Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Monika Tomášková, MAFRA

Perete o osm milionů dráž, dali vědět auditoři krajskému špitálu

  • 4
Karlovarská krajská nemocnice platí za praní prádla dvakrát tolik než nemocnice srovnatelné velikosti v republice. Vyplývá to ze závěru auditu společnosti Nexia, který si objednal přímo Karlovarský kraj.

Zrovna levné to není. Ročně za praní prádla vydá krajská nemocnice za svá zařízení v Karlových Varech a v Chebu přes 14 milionů korun. Podle auditorů by se ale částka měla pohybovat kolem 6 milionů korun a situaci označili za alarmující.

Kraj, který má hospodaření nemocnice kontrolovat, přiznává, že o celé situaci ví. Do konce tohoto měsíce chtějí radní detailní informace přímo od vedení krajské nemocnice. Co se bude dít, zatím není jasné, neboť šestiletá smlouva na praní prádla se společností Chrištof vyprší za necelý půlrok. Audit, který vysoké výdaje za praní prádla kritizoval a MF DNES má jeho znění k dispozici, ale pochází už z letošního dubna.

„Roční spotřeba prádla činí kolem 570 tun. Za pronájem prádla, jeho dopravu a praní, včetně takzvaného ztratného, platí krajská nemocnice přibližně 14,4 milionu korun ročně. Jak před časem potvrdil audit společnosti Nexia, který si objednal Karlovarský kraj, cena, za kterou nemocnice má prádlo pronajaté, včetně ostatních výše uvedených služeb, je standardní a nijak nevybočuje z ceny obdobných zakázek v rámci České republiky,“ argumentuje mluvčí krajské nemocnice Vladislav Podracký.

Situace je alarmující, varuje audit

Ve zprávě z ekonomického auditu z 29. dubna se ale píše, že uvedená situace je alarmující a musí být určeno řešení, které sníží cenu praní prádla (bez vlivu či zápůjčky prádla) na částku maximálně 6 milionů korun.

Podle náměstka hejtmana Jakuba Pánika je zakopaný pes v již zmiňovaném množství prádla. „Zadali jsme vedení nemocnice úkol, že na dalším zasedání dozorčí rady chceme vidět dokument s jasně danými důvody. Zprávu očekáváme do konce října,“ řekl Pánik.

Nemocniční prádlo je opatřeno čipy, aby se dal vysledovat jeho pohyb. I to však s sebou nese problémy. „Zjistili jsme, že brány, které zaznamenávají pohyb čipu a hlídají prádlo, nejsou v nemocnici. Jsou pouze ve firmě, kde se prádlo pere. I proto chceme po představenstvu podklad, na základě kterého jasně uvidíme, že to, co prádelna fakturuje, jsme schopni odkontrolovat,“ prohlásil Pánik.

Krajská nemocnice už na alarmující zjištění reagovala. „V současné době probíhá v naší nemocnici vnitřní audit, který se zaměřuje na zefektivnění provozu. V jeho rámci se řeší i snížení spotřeby pronajímaného a praného prádla tak, aby došlo ke snížení nákladů na tuto službu. To by se mělo projevit už v roce 2016,“ uvedl ředitel krajské nemocnice Josef März.

Právě na jaře příštího roku končí firmě Chrištof šestiletá smlouva o praní prádla pro nemocnice. Při jejím vzniku před šesti lety byl ve vedení nemocnice generální ředitel Josef Horák a ve vedení kraje vládla koalice ČSSD, KSČM a Doktorů. V současné době se vedení připravuje na vypsání nového výběrového řízení.

Ožívají myšlenky na vlastní prádelnu

Vlastní provoz na praní prádla, který dříve nemocnice měla, zatím vedení kraje stavět nechce. I přesto nechá vypracovat analýzu. Ta by měla říct, na kolik by případně výstavba vlastní prádelny měla vyjít a kolik by se tím ušetřilo.

Zrušení prádelny kritizuje krajský zastupitel Jaroslav Borka. „Nevím, jestli v té době nebylo vedení nemocnice nedospělé či za tím stál jiný profit,“ myslí si o zrušení prádelny Borka.

Ten se diví, proč se v té době nevyužilo poznatků z jiných oborů. „Mohly se využít poznatky z armády. Vše, co je řešeno dodavatelsky, je vždy dražší. Pamatuji si, jak se dováželo pečivo či prádlo a ceny byly výrazně vyšší, než kdyby se to dělalo samo. Když se to propočítá, tak je to holý nesmysl, dalo se z toho vycházet,“ dal příklad Borka.

To ví i Pánik. „Byla to krátkozrakost. Ten, kdo za tím stál, se nedíval do budoucna,“ shrnul zrušení prádelny náměstek hejtmana.

Borka přemýšlí o tom, jestli by nestálo za řeč oprášit starý návrh. Ten počítal se stavbou centrální krajské prádelny.

„Využívaly by ho všechny čtyři nemocnice v kraji. Navíc by se mohly přidat i některé lázeňské domy. Chtělo by to vypracovat studii, jestli by to za to nestálo,“ dodal na závěr Borka. Prádelna v karlovarské nemocnici se před deseti lety přestěhovala do prostor sokolovské nemocnice.