Na Orlík upozornil archeology zhruba před dvěma lety valečský kastelán. Filip Prekop z Národního památkového ústavu bral jeho domněnku vážně.
„Místo jsem navštívil při průzkumech obdobných poloh v kraji a potvrdil kastelánovo podezření. Nechali jsme si proto následně vypracovat podrobný model reliéfu za pomoci leteckého laserového skenování, který nám jasně identifikoval polohu sypaných valů a příkopů,“ řekl Filip Prekop.
Do výzkumu se kromě Národního památkového ústavu zapojil i tým z katedry archeologie Západočeské univerzity v Plzni. Práci v terénu mají za sebou a nyní budou předběžné výsledky výzkumu vyhodnocovat.
Vrch OrlíkArcheologové tam našli doklady přítomnosti lidí z doby posledních lovců sběračů, tzv. mezolitu (cca 10 - 6 tis. let. př. Kristem), pozdní doby bronzové (10. - 8. století př. Kristem) a pozdní doby hradištní (12.-13. století po Kristu). Nejmladší hmotně pozorovatelné pozůstatky pochází pravděpodobně z 19. nebo z 1. poloviny 20. století. Areál vymezuje dvojice valů ze sypaného kamene, které oddělují severní vrchol od ostatní části kopce. Z areálu je příkopem ještě vymezena nejvyšší poloha, místo s velmi hezkou vyhlídkou na Valeč a její okolí. |
Předpokládají, že Orlík zajímal lidi už v desátém století před Kristem, v pozdní době bronzové a také ve 12. až první polovině 14. století. Kromě keramických fragmentů a zlomků pazourků je čeká také výzkum vzorků zemin z okolí nálezů.
„Terénní dokumentaci předáme ke zpracování Národnímu památkovému ústavu, artefakty budeme dál zkoumat na Západočeské univerzitě v Plzni. Čekají nás odborné analýzy, na některé budeme najímat také externí odborníky z jiných pracovišť,“ popsal Petr Krištuf z katedry archeologie, který je jedním z vedoucích výzkumu.
Kromě přesné datace nálezů bude archeology zajímat také to, jak člověk měnil prostředí blízkého okolí kopce - tedy jaké tam pěstoval plodiny a nakolik byl kdysi Orlík zalesněný. Součástí práce archeologů byl i plošný detektorový průzkum, který odhalil pozůstatky související s nejmladší lidskou činností.
Turisté z minulého století chodili za krásnou vyhlídkou
"Pravděpodobně se zde od devatenáctého do první poloviny dvacátého století konaly aktivity související s rozvojem regionální turistiky. Domníváme se, že jsou příčinou romantických úprav místní krajiny. Lidé tady vysypávali cesty, které vedly k místům sloužícím zřejmě jako vyhlídky do krajiny," uvedl Petr Krištuf.
Ačkoliv to podle archeologů není historie až tak dávná, když obyvatelé krajinu opustili, zmizela i lidská paměť. Konkrétně mluví o událostech po druhé světové válce, kdy byli z českého pohraničí odsunuti Němci. "V podstatě objevujeme již objevené," konstatoval Filip Prekop.
Archeologové připravovali výzkum Orlíku už před rokem. Leteckým laserovým skenováním terénu, které zmapovalo areál vymezený dvojicí valů, se ujistili, že má smysl v úsilí pokračovat. Dosavadní výsledky už představili regionální archeologické komisi, která podpořila jejich snahu, aby byla lokalita prohlášena kulturní památkou.
„V regionu jde o unikát, který si zaslouží alespoň základní stupeň ochrany,“ řekl Petr Krištuf. Orlík se podle něj vymyká ještě jednou věcí - a to nebývalým časovým rozpětím archeologických nálezů, a tím pádem také dobou osídlení. Archeologové však předpokládají, že podobných míst bude v okolí Valče víc.