VIDEO: Kostel skrýval stovky let staré kosti muže, který zemřel bezzubý

  12:07aktualizováno  12:07
Archeologové z karlovarského muzea učinili v kostele svaté Anny na Božím Daru pozoruhodný objev. Pod zrušeným vstupem na kruchtu nalezli ostatky neznámého muže.

Kdo by mohl být muž nalezený archeology? Podle všeho to byl někdo výjimečný, protože nezámožní lidé neměli výsadní právo posledního odpočinku ve svatostánku.

„Byl to někdo vážený, protože pohřby do kostela byly vyhrazeny pouze některým důležitějším lidem, řekněme donátorům kostela či bohatším měšťanům,“ potvrdil archeolog Muzea Karlovy Vary Jan Tajer. Podle něj se jedná o nejstarší kostru, kterou teď mají odborníci k dispozici.

Ostatky muže jsou ale zatím jednou velkou záhadou. Přesné stáří ostatků zatím není známé „Můžeme je datovat před rok 1771, což je poslední přestavba kostela,“ uvedl Tajer.

Co už nyní prozrazují ostatky

Přesto i těch několik zachovalých kostí nějaké podrobnosti prozradilo. „Můžeme říct, že se jedná o staršího jedince. Na čelisti je vidět, že už dlouho neměl zuby, protože se uzavřela všechna lůžka zubů poté, co mu vypadaly,“ popsal archeolog. Kromě toho zvládli odborníci z ostatků určit, že božídarský neznámý měřil něco málo přes 160 centimetrů.

Fotogalerie

Na zuboženém stavu kostí se navíc podepsala kyselost místní vody. „Všeobecně v Čechách jsou kyselé podmínky, takže to kostrám úplně nepřeje. V podstatě ho to zvládlo rozežrat,“ konstatoval Tajer.

Z kostry poškozené rozkladem se zachovala lebka, obě klíční kosti, pravá paže, pravá část pánve a obě stehenní kosti. Po archeolozích se na kosti podívá ještě antropolog. „Teoreticky bychom se mohli pokusit i o radiokarbonové datování, což ale může být vzhledem k úrovni zachování pozůstatků problém,“ podotkl Tajer.

Po dokončení výzkumu se ostatky vrátí na své původní místo. „Počítáme s tím, že budou navráceny zpátky do kostela, ale až příští rok. Kostel se nyní opravuje,“ vysvětlil archeolog.

Pohřbení v kostele bylo na Božím Daru výjimečné

Nejstarší dochovaný obyvatel Božího Daru je výjimečný nejen svým stářím, ale i tím, že to je jediný známý pohřeb z kostela svaté Anny.

„Vzhledem k úrovni spodní vody nepředpokládám výstavbu krypty při poslední přestavbě. Pohřby v kostele jsou vzácnější, další kosterní nálezy pravděpodobně již nelze očekávat,“ odhaduje archeolog.

Boží Dar totiž neměl hřbitov klasicky u kostela, ale mimo, takže se vždy pohřbívalo tam a ne kolem kostela. „Výzkum kolem kostela zachytil jen tento pohřeb a myslím si, že on je i poslední,“ uvažuje Tajer.

Podotkl, že nic nenasvědčovalo tomu, že by mohl být v kostele někdo pohřbený. Nebyl tam ani náhrobní kámen.

„Je pravda, že při poslední přestavbě v roce 1771 dělníci o pohřbu věděli a tu zeď stavěli tak, aby se rakev nepoškodila,“ vysvětlil Tajer s tím, že se středověk a raný novověk z hlediska křesťanské ideologie snažil nenarušovat starší pohřby, což se po čase ukázalo jako problém. Proto lidé začali starší ostatky ukládat pietně do kostnic, aby byly zachovány a nedocházelo k jejich narušování.

  • Nejčtenější

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Na přejezdu za Chebem srazil vlak cyklistku, letěl pro ni vrtulník

Na železničním přejezdu severně od Chebu srazil v sobotu vlak devětapadesátiletou ženu na kole. Utrpěla zranění hlavy,...

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

Silnici z Varů na Plzeň uzavřela nehoda náklaďáku, spadl do řeky Teplé

Nehoda nákladního auta naloženého sutí uzavřela na více než osm hodin hlavní silniční tah z Karlových Varů do Plzně....

Vlaky z Prahy na západ Čech zrychlí, přibudou nové přímé spoje

Od poloviny prosince přibude vlaků na tratích mezi Prahou a západem Čech. Podle Českých drah se spoje také zrychlí,...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Odvážných, kteří podepsali Chartu 77, bylo v Plzeňském kraji málo

Před listopadem 1989 nebylo v západních Čechách mnoho lidí, kteří podepsali Chartu 77. Pamětníci odhadují, že v Plzni...

Počet nesvéprávných prudce roste, radnice v kraji potřebují další úředníky

Neustále se zvyšující počet lidí omezených na svéprávnosti nutí radnice některých měst v Karlovarském kraji posilovat...

Provozovatelé heren krátili tržby z automatů, přišli si na osm milionů

Osm milionů korun zpronevěřila podle kriminalistů dvojice můžu z Karlových Varů. Jako provozovatelé heren krátili tržby...

Mariánskolázeňský dům Mercur nemá vlastní kuchyň, nejspíš skončí

Ministerstvo vnitra chce závěrem letošního roku ukončit provoz lázeňského domu Mercur na dohled od kolonády v...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz