Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Městům hrozí, že přijdou o asistenty prevence. Nedostanou na ně peníze

  • 6
Tento měsíc končí dvouletá dotační podpora z Evropské unie pro asistenty prevence kriminality. V některých městech Karlovarského kraje reálně hrozí, že tato služba zanikne.

Jak zajistit asistenty, kteří se stali pro města důležitými pomocníky? Tento problém musí řešit i v Rotavě na Sokolovsku. „Ještě jsem nezažila takto katastrofickou komunikaci, která je v současné době. Informace o asistentech se různí,“ zlobí se starostka Rotavy Iva Kalátová.

Ta společně se zastupitelstvem musela schválit rozpočtové opatření, aby dvouměsíční provoz v Rotavě mohl dál fungovat. „Naši kasu vyšli čtyři zaměstnanci na dva měsíce na necelých 135 tisíc korun,“ odvětila starostka.

Prevence kriminality v praxi

  • V Karlových Varech slouží asistenti prevence kriminality na ubytovně v Úvalské ulici.
  • Za dobu jejich působení klesly roční náklady na opravy ubytovny o 200 tisíc korun.

Pokud by se navíc nepovedlo získat dotaci na příští rok, chtěla by prosadit využití rozpočtu městské policie právě na asistenty. „Nemáme plný stav strážníků, proto se mi to jeví jako logická volba. Jsou opravdu přínosem,“ dodala starostka Rotavy.

Podobná situace je i v Sokolově. „V současné době je v našich řadách osm asistentů. Už nyní víme, že dva bude platit úřad práce, ale budou pracovat pro nás. Kdo však zaplatí dalších šest, zatím není jasné,“ krčí rameny velitel Městské policie v Sokolově Petr Kubis.

Ten za poslední dobu absolvoval několik schůzek se zástupci různých vládních organizací, s nimiž hledal řešení. „Krajní varianta je taková, že by peníze na provoz mohlo dodat město. V jaké míře, jestli alespoň na dva asistenty, to uvidíme po schůzce na toto téma se starostou,“ dodal Kubis.

„Osobně jsem mluvil s ministrem vnitra Milanem Chovancem, který mě ubezpečil, že podpora platí a projekty pojedou dál. Nicméně pokud by došlo k nějaké finanční promlce byl bych osobně pro, aby město určitou dobu provoz platilo ze svého. Myslím si, že jeden či dva měsíce by problém být neměl. Co se týče celoročního provozu asistentů dotovaného z naší kapsy, to si myslím, že asi není reálné,“ uvedl starosta Sokolova Jan Picka.

Dotační titul Na podporu zaměstnanosti úřadu práce, to je podle karlovarského velitele městské policie Marcela Vlasáka jedinou šancí, jak zajistit udržitelnost asistentů.

„Věděli jsme dopředu, že se blíží tento termín. Proto jsme s jednáním začali už v létě. Došlo to tak daleko, že v následujících dnech budeme podávat žádost na úřad práce a ten by měl administrovat přidělení dotace,“ vysvětlil Vlasák.

Část nákladů ponesou i Karlovy Vary. „Vážím si toho. Město má zájem na této činnosti. I proto dostáváme na asistenty peníze do svého rozpočtu. A právě když poté přijde podobná proluka, máme na jejich zaplacení a oni nemusí na jeden dva měsíce na úřad práce, ale setrvají ve službě. Což se automaticky v jiných městech neděje,“ řekl Vlasák.

Odchodu na nucenou dvouměsíční pauzu chce zabránit i ministerstvo vnitra, které poskytlo Varům dotaci.