„Je to pro nás tak významný objev, jako jsou pro jiné korunovační klenoty,“ neskrýval nadšení Jaroslav Vyčichlo, předseda spolku Pro dokumentaci a obnovu památek Karlovarska.
Základní kameny bývaly obvykle zazděny ve zdivu budovaných objektů. V případě kostela ve Svatoboru býval kámen vsazen pravděpodobně v některé ze zřícených konstrukcí obvodového zdiva, snad bývalé sakristie. A objevit se ho podařilo právě kvůli havarijnímu stavu kostela, který čeká na svou záchranu.
„Žulový kámen ve tvaru kvádru o rozměrech zhruba 1,2 krát 0,5 krát 0,5 metru nese v horní části přední strany trojici vysekaných křížů – znamení pro proběhlé požehnání ve jménu Trojice. Pod nimi je vysekán latinský nápis s citátem sv. Augustina s chronogramem na rok 1732,“ popsal Vyčichlo.
Překlad latinského textu pak zní: Kámen tento jest základním a věčným kamenem, tak jako nám jest (základním kamenem) Kristus. Do současné doby panovaly mezi památkáři neshody ohledně začátku výstavby kostela. Díky objevenému kamenu se tak přesně určilo, kdy začal vyrůstat chrám podle plánů významného českého barokního architekta Františka Maxmiliána Kaňky na místě gotického kostela na terase nad vsí Svatobor (Zwetbau).
„Žádný vzkaz z minulosti jsme u kamene nenašli. Je to pro nás velký objev, až se nám podaří kostel opravit, vystavíme tento historický artefakt přímo v kostele,“ dodal předseda. O záchranu kostela se spolek snaží už přes rok, zatím ale chybí finance. I proto v minulém měsíci začala veřejná sbírka na přípravu dokumentace, která je nezbytná při případné žádosti o dotaci.
„Jen na odstranění havarijního stavu kostela jsou potřebné investice ve výši 4,5 milionu korun,“ uvedl Vyčichlo. Doplnil, že na to, aby byl jednou celý kostel z počátku 18. století uveden do podoby alespoň hrubé stavby, by bylo potřeba téměř 40 milionů korun.