standardní model objednatel – dopravce v ČR funguje a měl by se nadále udržovat,“ uvedl ředitel. Zároveň podotkl, že celá Česká republika trpí veřejnými soutěžemi a touto situací se bude zabývat Sdružení dopravců podnikajících ve vnitrostátní i mezinárodní nákladní a osobní dopravě ČR, jehož předsednictva je Zdeněk Suchan členem. „Situace ve veřejné dopravě tak, jak je dnes nastavená, je neudržitelná,“ řekl.

Evropské dotace mají zpříjemnit také železniční dopravu, a to mezi Karlovými Vary, Chebem a Plzní. Od jara 2021 by měly tuto trať křižovat čtyři moderní vlakové soupravy nízkopodlažních dvouvozových elektrických jednotek typu RegioPanter se 140 místy k sezení. Provozovat je budou České dráhy.

Zatímco cesta běžným vlakem trvá v současné době z Plzně do Chebu hodinu a 47 minut, nové jednotky to zvládnou za hodinu a 28 minut. Rychlík přitom jede stejnou trasu hodinu a 22 minut, což je srovnatelné. Spěšné vlaky by měly proložit dvouhodinový interval rychlíků.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíKarlovy VaryChebSokolovMariánské Lázně, , další

  • Nejčtenější

Zásahovka vtrhla do pěstíren konopí, zabavila auta a miliony v hotovosti

Kriminalisté rozprášili gang pěstitelů a dealerů marihuany v Karlovarském kraji. Při akci s krycím názvem Leguán v...

Doživotně odsouzený Tempel je na svobodě, okresní soud ho propustil

Okresní soud v Sokolově ve středu ráno rozhodl o propuštění Roberta Tempela, který po zrušení doživotí za dvojnásobnou...

Tempel má být ihned propuštěn. Ústavní soud vyhověl stížnosti odsouzeného vraha

Ústavní soud v úterý vyhověl stížnosti Roberta Tempela, jenž po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu na Sokolovsku...

V Krušných horách je doma dvanáct vlků, ale nepatří k jedné smečce

V Krušných horách začal monitoring velkých šelem. Dobrovolníci, které do svých řad přijalo Hnutí Duha, budou v lokalitě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Násilník bil družku a ničil ji i psychicky, do řezných ran si lil čistidlo

Půl roku snášela týrání od svého partnera čtyřiadvacetiletá žena ze Sokolova. O rok mladší násilník ji podle policie...

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Taneční střevíce dali na roky k ledu, teď jedou bojovat na Sardinii

Tanec mají manželé Bohuslav a Lenka Benýškovi v krvi. Za pět let intenzivních tréninků se pár z Františkových Lázní...

Sklárna Moser spustila konfigurátor výrobků, je určen pro hravé lidi

Karlovarská sklárna Moser spustila konfigurátor svých výrobků. On-line aplikace MyMoser umožňuje zákazníkům výrazně...

Těsně před Dušičkami musí Karlovy Vary řešit havarijní stav kolumbária

Jen pár dní před svátkem zesnulých řeší Karlovy Vary nepříjemný problém. Město jako majitel areálu hřbitova v Rybářích...

Policie pátrá po dívce. Našel se dopis, v němž píše, že si ublíží

Policie pátrá po čtrnáctileté Miroslavě Horvátové z Kadaně, která v pátek odešla z hřiště v Karlových Varech poblíž...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...