Zajistit bezpečnost na trzích pomohou stromy, květináče i vozová hradba

  8:35aktualizováno  8:35
Tisíce lidí a desítky policistů v akci. I tak bude vypadat advent, který o víkendu začal ve všech městech a obcích regionu. Policie bude i letos kvůli možným hrozbám v pohotovosti. K bezpečnostním opatřením se ovšem připojují i radnice některých měst.

Mezi nejkrásnější a nejnavštěvovanější adventní trhy v kraji patří ty v Chebu. V sobotu tam slavnostně rozsvítili vánoční strom. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Podle situace a v návaznosti na pořádání různých vánočních akcí budeme přijímat adekvátní bezpečnostní opatření na celém území Karlovarského kraje,“ uvedla mluvčí krajského ředitelství Policie ČR Kateřina Böhmová.

Policejní hlídky proto budou k vidění daleko častěji než po zbytek roku. „Na ulicích, nádražích, v obchodník centrech nebo na koncertech. Policisté mohou být vybaveni i dlouhými zbraněmi,“ upozornila policejní mluvčí.

Podle ministerstva vnitra sice nemají tajné služby informace o tom, že by České republice hrozilo konkrétní riziko, nicméně doporučily, aby se policie připravila na preventivní bezpečnostní opatření.

Už jenom kvůli tomu, že na území republiky stále platí první stupeň ohrožení terorismem. Ten byl vyhlášen po teroristických útocích v Bruselu z března 2016. Zvýšená bezpečnostní opatření od té doby patří k životu u nás.

Možných rizik jsou si dobře vědomi například v Chebu. Nad rámec policejních opatření proto i letos důkladně zabezpečí náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, kde se odehrávají veškeré adventní i vánoční akce.

„Všechny hlavní přístupy na náměstí budou stejně jako v minulých letech zatarasené betonovými květináči. Toto opatření je dohodnuté jak se státní, tak s městskou policií,“ uvedla k opatřením ze strany města mluvčí chebské radnice Simona Liptáková.

Aby květináče až tak nepřipomínaly zátarasy, i letos se o jejich výzdobu postarají děti z chebských základních škol. „V květináčích jsou zasazené malé stromky, které budou děti zdobit. Nejlepší práci vedení města ocení,“ dodala Simona Liptáková.

Stromy jako zátarasy

Pořadatelé adventních trhů v Karlových Varech mají na rozdíl od Chebu jednu obrovskou výhodu. Už samotné místo, kde se konají, tedy Smetanovy sady, je díky vzrostlým stromům těžko napadnutelné třeba nákladním vozem, jak se stalo v Berlíně.

„Žádná dodatečná opatření tedy nejsou v tomto ohledu zapotřebí,“ potvrdil mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Místo je tak bezpečnější než prostranství před hlavní poštou, kde byly trhy v minulosti. Skrz davy lidí totiž co chvíli projížděla auta České pošty. V pohotovosti jsou ovšem strážníci karlovarské městské policie. Ne ale kvůli bezpečnostním opatřením, ale hlavně kvůli tomu, co s sebou přinášejí akce, na nichž se schází velké množství lidí.

„Výkon služby upravujeme vzhledem k aktuálním problémům. Mezi ně v předvánočním čase jednoznačně patří kapesní krádeže,“ potvrdil velitel karlovarské městské policie Marcel Vlasák. Před kapsáři ostatně varují i státní policisté.

„Dávejte si pozor na osobní věci hlavně v místech, kde je větší koncentrace lidí,“ upozornila policejní mluvčí Kateřina Böhmová.

Sokolovští se co do bezpečnosti adventních a vánočních akcí plně spoléhají na státní policii. Snad jen s výjimkou průvodu čertů, kdy bude přihlížející chránit „vozová hradba“ složená z aut složek Integrovaného záchranného systému.

Organizátoři kulturních i sportovních akcí mají ještě nyní šanci obrátit se na policii se žádostí o zajištění bezpečnosti. „Policie právě pro tyto účely zřídila nonstop linku 800 255 255,“ dodala Kateřina Böhmová.

Nejčtenější

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Boží Dar vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, dálnici D6 zavřela nehoda

Zasněžený Boží Dar. (11. 1. 2019)

Město Boží Dar odpoledne vyhlásilo kalamitní stav kvůli sněžení. Do města pustí jen auta se zajištěným parkováním....

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Kolik že ti je? Když do hokejové extraligy naskakují ti nejmladší

Karlovarský brankář Jan Bednář si proti Třinci připsal extraligovou premiéru v...

V neděli si 16letý Jan Bednář v Chebu poskládal hokejovou výstroj a vlakem vyrazil přes celou republiku. Při zranění...

Další z rubriky

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Opilce rozčílilo, že mu servírka nechtěla nalít, hodil po ní stůl

Ilustrační snímek

Výtržnosti v chebské hospodě tropil opilý muž, kterého rozzlobilo, že jemu ani jeho kamarádům servírka už nechce nalít....

VIDEO: Po týdnu do údolí. Boží Dar se vzpamatovává ze sněhového sevření

Boží Dar se pomalu vzpamatovává ze sněhové kalamity, silničáři postupně...

Po týdnu, kdy sněhová nadílka komplikovala život na horách, se někteří lidé dostali z Božího Daru do údolí. Dětem pak...

Najdete na iDNES.cz