Kraslická legenda Amati má potíže, někteří zaměstnanci jsou bez výplaty

  14:38aktualizováno  14:38
Až podáním insolvence může vyvrcholit špatná ekonomická situace kraslického výrobce hudebních nástrojů Amati - Denak. Vedení firmy to ovšem vidí jako krajní řešení, mluví o restrukturalizaci a reorganizaci. Ta už má své první oběti, podnik zatím opustilo pro nadbytečnost 25 lidí. Někteří zaměstnanci jsou už měsíce bez výplaty.

Jiří Štípek, jednatel kraslické společnosti AMATI - Denak, s.r.o., která je tradičním výrobcem dechových hudebních nástrojů | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Podle jednatele společnosti Jiřího Štípka ovšem nemusí být toto číslo konečné. „Záměr podat u soudu insolvenci trvá, existují ale i jiná řešení,“ konstatoval. Ve hře jsou podle něj zájemci o investice do podniku. „Pokud jednání dopadnou dobře, insolvence by nemusela být,“ naznačil Štípek.

Podle Timothy Oldroyda, ředitele společnosti Geneva BrassWind Limited, majoritního vlastníka kraslického výrobce hudebních nástrojů, čekají nyní společnost velké změny. „Jsou nutné, pokud má továrna přežít a prosperovat,“ napsal Oldroyd v dopise, z něhož Jiří Štípek citoval. 

Hlavní část změn se podle managementu podniku odehraje v následujícím půlroce. „Naší snahou je, aby se Amati stala evropským lídrem výroby hudebních nástrojů,“ naznačil smělé cíle vedení firmy Oldroyd.

Tento záměr se ovšem vedle personálních změn neobejde ani bez změn v samotné výrobě. Podle Oldroyda totiž Amati v minulosti vyráběla neziskové hudební nástroje, jejichž sortiment byl až zbytečně široký. „To základní samozřejmě ve výrobě zůstane, beze změn se ale sortiment neobejde,“ konstatoval Štípek.

Problémem společnosti podle něj není nedostatek zakázek, ale spíš nedostatek kvalifikovaných lidí, kteří by je dokázali vyrobit. 

Finanční injekce má přijít z Číny

První vlna nucených odchodů se podle jeho slov týkala převážně technicko- hospodářských pracovníků firmy, někteří ale odešli i z výroby. „Snažili jsme se minimalizovat dopady na výrobu. Máme u nás poměrně dost pracujících důchodců, takže když to bylo možné, rozloučili jsme se právě s nimi,“ řekl jednatel.

Fotogalerie

V současné situaci zatím nevidí předzvěst krachu celé firmy. „Insolvence se může změnit buď v reorganizaci podniku, nebo v jeho likvidaci. A tu si nepřejeme, zakázek máme dost. Proto klademe důraz právě na reorganizaci,“ podotkl Jiří Štípek.

Odboráři kraslické Amati ovšem jeho optimismus nesdílejí. Řadě zaměstnanců totiž firma dluží dvě i tři výplaty. Podle předsedy odborů Milana Šudáka si sami lidé z Amati přejí, aby na sebe firma vypsala insolvenci. „V takovém případě by totiž měli větší šanci na pomoc od státu prostřednictvím úřadu práce,“ uvedl šéf odborů kraslické společnosti.

To, jestli lidé své peníze dostanou, se podle jeho slov bude odvíjet od slibované finanční injekce. Ta má podle Šudáka přijít z Číny. „Moc tomu ale nevěříme. Bojíme se, že současná situace výhledově povede k definitivnímu konci fabriky,“ dodal Milan Šudák.

Zaměstnancům zkouší pomoct radnice

Situaci v tradiční kraslické továrně s napětím sledují i na radnici. „Bohužel jsou zprávy, které dostáváme, kusé a zprostředkované. Zatím se nám nepodařilo navázat kontakt s vedením společnosti. Informace takříkajíc z první ruky tedy nemám,“ popsal kraslický starosta Roman Kotilínek.

Na radnici nyní uvažují, jak lidem, kteří museli pro nadbytečnost opustit podnik, pomoct. „Nechávám prověřovat, jak by se jim mohlo v překlenovacím období finančně vypomoct. Rozumím tomu, že ti lidé mají nějaké závazky. Musejí splácet úvěry či hypotéky. Možná pomoc ze strany radnice je ale zatím pouze nastolenou otázkou. V rozpočtu pro podobné případy prostředky vyčleněné nemáme, a pokud by nějaký takový návrh vzešel, muselo by jej tak jako tak řešit zastupitelstvo,“ konstatoval starosta.

Otázkou podle jeho slov ale je, zda město může zákonně použít pro pomoc propuštěným lidem veřejné prostředky. „Tím si nejsem úplně jistý. Ale i tuto možnost prověřujeme,“ dodal Roman Kotilínek.

Krasličtí chtějí bojovat o svoji sbírku nástrojů

Zároveň v Kraslicích vzniká petice za zachování historických dechových hudebních nástrojů. Týká se sbírky, která je umístěna přímo v areálu tamní továrny Amati. Petice je adresovaná krajským zastupitelům. Kraj totiž před několika týdny podobnou sbírku koupil od společnosti Strunal v Lubech u Chebu. 

Proto teď lidé z Kraslic žádají krajské zastupitele o pomoc. „Obáváme se, že pokud by šla, a nasvědčuje tomu všechno, Amati do insolvence, tak by konkurzní správce mohl tyto nástroje prodat takovým způsobem, že by zmizely z Kraslic,“ zdůvodnil autor petice Otakar Mika, který je kraslickým zastupitelem. 

Sbírka dechových nástrojů má dvě části. Tu první převedl kraj před třemi lety do majetku města. Umístěná je v bývalé průmyslové škole. Součástí druhé části v továrně je například historická tuba, která byla na výstavě v New Yorku. Ta se nachází přímo v kanceláři generálního ředitele.

„Velká část velmi významných a historicky cenných nástrojů je umístěna v depozitu Amati, osobně jsem je tam viděl,“ doplnil Otakar Mika.

Podle něj spočívá mimořádná hodnota nástrojů v tom, že dokládají celý vývoj jejich výroby. „Jsou tam i nástroje, které vyráběly malinké domácí dílny, velmi specifické, unikátní, takže pokud by tato část z Kraslic zmizela, tak by byla nevratně poškozená možnost expozice, která by dokumentovala celý vývoj,“ řekl zastupitel. 

Kraslice vykoupily několik domů přímo na náměstí, mezi nimi i bývalou starou radnici. „V ní se nachází velký sál a podle mého názoru i názoru několika dalších kolegů zastupitelů, by bylo umístění sbírky do muzea v centru pěkné a reprezentativní,“ řekl Otakar Mika.

Místa, kde mohou lidé petici podepsat, jsou trafika u lékárny a prodejna instalatérských potřeb naproti kraslické základní umělecké škole.

Vedení kraje se o petici dozvědělo od MF DNES. Hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová věc nechtěla komentovat s omluvou, že ještě neměla příležitost se s peticí seznámit.

Nejčtenější

Z Varů do Prahy se po dálnici pojede v roce 2026, slíbil ministr dopravy

Ministr dopravy Vladimír Kremlík při právní návštěvě Karlových Varů oznámil...

Dálnice D6 by mohla být dostavěná v září 2026. Oznámil to ministr dopravy Vladimír Kremlík během své návštěvy...

Odvrácená tvář Jáchymova. V nelidských podmínkách tu muklové těžili uran

Ředitel sokolovského muzea Michael Rund hledá nápisy na stěnách nedávno...

Vzestup a pád. Takové byly dějiny Jáchymova, krušnohorského města, které nemá jen jednu tvář. Proslulé je luteránskou...

Umí číst švabach, díky tomu rozplétá historii domů s unikátními krovy

Bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha ovládá umění čtení ve švabachu. Díky...

S neskrývaným obdivem mluví bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha o městě Cheb a jeho historii. Přestože zde jako...

VIDEO: Nechtěl do vězení, tak si vzal přítelkyni jako rukojmí

Muž si vzal přítelkyni jako rukojmí

Čtyřicetiletý muž z Karlovarska měl takový strach ze zatykače kvůli mravnostnímu trestnému činu, že si na své konto...

Ze zastrčeného ústavu v lese se zdravotně postižení stěhují do měst

Klienti z ústavu Pata u Hazlova se přestěhovali do nových rodinných domků v...

Nové rodinné domky v Hazlově na Chebsku vypadají obyčejně. V oknech záclony, na terase zahradní nábytek a truhlíky s...

Další z rubriky

Odvrácená tvář Jáchymova. V nelidských podmínkách tu muklové těžili uran

Ředitel sokolovského muzea Michael Rund hledá nápisy na stěnách nedávno...

Vzestup a pád. Takové byly dějiny Jáchymova, krušnohorského města, které nemá jen jednu tvář. Proslulé je luteránskou...

Slepecká maturita je motivace pro nevidomé a adrenalin pro zdravé

Emil Miklóš předvádí, že i nevidomí si mohou zahrát Člověče, nezlob se nebo...

Jak těžké je zdolat schody, přejít rušnou křižovatku nebo přišít knoflík, když člověk nevidí? Chebské Tyflocentrum...

VIDEO: Nechtěl do vězení, tak si vzal přítelkyni jako rukojmí

Muž si vzal přítelkyni jako rukojmí

Čtyřicetiletý muž z Karlovarska měl takový strach ze zatykače kvůli mravnostnímu trestnému činu, že si na své konto...

Oblíbený bohatický skatepark nechají Vary odhlučnit, stěhovat se nebude

Skatepark - ilustrační foto

O budoucnosti skateparku v městské části Bohatice rozhodlo vedení karlovarské radnice. Stěhovat se nebude, ale KV City...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, 25-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz