Zajistit bezpečnost na trzích pomohou stromy, květináče i vozová hradba

  8:35aktualizováno  8:35
Tisíce lidí a desítky policistů v akci. I tak bude vypadat advent, který o víkendu začal ve všech městech a obcích regionu. Policie bude i letos kvůli možným hrozbám v pohotovosti. K bezpečnostním opatřením se ovšem připojují i radnice některých měst.

Mezi nejkrásnější a nejnavštěvovanější adventní trhy v kraji patří ty v Chebu. V sobotu tam slavnostně rozsvítili vánoční strom. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Podle situace a v návaznosti na pořádání různých vánočních akcí budeme přijímat adekvátní bezpečnostní opatření na celém území Karlovarského kraje,“ uvedla mluvčí krajského ředitelství Policie ČR Kateřina Böhmová.

Policejní hlídky proto budou k vidění daleko častěji než po zbytek roku. „Na ulicích, nádražích, v obchodník centrech nebo na koncertech. Policisté mohou být vybaveni i dlouhými zbraněmi,“ upozornila policejní mluvčí.

Podle ministerstva vnitra sice nemají tajné služby informace o tom, že by České republice hrozilo konkrétní riziko, nicméně doporučily, aby se policie připravila na preventivní bezpečnostní opatření.

Už jenom kvůli tomu, že na území republiky stále platí první stupeň ohrožení terorismem. Ten byl vyhlášen po teroristických útocích v Bruselu z března 2016. Zvýšená bezpečnostní opatření od té doby patří k životu u nás.

Možných rizik jsou si dobře vědomi například v Chebu. Nad rámec policejních opatření proto i letos důkladně zabezpečí náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, kde se odehrávají veškeré adventní i vánoční akce.

„Všechny hlavní přístupy na náměstí budou stejně jako v minulých letech zatarasené betonovými květináči. Toto opatření je dohodnuté jak se státní, tak s městskou policií,“ uvedla k opatřením ze strany města mluvčí chebské radnice Simona Liptáková.

Aby květináče až tak nepřipomínaly zátarasy, i letos se o jejich výzdobu postarají děti z chebských základních škol. „V květináčích jsou zasazené malé stromky, které budou děti zdobit. Nejlepší práci vedení města ocení,“ dodala Simona Liptáková.

Stromy jako zátarasy

Pořadatelé adventních trhů v Karlových Varech mají na rozdíl od Chebu jednu obrovskou výhodu. Už samotné místo, kde se konají, tedy Smetanovy sady, je díky vzrostlým stromům těžko napadnutelné třeba nákladním vozem, jak se stalo v Berlíně.

„Žádná dodatečná opatření tedy nejsou v tomto ohledu zapotřebí,“ potvrdil mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Místo je tak bezpečnější než prostranství před hlavní poštou, kde byly trhy v minulosti. Skrz davy lidí totiž co chvíli projížděla auta České pošty. V pohotovosti jsou ovšem strážníci karlovarské městské policie. Ne ale kvůli bezpečnostním opatřením, ale hlavně kvůli tomu, co s sebou přinášejí akce, na nichž se schází velké množství lidí.

„Výkon služby upravujeme vzhledem k aktuálním problémům. Mezi ně v předvánočním čase jednoznačně patří kapesní krádeže,“ potvrdil velitel karlovarské městské policie Marcel Vlasák. Před kapsáři ostatně varují i státní policisté.

„Dávejte si pozor na osobní věci hlavně v místech, kde je větší koncentrace lidí,“ upozornila policejní mluvčí Kateřina Böhmová.

Sokolovští se co do bezpečnosti adventních a vánočních akcí plně spoléhají na státní policii. Snad jen s výjimkou průvodu čertů, kdy bude přihlížející chránit „vozová hradba“ složená z aut složek Integrovaného záchranného systému.

Organizátoři kulturních i sportovních akcí mají ještě nyní šanci obrátit se na policii se žádostí o zajištění bezpečnosti. „Policie právě pro tyto účely zřídila nonstop linku 800 255 255,“ dodala Kateřina Böhmová.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Vojenská škola neotevře ani na druhý pokus, žáci pohořeli u přijímaček

Mezi středoškoláky budou v Sokolově nově také budoucí absolventi vojenské školy.

Ani na druhý pokus se zřejmě nepodaří otevřít vojenskou střední školu v Sokolově. Loni udělali přijímačky pouze dva...

Vyhověl školákům a koupil jim v obchodě alkohol, přišla si pro něj policie

Dva opilí mladíci pořvávali na záchranáře, kteří jeli pro pacienta s alergickou...

Na problémy s policií si zadělal sedmačtyřicetiletý muž z Karlovarska, který se nechal přemluvit od čtveřice dětí, aby...

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Právnička má za špatnou radu zaplatit městu Aš pět milionů, řekl soud

Ilustrační snímek

Více než pět milionů korun včetně úroku z prodlení by měla městu Aš zaplatit právnička, která radnici špatně poradila...

Protesty nezabraly, letiště ve Varech podepsalo smlouvu se školou pilotů

Odpůrci zřízení pilotní základny F Air na karlovarském letišti protestovali...

Karlovarské mezinárodní letiště uzavřelo smlouvu se společností F Air, která na něm chce školit piloty civilních...

Další z rubriky

Místo šesti hodin jen necelé dvě. 3D skener urychlí dokumentování nehod

Policisté v Karlovarském kraji mají novinku ve svojí výbavě - 3D skener Leica.

Už žádné časově náročné dokumentování vážných dopravních nehod. Policisté z Karlovarského kraje začali využívat moderní...

Příprava parkovacích domů v Sokolově vázne, jeden z nich lidé odmítají

Parkovací dům (ilustrační foto)

Více než 1,5 milionu korun zaplatí sokolovská radnice za projekt velkého parkovacího domu za supermarketem Penny....

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz