Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Památník na místě bývalého hřbitova připomene bolestnou historii Aše

  11:37
Aš chce připomenout nešťastnou kapitolu v historii města. Na místě smuteční síně dnes už neexistujícího evangelického hřbitova vyroste kamenný památník.

Bývalá ašská márnice zmizela v sedmdesátých letech minulého století. Dnes ji připomínají jen historické fotografie. | foto: archiv Muzea Aš

Když se po sametové revoluci a pádu železné opony vrátili po letech do Aše potomci německých obyvatel, kteří ze svých domovů museli po válce odejít, čekal je smutný pohled. Aš se změnila. Více než polovina původních domů už nestála, zmizely celé ulice. Nenašli ani hroby svých předků. Na místě rozlehlého evangelického hřbitova vyrostly tenisové kurty.

Radnice chce někdejší necitlivé rozhodnutí o stavbě sportoviště na svěcené půdě narovnat. Na místě bývalé márnice plánuje vybudovat památník, který by historii místa i jeho osud připomněl.

„Myslím, že to tehdy v sedmdesátých letech nebylo právě šťastné rozhodnutí. Hodně lidí v Aši o tom mluvilo a záměr odsuzovalo, ale tajně. Nikdo nechtěl získat nálepku potížisty,“ vzpomíná na dobu svého dětství Milan Vrbata, mluvčí ašské radnice.

Zrušením a likvidací největšího ašského hřbitova, kde našla místo posledního odpočinku celá řada známých a pro město významných osobností, přišla Aš nenávratně o kus své minulosti. Ani to však nezastavilo bagry, které se zakously do hrobů a srovnaly náhrobky se zemí.

Gustav Geipel

Čestný občan stavěl chodníky, zakládal nadace

Jednou z významných osobností, které spočinuly na někdejším evangelickém hřbitově, byl Gustav Geipel (1853-1914), jeden z nejbohatších továrníků v Aši. „Urna s jeho popelem byla uložena do hrobky rodiny Geipelů, která na hřbitově stála,“ uvedla historička Jana Kočišová z Muzea Aš. Podle jejích slov byl Gustav Geipel majitelem tkalcovny a členem správní rady plzeňského pivovaru. Zakládal různé nadace, např. Geipelovu nadaci na léčbu tuberkulózy. V Aši nechal vydláždit řadu silnic a chodníků, pořídil pro tamní nemocnici rentgen, evangelickému kostelu Svaté Trojice věnoval varhany, které byly ve své době největším varhanním systémem ve střední Evropě. Měly 4318 píšťal. Městu také daroval pozemek pro stavbu gymnázia. Vděční Ašané jej v roce 1909 jmenovali čestným občanem města. Pomáhal ale i po smrti. Ve své závěti odkázal městu pozemky, lesy, zemědělskou usedlost, dnes ji známe jako Lipový dvůr. Pamatoval i na dláždění zbývajících ulic a na ten účel v závěti Ašským daroval šest milionů korun. Město Aš mu v roce 1924 nechalo postavit na Okružní ulici pomník, který na místě stojí dodnes.

Portrét Gustava Geipela.

Za své vzala i rozlehlá smuteční síň, která stávala poněkud bokem, u přístupové cesty lemované stromořadím. Její podoba už je zřejmá pouze z historických fotografií. V té době už nestál ani evangelický kostel uprostřed hřbitova, který v roce 1960 do základů vyhořel.

„Samotný hřbitov byl zrušen o šest let později. V roce 1973 kompletně ustoupil stavbě sportoviště. V tom roce se začal areál se šesti kurty budovat v rámci takzvané akce Z, což vlastně znamenalo pracovat zadarmo. V kronikách města z tohoto roku jsem k tomu našel jen pár řádek. V tomto roce byl ustaven tenisový oddíl, který je velmi iniciativní. V akci Z začali jeho členové budovat celý areál tenisových dvorců. Víc se o této věci kronika nezmiňuje,“ uvádí Vrbata, který zároveň pracuje jako kronikář.

Nevhodné umístění tenisových dvorců v místě někdejšího hřbitova vedlo po revoluci k úvahám o přemístění tenisového areálu do jiné lokality. Jednalo by se ale o finančně velmi náročnou investici, proto se od plánu nakonec ustoupilo. Areál před časem převzalo od TJ Jiskra město Aš a postupně jej modernizuje.

„V listopadu 2012 byla u vchodu do tenisového areálu z iniciativy Domovského spolku okresu Aš se sídlem v Rehau (Heimatverband des Kreises Asch e. V.) odhalena pamětní deska připomínající, že na tomto místě kdysi býval evangelický hřbitov. Text je v českém a německém jazyce a uvádí se v něm historické údaje týkající se hřbitova a jeho osudu. Zmiňuje kupříkladu letopočet 1724, odkdy se datuje existence dolní části evangelického hřbitova, rok 1966, kdy byl hřbitov zrušen, a rok 1975, který byl rokem otevření tenisových kurtů,“ dodává Vrbata

Dodal, že další upomínka na minulost by měla vzniknout v rámci revitalizace celé lokality na místě, kde stávala smuteční síň. Plochý památník bude tvořit soubor různě velkých kamenných kvádrů s prohlubněmi k umístění svíček.

„On ten hřbitov byl ale mnohem rozlehlejší. Skládal se celkem ze tří částí. Nejstarší část se rozkládala u bývalého kostela, druhá v prostoru dnešních tenisových kurtů a třetí směrem k Okružní ulici,“ upřesňuje historička Jana Kočišová z Muzea Aš.

Podle jejích slov se příliš podkladů o celé lokalitě nezachovalo. „Máme k dispozici nějaké fotografie a pár písemných záznamů a existuje i mapa části hřbitova se zakreslenými hrobkami a jmény jejich majitelů. Jenže ta je v soukromých rukou, takže používání tohoto materiálu je velmi omezené. Ale třeba náhrobky z ostatních částí hřbitova zmizely v nenávratnu. V lapidáriu muzejní zahrady je pouze několik těch nejstarších, které se podařilo zachránit, se jmény starých měšťanských rodů. Ale zbytek je pryč. Je to i z pohledu historiků ohromná ztráta. Vlastně se tak současně se hřbitovem povedlo vymazat i část historie města,“ dodává Kočišová.

  • Nejčtenější

Mladík kopl na ulici v Chebu do hlavy seniorku, zadrželi ho kriminalisté

6. prosince 2023  18:24

Mladík v Chebu ve středu na ulici napadl seniorku. Kopl ji do hlavy a pokusil se ji okrást. To se...

Přátelská fenka Šejla doputovala do útulku z psích zápasů, už tam asi zůstane

7. prosince 2023  16:15

Kdyby čtyřnozí obyvatelé karlovarského psího útulku mohli vyprávět, asi by osudy některých z nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Silnice v Karlovarském kraji kloužou, dálnice D6 je kvůli nehodě uzavřená

8. prosince 2023  22:24

V Karlovarském kraji od pátečního odpoledne opět sněží. Na hlavních tazích i na menších silnicích...

Ve Františkových Lázních otevřeli podchod, lidé bezpečně překonají rušnou silnici

8. prosince 2023

Ve Františkových Lázních skončila stavba podchodu pod frekventovanou silnicí I/21. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Chebsku havaroval autobus s dětmi, jedno je zraněné. Silnice byla uzavřená

5. prosince 2023  10:23,  aktualizováno  15:40

Nehoda autobusu, dodávky a tří osobních vozidel zastavila provoz u Jesenické přehrady na Chebsku. V...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Záchrana kostela v Sedleci pokračuje už dvacet let, bdí nad ní socha sv. Anny

10. prosince 2023  9:30

Když před téměř dvaceti lety navštívil Alois Kůrka kostel svaté Anny v Sedleci, jeho žalostný stav...

Karlovarští naturální kulturisté úspěšně předvedli své svaly až na Bali

9. prosince 2023  8:15

Dlouhé měsíce přísné diety a nepočítaně hodin cvičení v posilovně má za sebou karlovarský fitness...

Silnice v Karlovarském kraji kloužou, dálnice D6 je kvůli nehodě uzavřená

8. prosince 2023  22:24

V Karlovarském kraji od pátečního odpoledne opět sněží. Na hlavních tazích i na menších silnicích...

Ve Františkových Lázních otevřeli podchod, lidé bezpečně překonají rušnou silnici

8. prosince 2023

Ve Františkových Lázních skončila stavba podchodu pod frekventovanou silnicí I/21. Podle...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...