Projekt předpokládá rozsáhlejší stavební úpravy okolí. Vznikne zde plocha pro návštěvníky, místo pro řečníka, přístupový chodník se schodištěm a s vhodnou zelení.
Důvodem stěhování je skutečnost, že památník stojí v linii zamýšlené řadové zástavby, kudy vedou veškeré inženýrské sítě. Pozemky získal investor, který zde připravuje výstavbu bytových domů s termínem realizace do roku 2031. Město Aš se v dodatku ke smlouvě zavázalo, že památník, který je na svém současném místě od roku 1990, přemístí na vlastní náklady.
Navíc k němu v současnosti nevede žádná cesta. Obří, dva a půl metru vysoký kus žulového kamene odděluje od chodníku přibližně 80 centimetrů vysoká opěrná zídka. I to je důvod, proč město usiluje o změnu.
Projektant navrhl umístit památník na pozemek pod radnici poblíž sochy Goetha na nově upraveném náměstí. V plánu jsou rovněž úpravy bezprostředního okolí památníku. Například umístění přístupové cesty, tvar a velikost shromaždiště, zeleň a mnohé další.
„Pomník Svobody, jak autoři studie žulový kámen nově pojmenovali, by měl stát na skleněném podstavci. Ten má připodobňovat křehkost skla ke křehkosti svobody. Stávající zídku v parčíku pod radnicí, vyskládanou nasucho z kamenů, nahradí velkoformátové desky. Stejný materiál pak ozdobí nový přístupový chodník,“ popsal podobu nového pietního místa mluvčí ašské radnice a městský kronikář Milan Vrbata. Dodal, že se počítá rovněž s osvětlením monumentu. Součástí stavby budou sadové úpravy a mobiliář.
Připomíná jména osmi padlých
Radnice o záměru vytvořit nové pietní místo informovala Ministerstvo obrany České republiky, které péči o válečné hroby koordinuje. Přemístění památníku ministerstvo schválilo.
Památník je na Masarykově náměstí od roku 1990 a je dílem mariánskolázeňského sochaře Vítězslava Eibla. Jeho osazení dohodlo Občanské fórum s tehdejším vedením města v lednu, o tři měsíce později byl slavnostně odhalen. Slavnostní akt zmiňuje ašská městská kronika. Připomíná, že ve čtvrtek 19. dubna se za sychravého počasí sešly na prostranství v sadech Míru téměř tři tisíce lidí, aby přihlížely odhalení dva a půl metru vysokého žulového monolitu.
Na hrubě opracovaném povrchu je připevněna pamětní deska z patinovaného polyesteru. Po diagonále zleva doprava vlaje v plochém reliéfu americká státní vlajka, na pravé straně je nápis. Připomíná, že 20. dubna 1945 osvobodila americká armáda město Aš. Vedle je umístěna další deska se jmény osmi padlých amerických vojáků.
18. července 2023 |